Szlovénia, Portugália, Franciaország a vb-n
További Futball cikkek
- Késes támadásnak volt szemtanúja a korábbi válogatott futballista
- Hamarosan befut a magyar mozikba a DAC-ról szóló sportdokumentumfilm
- „Komolyan vettük, amit két fröccs között ígértünk neki” – Orbán Viktor nyitotta meg a Puskás Múzeumot
- Rohamrendőrök akadályozták meg a csúnya botrány kirobbanását Franciaországban
- Tömegjelenettel zárult a Vasas meccse, Pintér Attila sem maradt ki a balhéból
Szlovénia–Oroszország 1-0
Az oroszok 2-1-re nyerték az első meccset, az első lehetőség idegenben is előttük adódott, a hátvéd Szergej Ignasevics elől mentettek a hazai védők. Az esti meccsek első sárga lapját az a Dinijar Biljaletgyinov kapta, aki Moszkvában mindkét orosz gólt lőtte.
Az első félidő végéig gyakorlatilag semmi nem történt a pályán, Milivoje Novakovic próbálkozott, Ignasevics blokkolta. Egy perccel a félidő vége előtt Zlatko Dedic talált be Igor Akinfejev kapujába, Igor Birsa jobb oldali beadását lőtte be.
A 2. félidő elején Valter Birsa kapott sárga lapott, a 66. percben emberhátrányba kerültek az oroszok, Alekszandr Kerzsakovot kiállították.
Öt perccel a vége előtt Jurij Zsirkov hagyott ki nagy helyzetet. Négy perc volt hosszabbítás, Zsirkov második sárgáját is megkapta, az oroszok kilencen fejezték be az utolsó vb-selejtezőjüket. Milivoje Novakovics óriási lehetőséget hagyott ki a 95. percben, az eredmény nem változott, Szlovénia harmadik pótselejtezőjét is nyerte, kijutott a világbajnokságra.
Jegyzőkönyv
Szlovénia–Oroszország 1-0 (1-0)
Maribor, Ljudski, vezette: Terje Hauge (norvég).
Szlovénia: Handanovic – Brecko, Suler, Cesar, Koren, Birsa (Pecnik, 79.), Novakovic, Jokic, Dedic (Stevanovic, 95.), Kirm Radosavljevic. Szövetségi kapitány: Matjaz Kek.
Oroszország: Akinfejev – Anzsukov, Ignasevics, V. Berezuckij, Biljaletgyinov (Pogrebnyak, 77.), Gyenyiszov (Szemak, 46.), Pavljucsenkov, Arsavin, Janbajev (Kerzsakov, 46.), Zirjanov, Zsirkov. Szövetségi kapitány: Guus Hiddink.
Gólszerző: Dedic (44.)
Sárga lap: Handanovic, Koren, Birsa, ill. Biljaletgyinov, Gyenyiszov, Zsirkov.
Kiállítva: Kerzsakov (66.), Zsirkov (92.).
Bosznia–Portugália 0-1
Története első vb-szereplésére készült Bosznia-Hercegovina, ehhez le kellett volna dolgozni az első meccsen összeszedett 1-0-s hátrányt. Ciro Blazevic csapatában nem játszhatott Emir Szpahics és Szamir Muhatovics, illetve a védekező középpályás Elvir Rahimics, a portugál csapatból Cristiano Ronaldo még mindig sérült.
Az első percekben a bosnyákok elszántan támadtak, Pepe kétszer mentett, Edin Dzeko nagyon veszélyes volt. Az első szögletet Bosznia rúghatta, de mentettek a portugál védők. Pepe lőtt először kapura vendégek közül, messze fölé, csakúgy, mint hat perc múlva Nani is. A portugálok láthatóan az 1-0-s előnyük megőrzésére rendezkedtek be, aztán magabiztosabbak lettek: Nani csapta be az egész bosnyák bal oldalt, Tiago elé passzolt, aki Kenan Haszagics kapusba lőtte a ziccert. Szanel Jahics és két perccel később a portugál Simao is sárgát kapott, majd Harisz Medunjanin bombázott fölé, de a portugálok masszívan védekeztek, a félidő végére unalmas mezőnyjátékká süllyedt a csata.
Edin Dzekoé volt az első helyzet a második félidőben, a Wolfsburg csatárát nem tudták tartani. Az 56. percben Portugália szerzett vezetést: Nani két csel után zseniálisan tartotta meg a labdát a bal oldalon, a középen tisztán érkező Raúl Meireles elé tálalt, aki a kapu bal alsó sarkába lőtt. A gólszerző pár perccel később óriási bombát küldött alig a jobb felső sarok mellé.
Szejad Halilovicsot kiállították a 76. percben, a szurkolók fejbe dobták az olasz partjelzőt, a játék is állt pár percig. Az utolsó percekre Deco állt be, Simaót váltotta.
