További Cikkek cikkek
Egykor mindkét csapat futballra oktatta a világot - Uruguay a múlt század első felében, Hollandia a 70-es években -, de 2010-ben már nem e kettő számított a legnagyobb esélyesnek az elődöntőre. Hollandia és Uruguay közül az egyik mégis döntőt játszik Dél-Afrikában.
Hollandia és Uruguay útja az elődöntőig (videókkal)
Hollandia, csoportkör: - Dánia 2-0, - Japán 1-0, - Kamerun 2-1nyolcaddöntő: - Szlovákia 2-1, negyeddöntő: - Brazília 2-1
Uruguay, csoportkör: - Franciaország 0-0, - Dél-Afrika 3-0, - Mexikó 1-0
nyolcaddöntő: - Dél-Korea 2-1, negyeddöntő: - Ghána 1-1, 11-esekkel 4-2
A dél-amerikaiak nehéznek mondható csoportból jutottak tovább magabiztosan, elsőként, hogy aztán a vb legjobb meccseit játsszák le Dél-Korea (nyolcaddöntő, 2-1) és Ghána (negyeddöntő, 1-1 után büntetőkkel) az egyenes kieséses szakaszban.
Hollandia is megnyerte a csoportját, ehhez nem is kellett összetörnie magát: mindig pont a győzelemhez eleget adva húzták be eddig minden meccsüket. A nyolcaddöntőben Szlovákiát (2-1) verték ki, a negyeddöntőben pedig szerencsével Brazíliát (2-1).
Uruguay szilárd védekezésre és pontos csatárjátékra épített taktikájával eddig senki nem tudott mit kezdeni, két gólt kapva jutottak el az elődöntőig.
Uruguay általában megszállja saját térfelét, a labdaszerzések után minden labdával Diego Forlánt keresik, aki inkább játszik irányítót, mint csatárt, de mindkét poszton jól teljesít.
Az uruguayiaktól hiányozni fog a csapatát kezezésével megmentő Luis Suárez eltiltás és a bal oldalon rengeteget dolgozó hátvéd, Fucile sérülés miatt. A csapatkapitány Diego Lugano – akit a negyeddöntőben le kellett cserélni – térde sem biztos, hogy rendbe jön. Utóbbit jól pótolta Scotti, míg Forlán mellett, ha lesz másik csatár, akkor Abreu lehet, aki a mindent eldöntő büntetőt bepanenkázta Ghána ellen.
Hollandia nem villog, de eddig minden meccsét megnyerte. A csoportkörben és a nyolcaddöntőben sem kellett különösebben megerőltetniük magukat, Brazília ellen szerencsére is kellett a továbbjutáshoz. A holland csapat elsősorban támadóira épít, Sneijder, Robben, van Persie, vagy Kuyt dönti el a meccseiket, de valójában egyszer sem játszottak jól, valamelyikük mégis hozta az eredményt.
A hollandok nem számíthatnak az eltiltott van der Wielre és a belső középpályás de Jongra, a jobbhátvédet valószínűleg Khalid Boulahrouz, a fedezetet de Zeuw pótolja.
Hollandia legjobb – és négy góljával legeredményesebb – játékosa, Wesley Sneijder mellett Robben és Kuyt, esetleg van der Vaart kezdhet a két szélen, a csatár van Persie lesz.
A két csapat eddig kétszer találkozott, mindketten egyszer-egyszer nyertek. Világbajnokságon eddig egy meccsük volt, a 74-es tornán a Cruyff-féle csapat 2-0-ra verte Uruguayt.
A 36 évvel ezelőtti meccsen a dél-amerikaiak védelmében játszott Pablo Forlán, a jelenlegi csatár, Diego apja. Hollandia 2010-ben minden mérkőzését megnyerte, összesítésben már 24, Uruguay hét meccse veretlen.
„Majdnem két éve veretlen az ellenfelünk, de egyáltalán nem lehetetlen legyőzni – mondta Oscar Taberez, Uruguay szövetségi kapitánya. – Ez most nem a szokásos holland válogatott, sokkal kiegyensúlyozottabb, és nagyon veszélyes ellenfél, hiszen amikor védekezik, akkor is az ellentámadás jár a fejében. Nem lesz könnyű dolgunk, az biztos.”
„Nem szabad elhinnünk, hogy már a döntőben is vagyunk, csak mert Uruguay-t kevesen tippelték az elődöntőbe a torna előtt. Azért jutottak idáig, mert nagyon jó csapatuk van, mindent bele kell adnunk, ha döntőt akarunk játszani. Otthon nagyon sokat várnak tőlünk, nem is bánom, hogy messze van a csapattól az otthoni eufória” – mondta Bert van Marwijk holland szövetségi kapitány.
A csapatok 20.30-kor kezdenek, az Indexen élőben nézheti a találkozót.