Minden a brazil-spanyol döntő mellett szól
További Világbajnokság, Dél-Afrika cikkek
Már csak nyolc csapat van versenyben a futballvébén, a brazil-spanyol vagy a brazil-argentin álomdöntő is összejöhet, ha nyernek még két meccset.
Brazília
Sokan szidták Dungát, amikor kihagyta a huszonhármas keretből Ronaldinhót, de nehéz elképzelni, hogy a Milan csatára hová kerülhetne be a kapitány jól összerakott csapatába. Elano kiesett a jobb oldalról, de a csapat Chile ellen sem veszítette el lendületét, mert Dani Alves megfelelően pótolta a sérültet.
A jobbhátvéd Maicon posztján a világ jelenlegi legjobbja, Lucio is hiba nélkül játszott eddig. Bastos oldalán talán sebezhetőbb a védelem, Robbenre kulcsszerep vár majd, ha a hollandok mögé akarnak kerülni. Kakának eddig nem ment a gólszerzés, előbb-utóbb ez a sorozat megszakad. Ramires Chile elleni szólójával megmutatta, milyen tartalékai vannak, de még messze nem játszott tudásának megfelelően. Gilberto Silva a vb egyik leghasznosabb játékosa.
A két csatár, Luis Fabiano és Robinho gyorsasága, helyzetfelismerése érvényesülhet a folytatásban, a nehézkes holland védelmet könnyen zavarba hozhatják, de az összes többit is. Eddig megmutatták, hogyan kell megtörni egy rendkívül szervezett védelmet (KNDK), és azt is láttuk, hogyan lehet befejezni pontosan a kontrákat.
Hollandia
A védelem a leggyengébb csapatrész. Szlovákia ellen ki is derült, de akkor Vittek és Stoch túl körülményes volt a gólszerzéshez. Van Bronckhorston sok múlik a folytatásban, mennyire gyorsul fel. Hollandia igazán jól még nem játszott, enélkül pedig nehéz bekerülni a négy közé.
Nem is kényszerítette eddig senki – Dánia, Japán, Kamerun, Szlovákia - a maximumra a csapatot. Bármelyik ország boldog lenne, ha ilyen középpályája, szélsői lennének. Mikor Arjen Robben először volt kezdő, rögtön gólt lőtt, de ilyen gólt a braziloknak igen nehéz lesz lőnie.
Uruguay
Oscar Tabarez kiváló védelmet épített fel, legfontosabb eleme Lugano. A Fenebahcse védője jól irányítja társait, az íveléseknél biztos pont, ha előre kell menni, nem könnyű visszafogni, egy igen veszélyes fejese volt, a mexikói kapus nagy bravúrral védte. Lényegében mindegy, Godin vagy Victorino játszik mellette, de mivel előbbi sérült, nem biztos, hogy a folytatásra felépül. Muslera kapusnak három meccsen át – sorrendben: Franciaország, Dél-Afrika, Mexikó - gólt sem lehetett lőni, egy kicsit benne volt az egyetlen bekapott gólban, ez nem meglepő, a Lazióban sem teljesít folyamatosan magas szinten.
A középpályásoknak valójában egyetlen dolguk van a fegyelmezett és kemény védekezés mellett: valahogy juttassák el a labdát a három csatárhoz, a többit ők eddig általában megoldották. A palermói Cavani nem játszott az első meccsen, utána került be. Gólt még nem lőtt, távoli lövései azonban veszélyesek.
A szezonban 77 gólig jutó két csatár a vb-re sem esett vissza, Forlán (Atletico Madrid) kettőnél, Luis Suarez (Ajax) háromnál tart. Suarez a harmadik és a negyedik meccset is eldöntötte. Fejjel, lábbal egyaránt eredményes volt, a ghánai védők közt talán lábbal fog jobban érvényesülni. Bölöni László szerint Uruguay valahogy be fog jutni a négy közé. Lehet, hogy büntetőkkel, de eddigi formájuk alapján ott a helyük.
Ghána
Afrikai csapat még sosem volt vébén a négy között, ha Milovan Rajevac bejuttatja Ghánát, sokáig megél majd a sikerből. Az ESPN összeállítása szerint jelenleg a szerb a világ kilencedik legjobb kapitánya, és ha eleinte meg is lehetett kérdőjelezni ezt a komoly helyezést, megállapíthatjuk: Rajevac valamire ráérzett.
Az interes Muntarit nem zavarta haza, amikor szidta őt, a középpályás később bocsánatot kért, de eddig nem volt egyszer sem kezdő. Ayew eltiltott, Jonathan Mensah is hiányzik a védelemből, most az eddigi cseréken a sor. Asamoah Gyan háromgólos, kettőt tizenegyesből lőtt, a harmadik volt a legfontosabb, akkor bevarrta a labdát az amerikai Howard feje fölé.