Az első meccsen Portugáliának szerencséje volt, most bizonyította, sokkal jobb csapat, mint Bosznia. A magyarok csoportellenfele magabiztosan nyert és jutott ki a világbajnokságra. A bosnyákok az utolsó tíz percben feladták, a portugálok három ziccert is hibáztak.
Jegyzőkönyv
Bosznia–Portugália 0-1 (0-0)
Zsenica, Bilino Polje, vezette: Robert Rosetti (olasz)
Bosznia: Haszagics – Pandzsa, Bajramovics (Berberovics, 83.), Jahics, Medunjanin (Muszlimovics, 46.), Ibricsics, Dzeko, Nadarevics, Ibisevics, Szalihovics, Pjanics. Szövetségi kapitány: Ciro Blazevic.
Portugália: Eduardo – Bruno Alves, Paulo Ferreira, Duda, Ricardo Carvalho, Tiago, Liedson (Miguel Veloso, 91.), Siamo (Deco, 80.), Pepe, Raúl Mairelles, Nani (Edinho, 783.). Szövetségi kapitány: Carlos Queiroz.
Gólszerző: Raúl Meirelles(56.)
Sárga lap: Jahics, Dzeko, Nadarevics, Szalihovics, Berberovics, ill. Simao.
Kiállítva: Szalihovics (77.
Franciaország–Írország 1-1
Az európai pótselejtezők egyetlen vendéggyőzelmét (1-0) szerző franciák várták a legelőnyösebb pozícióból a visszavágót, de a védők közül Eric Abidal és Gael Clichy, a középpályáról pedig Franck Ribéry, Jeremy Toulalan, és Abou Diaby hiányzott.
Párizsban óriási elánnal kezdtek az írek, de komoly helyzetük sokáig nem akadt, a franciák csak védekeztek, a vendégek első nagy helyzetét Liam Lawrence hagyta ki, majd Hugo Lloris óriási bravúrral hárította Robbie Keane próbálkozását.
A 32. percben Kevin Kilbane indította Damien Duffot, aki lefutott mindenkit a bal szélen, beadásából a Tottenham csatára, Robbie Keane 41. válogatott gólját lőtte, ezzel összesítésben 1-1-re álltak.
A franciák feltámadtak a félidő végére, Sagna indította Anelkát, de a Chelsea támadója a 39. percben kihagyta a helyzetet.
A 49.-ben óriási helyzetet hagyott ki Írország, Lawrence szabadrúgását a Manchested United védője, John O’Shea fejelte mellé, pedig senki sem zavarta. A franciák először az 54. percben veszélyeztettek a második félidőben, Patrice Evra beadását Nicolas Anelka lőtte, Shay Given védett. A 62. percben mindkét kapunál születhetett volna gól, Damien Duff hibázott, az ellentámadásból Thierry Henry rontott. Három perccel a vége előtt Malouda helyett Gourcuff jött be.
Robbie Keane kapott egy ajándéklabdát a 89. percben, kapuig sétálhatott volna, de túl gyorsan ellőtte, nagy helyzet volt. A végén a franciák előtt adódott lehetőség, de Given védett, jött a hosszabbítás.
A ráadást Anelka bombája nyitotta, két métert tévesztett. A 98. percben is ő lépett ki, átesett Given lábán, a bíró nem ítélt 11-est. 113. perc: Sidney Govou lőtt a kapuba, les miatt nem adta meg a bíró. Egy perc múlva már nem jelzett, pedig Thierry Herny kézzel tette maga elé a labdát, beadását Gallas fejelte be. Óriási bírói hiba volt.
Az utolsó ír lehetőségnél Given is előre jött, a másik oldalon Govou hagyott ki helyzetet. Maradt az 1-1, Franciaország véleményes góllal, de kijutott a vb-re.
Jegyzőkönyv
Franciaország–Írország 1-1 (0-1, 0-1)
Saint-Denis, Stade de France, vezette: Martin Hansson (svéd)
Franciaország: Lloris – Sagna, Escudé (Squillaci, 9.), Gallas, L. Diarra, Gourcuff (Malouda, 88.), Anelka, Gignac (Govou, 57.), Henry, Evra, A. Diarra. Szövetségi kapitány: Raymond Domenech.
Írország: Given – St. Ledger, Kilbane, O’Shea (McShane, 67.), Dunne, Whelan (Gibson, 63.), Lawrence McGeady, 107.), Andrews, doyle, Keane, Duff. Szövetségi kapitány: Giovanni Trapattoni.
Gólszerző: Gallas (103.), ill. Keane (32.).
Sárga lap: Govou, Malouda, Squillaci, ill. Kilbane, Duff, McShane.
Algéria–Egyiptom 1-0
Az afrikai vb-selejtező végső selejtezőkörének C csoportjában Egyiptom 2-0-ra legyőzte Algériát, a két válogatott azonos pontszámmal és gólkülönbséggel végzett, így megismételt meccs kellett a továbbjutáshoz.
