Ennél jobban még nem indult edzői karrier
További Futball cikkek
- Fontos hírt közölt Szoboszlai Dominik állapotáról a Liverpool
- Kevés választotta el attól a Honvéd korábbi edzőjét, hogy bűnöző legyen
- Botrány Dzsiddában: a szaúdi szurkolók fogdosták a Mallorca-játékosok feleségeinek fenekét
- A spanyol Szuperkupa döntőjében jön az év első el Clásicója
- A Német Labdarúgó-szövetség lesújtott Schäfer Andrásékra
2008-ban vette át Josep Guardiola a Barcelona irányítását, és a klubot példátlanul sikeres pályára állította. A most 40 éves barcás edző rutin nélkül érkezett, hiszen mindössze egy évet dolgozott előtte, a B-csapatot irányította, és nyerte meg vele a harmadosztályú bajnokságot.
Guardiola vasárnap a klub-vb megnyerésével már a tizenharmadik címét szerezte. 2009 után másodszor volt a legjobb a Barcelona ezen a tornán, akkor az Estudiantest hosszabbításban, most a Santost egy végtelenül egyoldalú meccsen verte meg a katalán klub.
Guardiola kétszer nyerte meg a Bajnokok Ligáját (2009, 2011), majd utána ugyancsak kétszer a Szuperkupát. Háromszor nyert bajnokságot, szintén háromszor Spanyol Szuperkupát. A Spanyol Kupát csak egyszer emelhette fel, a legutóbbi szezonban is átengedte a Real Madridnak.
Miguel Munoz a Real Madrid kispadján volt hasonlóan sikeres pályája elején, bajnokságot és BEK-et nyert rögtön az első évében (1960), valamint a Világkupa-döntőben is a legjobb volt, a következő BEK-diadalra viszont már hat évet kellett várni. Munoz zsinórban négy bajnoki címmel kezdett. Ezt nem lesz könnyű beállítania Guardiolának, mert jelenleg három pont a hátránya a Real Madriddal szemben.
És akkor a számok: 211 meccsen 153-szor nyert, 18-szor kapott ki. 534 rúgott és mindössze 149 gólt kapott a Barca. Akadtak korszakos győzelmei, elég csak a madridi 6-2-re gondolni 2009 áprilisából. A tavalyi 5-0-s Real-kiütés is örökre emlékezetes maradt.
Sokszor felmerül majd, hogy a csapat tette-e naggyá az edzőt, vagy épp az ő személyisége kellett ahhoz, hogy a Barcelona történetének legszebb időszakát élje.
Luis Enrique példája azt mutatja a Románál, hogy az kevés, ha valaki jó futballkultúrában nevelkedett, és jó futballkultúrában tanult meg mindent, ettől még nem lesz óhatatlanul jó edző.
Egy biztos, olyan bátran újítani kevesen mernek, mint ő tette. A 3-4-3-as szisztémára állította át csapatát az El Clasicón, aminek megvannak a veszélyei, de a Real ellen maximálisan bejött. Ezt a rendszert egyébként Cruyffal játszotta a Barca, amikor még Guardiola a csapatban játszott.
Úgy látszik, David Villa hiányát is elviseli a csapat, bár a középcsatár kiesésére nem kizárt, hogy valamit még ki kell találnia, hiszen Messi vagy Fabregas hosszú távon nem feltétlenül alkalmas a pótlására, kivált, ha esetleg Iniesta vagy Xavi kiesik a középpályáról. Ez még a jövő feladata lesz.
Mint ahogy a motiválás is. Mert már mindent megnyertek. A bajnokságban ebből adódóan már nem könnyű valamennyi meccsre ráhangolódni, míg a BL azért egészen más.