További Futball cikkek
- Megszólalt a szexuális zaklatással vádolt spanyol válogatott labdarúgó
- Szoboszlai Dominik: Egy sötét szobában, depressziósan kellene feküdnöm, ha…
- Ami a szívén, az a száján: nagyon kiakadt a Real Madrid brazil csillaga
- Az OnlyFansen tűnt fel a Bayern München és a Juventus korábbi futballistája
- Rossi 60: Sokkal boldogabb születésnapot, Míster!
"Őszintén mondom, váratlanul ért, meglep, hogy én kaptam az aranylabdát" - nyilatkozta a nyertes Lionel Messi, mikor sorozatban másodszor, hétfő este is ő vehette át a világ legjobb futballistájának járó díjat, a FIFA és a France Football magazin összevont FIFA-Aranylabdáját.
Messi mindenféle rekordot megdöntött 2010-ben, 60 gólt lőtt, a Barcával megnyerte a spanyol bajnokságot, mégsem számított favoritnak, mert a legfontosabbnak hitt tornán, a világbajnokságon gólt sem szerzett. Az argentin válogatottal a nyolc között 4-1-re kapott ki Németországtól, és kiesett, valamint a Barcelonával sem jutott a BL döntőjébe sem.
A Gazzetta dello Sport egy hónapja lehozta, hogy a vb-döntő egyetlen gólját szerző Andrés Iniesta lesz a nyertes, de valójában csak második, míg a harmadik barcelonás jelölt, Xavi csupán harmadik lett. Ahhoz képest, hogy FIFA-díjról van szó, sem a játékosok, sem az edzők között nem világbajnok végzett az élen. (A szakvezetőknél az Interrel taroló Mourinho megelőzte del Bosqué-t. Az edzők amúgy a spanyolra szavaztak, de a játékosok és a sajtó nem.)
A FIFA-tag válogatottak szövetségi kapitányai és csapatkapitányai, illetve ezeknek az országoknak egy-egy újságírója szavazhatott három név megjelölésével, akik sorrendben öt, három, egy pontot kaptak, és a végén összesített pontszám döntött.
Messi eszerint 850 ponttal, a szavazatok 22,65 százalékával lett első, Iniesta 17,36, Xavi 16,48 százalékot kapott. A negyedik Wesley Sneijder 14,48 százalékkal végzett.
Közülük a vb-döntős, az Interrel tavasszal triplázó holland tarthatja magát a legszerencsétlenebbnek: a híres futballújságíró és író, Keir Rednage kiszámolta, ha csak az újságírók szavaztak volna, mint az előző években, amikor még csak a France Football adta az aranylabdát, akkor ő nyert volna. Az újságírói szavazatok 7,7 százalékét kapta, míg Iniesta 7,53-at, Xavi 5,96-ot, Messi pedig náluk csak negyedik lett 4,38 százalékkal, vagyis dobogóra sem kerülhetett volna.
Xavi is pechesnek mondhatja magát, mert bizonyítani ugyan nem lehet, de nagy a valószínűsége, hogy többen összekeverték őt Xabi Alonsóval. Utóbbi is világbajnok ugyan, de messze nem ez volt pályafutása legjobb éve, így meglepő, hogy 19 jelölést is kapott a legszűkebb elitbe, sőt négyen egyenesen a legjobbnak tartották. Ahol viszont Xabi Alonso szerepelt a szavazólapon, ott az egyik valódi favorit, Xavi neve egyszer sem bukkant elő. Xavi így összesen 60 pontot veszíthetett, amivel Iniestát talán megszorította volna, viszont Messi ellen így is esélytelen marad. Mivel a 2-3. helyért hivatalosan nem jár semmi, a helyezés lényegtelen.
Az sem számít, hogy néhányan nem szavaztak vagy érvénytelen szavazatot adtak le, viszont minősítheti a voksolót. A holland csapatkapitány, Mark van Bommel első és második helyezettjét törölték, mert szabálytalanul a honfitársaira - vagy talán magára - szavazott, míg szövetségi kapitánya, Bert van Maarwijk legjobbját kellett kihúzni ugyanilyen okból. (Szinte biztosan Sneijdert próbálta tolni.)
Az sem sokkal sportszerűbb, hogy sem az argentin csapat-, sem az argentin szövetségi kapitány nem szavazott. Vagy mert Maradona távozása után akkora a káosz, vagy egyszerűen nem akarták támogatni Messi ellenfeleit.
Írország teljesen távol tartotta magát a FIFA-Aranylabdától, sem a szövetségi kapitány, sem az elsőszámú játékos, sőt, újságírója sem adott neveket, szinte biztosan az emlékezetes Henry-kezezés miatt, amikor az utolsó, Franciaország elleni pótselejtezőn a csatár kézzel tartotta játékban a labdát gólpassza előtt, és juttatta ki a vb-re csapatát.
Törölték továbbá a dominikai csapatkapitány harmadik, a Costa Rica-i szövetségi kapitány második, a ghánai szövetségi kapitány szintén második, illetve máltai kollégájuk harmadik helyezettjét. Valószínűleg sajátjukat tették a világ három legjobbja közé.
Van néhány meglepő érvényes szavazat is, mint például a máltai szövetségi kapitányé, aki szerint Puyol éve volt a tavalyi, Antigua és Barbuda szakmai vezetője Drogbát tette az első helyre, a kambodzsai Özilt, a dominkai Schweinsteigernél nem talált jobbat. A belga csapatkapitány pedig Fabregas első helyével húzott váratlant.
Egervári Sándor a vébé alapján hozta meg döntését: Xavi-Sneijder-Iniesta a sorrendje, Gera Zoltán csapatkapitánynak Messi-Iniesta-Forlan.
És hogy nem kell nagy csapatnál edzősködni ahhoz, hogy valaki érezze a nemzetközi futballvilágot, arra bizonyíték, hogy a Brit Virgin-szigetek szövetségi kapitánya, bizonyos Williams Avondale telibe találta a végeredményt, ahogyan az algériai újságíró is.