A botrányos előjátékkal – megdobálták az algériaiak buszát –, majd utcai rendbontásokkal tarkított meccs után óriási biztonsági intézkedések előzték meg a mindent eldöntő meccset, amit semleges helyszínen, a szudáni főváros, Kartúm elővárosában, Omdurmban rendeztek.
Feszült hangulatban kezdődött a mérkőzés, alig egy perc után már megszületett az első sárga lap. Egyiptomé volt az első támadás és az első lehetőség is, Favzi Sausi bravúrral védett. Majdnem volt egy kis bunyó a pályán, aztán lehiggadtak és a futballra figyeltek a játékosok.
Algéria uralta a játékot, fél óra után két nagy egyiptomi helyzet jött, de a 40. percben teljesen megérdemelten szerzett vezetést Algéria. Egy bal oldali beadás után Antar Jahia úgy vágta be a léc alá alabdát, mint az 1988-as Eb-döntőben a holland Marco van Basten az orosz kapusnak, Rinat Dasszajevnek.
A második félidő óriási egyiptomi fölénnyel kezdődött, a 72. percben három egyiptomi is gólt rúghatott volna, de Sausi 3. válogatott meccsén fantasztikus bravúrokat mutatott be. Zidan beállításával sokkal aktívabb lett az egyiptomi támadósor, a Borussia Dortmund csatára sokadik helyzetét is elszúrta. A végén 11 emberrel támadott Egyiptom, de négyperces hosszabbítás alatt sem tudtak helyzetig jutni.
Algéria 24 év után megérdemelten jutott ki a futball-világbajnokságra, mert az első félidőben többet tett a sikerért, sokal veszélyesebben és eredményesebben futbalozott.
Jegyzőkönyv
Algéria–Egyiptom 1-0 (1-0)
Omdurman, Al Merreih-stadion, vezette: Eddy Maillet (seychelles-szigeteki)
Algéria: Sausi – Bugerra, Belhadzs, Jahia (Zaui, 66.), Hallise, Manszuri, Gezzal, Szajfi (Dzsebbur, 85.), Megni (Matmur, 58.), Jebda, Ziani. Szövetségi kapitány: Rabah Szadane.
Egyiptom: El Hadari – Al Muhamadi, El Sakka (Ahmed Ejd, 75.), Abutrika, Szaid, Fathi (Abd Rabo, 46.), Emad Meteab, Moavad, Amr Zaki (Zidan, 46.), Ahmad Hassazn, Goma. Szövetségi kapitány: Hasszan Sehata.
Gólszerző: Jahia (40.).
Sárga lap: Belhadzs, Gezzal, Szajfi, Ziani, ill. Goma.
Ukrajna–Görögország 0-1
Donyeckben játszották a legkorábban kezdődő európai pótselejtező visszavágóját, az athéni 0-0 után az ukránokon volt nagyobb nyomás. mégis a vendégek előtt adódott az első nagyobb helyzet. A 11. percben egy szabadrúgás után Szamarasz fejelt, Andrij Patov védett. A 18. percben Kacuranisz állította meg szabálytalanul Hakeridi Jegujent, Alijev szabadrúgását Corvasz védte. A 29. percben Szokratisz Szkratisz Papasztopoulosz megsérült, le kellett cserélni.
A 31. percben eldőlt, hogy nem lesz hosszabbítás: Szamarasz fantasztikus passzával Dimitriosz Szalpingidisz lépett ki a lesre játszó ukrán védők közül és megszerezte a nagyon fontos vendéggólt. A második félidő első helyzete Sevcsenko előtt adódott, óriási nyomás alatt volt a görög kapu. Sevcsenko, majd Alijev szabadrúgásból kísérletezett, de vagy Corvasz mentett, vagy az ukrán csatárok tévesztettek célt.
Az ukránok próbálkoztak, a görög válogatott magabiztosan óvta előnyét. A végén még Seleznovnak volt helyzete, Corvasz ezt is védte.
Győzött Görögország, és ezzel kijutott a világbajnokságra.
Jegyzőkönyv
Ukrajna–Görögország 0-1 (0-1)
Donyeck, Donbassz Arena, vezette Olegario Benquerenca (portugál)
Ukrajna: Pjatov – Rakickij, Kuser, Tyimoscsuk, Jarmolenko (Guszev, 69.), Sevcsenko, Alijev (Seleznov, 57.), Milevszkij, Jejugen, Kobin, Mihalik (Gaj, 66.). Szövetségi kapitány: Alekszej Mihajlicsenko.
Görögország: Corvasz – Morasz, Szpriopulosz, Szamarasz (Gekasz, 63.), Kacuranisz, Hariszteasz (Ciolisz, 71.), Karagunisz, Vintra, Szalpingidisz, Papasztatopulosz (Placikas, 29.)., Kirgiakosz. Szövetségi kapitány: Otto Rehhagel.
Gólszerző: Szalpingidisz (31.)
Sárga lap: Jejugen, ill. Kacuranisz, Vintra, Kirgiakosz.