Csináljunk végre valamit a hazai futballal
További Futball cikkek
- Mentő vitte el edzésről a Bayern München kapusát
- A Chelsea korábbi edzőjét nevezték ki a konferencialiga-győztes csapat élére
- Meghalt a Milan legendás kapusa
- Rémisztő esése után a kórházból üzent a Tottenham futballistája
- Roberto Carlos drámai helyzetbe került, a Real Madrid edzőközpontjában él a válása miatt
A világranglista-37. magyar válogatott márciusban kétszer is a vb-ezüstérmes hollandokkal játszik. Ha a csapat kétszer kikap, hátrébb csúszik, de akkor sem történik semmi: a svédeket illene egyszer már megvernünk, illetve Moldovát idegenben, a finneket pedig itthon. Ezek a válogatott Eb-selejtezős céljai, a kirakatcsapaté, de a magyar futballt nem ezen a szinten kell megváltani.
A magyar futball nem csak válogatott szinten adott életjelet magáról az elmúlt két évben, a Debrecen BL- és EL-szereplése, az U20-as korosztály vb-érme is ide sorolható. Elég volt az elitképzés helyes alkalmazása a 89-es korosztálynál, és a futballbolond nemzet szurkolói máris a reptéren várták az Egyiptomból hazatérő játékosokat.
Mi az első és legfontosabb tennivaló?
Az MLSZ-nek is vannak tervei, de a szurkolókat is bevonják egy fórumra, erre várjuk a kérdéseket (a program, az előadók itt, aki személyesen szeretne jelen lenni, a honlapon regisztrálhat is). 110 éves a szövetség, szeretné, ha kialakulna egy párbeszéd a bajokról. A cikk alatt kommentben, vagy emailben is várjuk az észrevételeket, hogyan lehetne az iparrá váló labdarúgásban Magyarországnak helyet szorítani, hogy ne csak a lecsorgó labdák jussanak a tét nélküli győzelmekkel. Hogyan juthatnánk el a románok, osztrákok szintjére, hogyan egy Eb-re, vb-re, mi az első lépés?Szükséges a bajnokság reformja?
Át lehetne állni a tavaszi-őszi rendszerre - már volt ilyen korábban -, a játékban lévő kupacsapatok talán esélyesebbek lennének az albánok, litvánok, lettek ellen a júliusi előselejtezőben. Nem kellene görcsölni, hány forduló van decemberben, nem kellene a sírást hallgatni, milyen állapotban vannak a pályák, bár a szakvezetők a nyári tikkasztó melegre foghatnák a vereséget.
De hány csapatos legyen az átszervezett bajnokság? 16 élvonalbeli erősségű csapat nincs Magyarországon, néhány éve a hat legjobbat rájátszásban versenyeztetni értelmes ötlet volt.
Licenc a játékosoknak is?
A csapatok licencet kapnak akkor is, ha nyilvánvaló fizetési problémáik voltak, vannak. Miért ne lehetne komolyan venni a licenckiadást? Miért ne lehetne játékoslicencet bevezetni? Aki nem futja meg a szintet, nem tud passzolni, ne rontsa a színvonalat, ne legyen megélhetési játékos. Félamatőrként lehet helye, a másodosztályt egyszerűbb is lenne félamatőrré tenni.
Mi a baj az edzőképzéssel, a játékosképzéssel?
Értelmetlenül és indokolatlanul felduzzasztották az edzői tanfolyamok létszámát, ezzel elértéktelenítették a szakmát, miközben a magyar futballfilozófia, a magyaros stílus megszűnt. A hollandokat kezdtük majmolni, átvettünk az angol, svéd elemeket, miközben a magyaros stílusra a spanyolok világbajnok csapatot építettek fel. Magyar edző külföldön alig kap munkát, leginkább Bicskei Bertalan próbálkozik, ő legalább beszél nyelveket.
A játékosképzéssel is gondok vannak, az akadémiákról nem jönnek úgy a tehetségek, ahogyan kellene. Dzsudzsák Balázs nem volt akadémista, mégis piacképes, sőt, gyorsan sztár lett Hollandiában.
A versenyeztetés a magyar futball legnagyobb baja?
A szülő mindig úgy gondolja, az ő gyereke bárkinél tehetségesebb, egy jól felépített, tekintéllyel bíró rendszerben nem akadékoskodik, míg nálunk, a lezüllesztett utánpótlásképzésben következmény nélkül megteheti. Pénzzel, kapcsolatokkal könnyen eléri a célját, legrosszabb esetben maga viszi külföldre a gyerekét.
Ezt könnyen meg lehetne akadályozni, ha értelmes, nem diszkriminatív szerződéseket (bizonyos kor és meccsszám után, nevelési költség ellenében hagyhatja el a klubot) kötnének a fiatalokkal. Be lehetne vezetni, hogy legalább három vagy négy húsz alattinak kell egy élvonalbeli csapat keretében szerepelni, közülük kettő legyen a pályán.
Szlovéniában 18 év alatti játékosok kerültek be az élvonalba, utána megedződve távoztak, és ha nem is topcsapatokhoz, de legalább nem kispadoznak a tartalékoknál. Válogatottjuk vb-résztvevő, erre hiteltelen, nevetséges magyarázat, hogy ott mennyien játszanak és itthon mennyien futballoznak. Ott a képzés jól működik, itthon nem. Németh Krisztián pár élvonalbeli meccs után igazolta, külföldön a hazai sajtó áradozása nem számít. Kiss Máté bombagólt rúgott a korosztályos vb-n, most nem tud fejlődni a Győrben, könnyen örök ígéret maradhat ő is.
Ha másként nem megy, jöjjenek az akadémiákra, utánpótláscsapatokhoz külföldi, nem vagyonba kerülő edzők Szlovéniából vagy Csehországból.
Mi lenne az állam feladata?
Nem a bújtatott támogatás, hiszen az EU-ban ez a szigorúan tiltott; a politika gazdasági eszközökkel teremtsen kedvet, ösztönző szándékot. Vagy építsen stadionokat, vagy költse másra az állami vagyont?
Minden kérdést várunk, továbbítjuk, feltesszük a magyar futball vezetőinek.