Calciopoli újratöltve: az Inter is bajban lehet
További Futball cikkek
- Szögletből tekertek gólt a magyar válogatott kapus hálójába, a Nyíregyháza 4–2-re nyert
- Manchesterben már nem tartottak rá igényt, a Leicester vezetőedzője lett a United-legenda
- Részegen vezette a sztárfutballista a Lamborghinijét, lekapcsolták a zsaruk
- Di Marzio: A lengyel válogatott élére nevezhetik ki Marco Rossit
- Szoboszlai Dominik az angol futballősz eddigi legnagyobb rangadóján bizonyíthat
Az olasz futball 2006-os bundabotrányával kapcsolatban egyre több új bizonyíték kerül elő, a calciopoli érintettjei között lehet az ügy legnagyobb nyertese, az Inter és elnöke, Massimo Moratti is.
Az egész ügy középpontjában telefonos lehallgatások állnak (az Inter egy hasonló ügy miatt perben áll egykori játékosával, Christian Vierivel), ezek alapján zárták ki a Juventust, és küldték a másodosztályba. A lehallgatott beszélgetéseken hallható, amint a Juve akkori klubmenedzsere, Luciano Moggi a bíróküldésről tárgyal a játékvezetői bizottság elnökével, Paolo Bergamóval.
A calciopoli eredeti büntetései
Juventus: kizárás, a Serie B-ben kilenc pont levonás, a 2005-06-os címek elvétele (a botrány nyarán összesen 19 játékos hagyta el Torinót)Milan: 8 pont levonás, BL-indulási jog elvétele
Fiorentina: 15 pont levonás, BL-indulási jog elvétele
Lazio: 3 pont levonás, UEFA-kupa-indulási jog elvétele
Reggina: 11 pont levonás, 70 ezer font büntetés
Annak ellenére, hogy a Milan és a Lazio képviselői is folytattak ugyanilyen beszélgetéseket, csak a Juventust büntették meg súlyosan. A Milan például a calciopoli utáni évben BL-t nyert, a Fiorentina is odaért a szezon végén az UEFA-kupát érő helyekre, az Inter pedig – holott az ítélethirdetéskor szó sem volt ilyesmiről – megkapta a Juventustól elvett bajnoki címek egyikét.
A Juventus kizárásához vezető eljárás rengeteg homályos foltja közül csak egy volt, hogy az ügyben játékvezetői oldalról érintett vádlottak mind azt vallották, hogy az Inter részéről legalább annyian keresték őket, mint a többi csapattól. Ezek a felvételek azonban vagy eltűntek, vagy nem vették figyelembe őket, hiába kérték a calciopoli ítélethirdetése előtt Moggi ügyvédei, hogy új bizonyítékként vegyék számításba őket.
Öt évvel az ítélethirdetés után Moggi képviselői is feltehetik kérdéseiket, a nápolyi bíróságon folyik az új per, és egyre valószínűbbnek tűnik, hogy az érintettek között van az Inter is. A most vizsgált felvételeken hallható, ahogy az Inter azóta elhunyt alelnöke, Giacinto Facchetti beszél a bíróküldésről Bergamóval, sőt, egy esetben a házában látogatta meg a bíróküldésért akkor felelő vezetőt.
A kulcsfigura: Guido Rossi
A calciopoli kirobbanása után az olasz szövetség (FIGC) elnöki posztját a korábban az Internél is dolgozó Guido Rossi kapta. Feladata az ügy gyors felgöngyölítése (hetekkel voltunk a 2006-os világbajnokság előtt), és a büntetések kiszabása volt. Rossi a lehallgatásokon alapuló vádakat gyorsan végigverte a törvényhozási szakaszokon - közben nem engedték, hogy a Juventus polgári perre vigye az ügyet - majd az ítélethirdetés után nem sokkal elfoglalta a Telecom Italia elnöki posztját. A TIM (a Serie A főszponzora) tulajdonosa Marco Tronchetti Provera, aki az Inter főszponzorának, a Pirellinek is az elnöke és Massimo Moratti jó barátja.Massimo Moratti, az Inter elnöke legalább 30 beszélgetésen hallható, de Moggiék kezében az aduász egy Facchetti-beszélgetés, ahol az alelnök éles hangon követeli, hogy a Milan-Juventus mérkőzést Pierluigi Collina vezesse. Az előkerült felvételeket jövő szerdáig hallgatja végig a bíróság, azután hoz ítéletet, de nem valószínű, hogy hasonló szinten elmarasztaló lesz a zsinórban négy bajnoki címet szerző Interrel szemben, mint a Juventus esetében.