Aki elhullik a hokin, megy futballozni
A magyar futballválogatott keddi Európa-bajnoki selejtezős ellenfele Finnország, Gruborovics Tamás öt éves kora óta ott él, édesapja, a Szeol egykori játékosa kint telepedett le. A középpályás a Mariehamnban kilenc gólt lőtt a szezonban, a transfermarkt.de szakoldal szerint értéke 350 ezer euró.
„Nem is láttam még ezt a számot. Nem könnyű megítélni, és ugyan nem szeretném azt a látszatot kelteni, hogy nincs önbizalmam, de ez talán kicsit sok. Ennyiért valószínűleg nem tudnának eladni. Még egy ilyen szezonnal sem, és még akkor sem, ha mindkét lábamat használom” – kezdte az Indexnek a játékos. Elmondta, szívesen kipróbálná egyszer magát Magyarországon, mert nagymamája Szegeden él.
Nem titkolta, a finn futball gazdasági gondban van, kétezer euró körül keres az átlag, de nagyon sok helyen elfogyott a pénz.
„Svédország, Dánia jobb helyzetben van, Norvégia meg sokkal jobban. Talán egyszer oda tudok majd szerződni.”
A 26 éves játékos kifejtette, Finnországban fél évet futballoznak, fél évet hokiznak a gyerekek, a kiválasztódás természetes, az élet megoldja.
„Az erőn van a hangsúly. Hallok olyat, hogy száz kilóval kell guggolni az edzéseken, így a gyengék nem maradhatnak a hokinál, nekik a futball marad. Négy és fél hónap az alapozás, egy éve úgy edzettünk, mint az őrült, fásultak is voltunk az elején. Úgy tudom, 15 évesen már nagyon keményen futtatják az edzők a játékosokat, szerencsére nekem nem kellett ilyen súlyokat emelnem, vagy ennyit futnom, ahol most vagyok, inkább a svédeket követik."
"Az egyik lábamat erősítettük speciálisan, majd utána a másikat, egyszerre nem. Sikeres is volt az erősítés, mert az első tíz méteren érezhetően hatékonyabb, gyorsabb lettem. Úgy tudom, ezt a módszert nem is nagyon alkalmazzák Finnországban. A technika egyébként sem elsődleges, bár azért vannak nagyon ügyes játékosok, és nem lehet már elmondani, hogy mindent a kondícióra, a darálására bíznak.”
Gruborovics a kedd esti válogatott meccsre nem tud Mariehamnból Helsinkibe menni, mert ugyan vége a szezonnak, de most is edzenek - ez jellemzi leginkább a kinti felfogást.