Ghána kitűnően kezdte az USA elleni meccset, de a második félidőben holtpontra került, és mivel Uruguay sokkal jobban használja ki helyzeteit az amerikaiaknál, ez végzetes lehet. Ghána a rendes játékidőben az elmúlt tizenhárom meccsén egy gólnál többet nem lőtt.
Az egyetlen afrikai csapat felfelé ívelő formában van, ha megfogják a csatárokat, megnehezíthetik Uruguay dolgát, de a győzelemhez ennél még több extra kell, egyelőre nem látni, kitől.
Németország
A német Bild már az első meccs után összekapart tíz okot, amiért világbajnok lesz a csapat, pedig akkor még csak az ausztrálokat verték. A szerbek ellen Klosét kiállították, kikaptak, Özil viszont ritka nagy góllal nyerte meg a Ghána elleni meccset. A németek az angolok ellen azt is megmutatták, hogyan kell precízen kontrázni.
Akik nem szeretik a csapatot, azt mondják, egyéniség nélküli válogatott, Ballack kiesése viszont minden idők legfiatalabb német csapatára nem hatott rosszul, sőt. Nagy nyomás alatt a német védelem még nem játszott, Mertesacker és Friedrich lassúsága hamarosan kiütközhet, egyikük sem a fordulékonyságáról híres.
Olyan önbizalommal viszont, mint a német csapat, talán senki sem rendelkezik, ne feledjük, a német az egyetlen válogatott, amely az elmúlt két nagy tornán (Eb, vb) egyaránt érmes volt. A német sajtó szerint tizenegy barát van a pályán, akik Löwtől kapnak segítséget a kispadról. A kapitány érdemeként kiemelik, a szezon közben gyengén játszókat formába lendítette: Podolski több mint ezer percig nem lőtt gólt a bajnokságban, a válogatottban sikerült.
Argentína
A védelem nem mutatta meg eddig, hogyan működik, ha nyomás alá kerül, Demichelisnek a nem túl gyors görög Szamarasszal is meggyűlt a baja.
A visszatérő Samuellel erősödhet a hátvédsor, de a jobb (Otamendi vagy Gutierrez) és a bal oldalon (Heinze) azért vannak problémák. Már unalomig ismerjük: Cambiassóval és Zanettivel mennyivel másabb lenne a csapat, de Maradona nem így akar bevonulni a történelembe.
Lionel Messi eddig még gól nélküli, egy ilyen típusú játékos egy ilyen tornát nem játszhat végig így. A németek ellen lesz is területe, ha másra nem is, legalább jól kiszolgálja társait. Tevez Mexikó ellen kétszerannyi gólt lőtt, mint az előző egy évben a válogatottban, ő is belelendülhet, Higuain pedig már négygólos.
Mascherano és Verón eljuttatta eddig a labdákat a csatárokhoz, Angel di Mariát azonban nem amiatt szerződtette a Real, amit a vb-n mutatott.
Spanyolország
Hátborzongatóan kezdte a tornát a legnagyobb favorit, hiszen Svájc ellen kikapott és győzelmi kényszerbe került, de ez jól hatott a játékosokra, mert azóta gólt sem kaptak.
David Villa a világbajnokság leguniverzálisabb csatára, mindegy, hol játszik, a kaput bármelyik oldalról eltalálja (leszámítva a Honduras ellen kihagyott tizenegyesét). Fernando Torres a sérülése után kezd belelendülni, de ha nem ment neki, akkor beállt Llorente, és egycsapásra veszélyessé tette az átmenetileg visszaeső csatársort.
A spanyolok extra teljesítményt eddig nem mutattak, pedig a játékosok nincsenek rossz formában. Fognak még nagyon jól játszani. Xavi és Iniesta irányítóképességét, körömpasszait minden meccsen láthattuk, utóbbi még gólt is lőtt. A védelem is határozott, magabiztos, Ramos kiválóan segíti a támadásokat, Piquét bármikor előre lehet küldeni egy szögletnél, Capdevilának sem volt eddig gyengébb meccse.
A brazil mellett ennek a csapatnak van a legkevesebb gyenge pontja. Az elmúlt húsz évben biztosan nem fordult elő, hogy bármelyik válogatott sárga lap nélkül hozzon le három meccset, a spanyol ezt is megtette.
Paraguay
Több mint háromszáz perce nem kapott gólt a paraguayi védelem, több mint kétszáz perce nem rúgott gólt a jó erőkből álló paraguayi csatársor (Barrios, Valdez, Santa Cruz).
Masszív csapat, mindenki tudja a dolgát, a legkisebb kockázatvállalással igyekeznek megoldani a feladatukat. A spanyolok ellen azonban kockáztatás nélkül az várható, amit a portugálok ellen láttunk. Szűk vereség.