További Futball cikkek
- A Manchester City a Bundesliga legveszélyesebb támadójával erősítene
- A Fraditól távozó labdarúgónak szoknia kell, hogy Kecskeméten sokan magyarul beszélnek
- Újabb Premier League-sztárt igazol a hétszeres BEK/BL-győztes
- Kerkez Milos a Liverpool helyett Szoboszlai Dominikék ősi riválisánál köthet ki
- Legendás holland válogatott futballista lett az indonéziai szövetségi kapitány
Guardiola a keddi BL-kiesés után szerdán találkozott Sandro Rosell elnökkel, aki biankó csekket és teljhatalmat ajánlott neki a folytatáshoz, de nem tudta meggyőzni. "Fiúk, itthagyom a Barcát" - mondta Guardiola a Marca szerint játékosainak, amikor ismertette velük döntését.
A 41 éves trénert 2008. június 17-én mutatták be mint a csapat új szakvezetőjét, Frank Rijkaardot váltotta a kispadon. Majdnem teljesen tapasztalatlanul érkezett, előtte egy évig a Barca B-t irányította.
Néhány hónap alatt tökéletesítette és továbbfejlesztette a Barca sokpasszos, labdabirtoklásra épülő taktikáját, és Messi, Xavi, illetve Iniesta vezetésével olyan csapatot rakott össze, ami 2009 tavaszán triplázni tudott, megnyerte a spanyol bajnokságot, kupát és a Bajnokok Ligája döntőjében legyőzte 2-0-ra a Manchester Unitedet.
Legnagyobb meccse mégsem ez, hanem a Real Madrid-Barcelona bajnoki volt, amin 6-2-re verte a nagy riválist.
A következő szezont spanyol- és európai szuperkupa-győzelemmel kezdték, decemberben megszerezték a Klub-vb-címet. Az idény végén csak a bajnokságot sikerült megvédeni, ám eközben kétszer, otthon és idegenben is legyőzték a Real Madridot.
A 2010-11-es évadban teljesedett ki, és jutott csúcsára Guardiola Barcelonája. A nagy menetelés a szokásos hazai szuperkupa megszerzésével kezdődött, majd ősszel 5-0-ra verték hazai pályán a ligában immár José Mourinho Real Madridját.
A bajnokságot könnyedén megvédték, és a négy között a Realt búcsúztatva bejutottak a BL-döntőbe, ahol újra a Manchester Unitedet intézték el egyszerűen, 3-1-re. Az egyetlen balsiker a Spanyol Kupa fináléjának elvesztése, a Real hosszabbításban 1-0-ra nyert.
Guardiola mindeközben rendre csak egy évvel hosszabbított, azzal magyarázta, nem akarja lekötni magát és a klubot sem hosszú távra.
2011 is sikerekkel indult, újra Real-veréssel és spanyol, illetve európai szuperkupa-sikerrel. Decemberben ismét győztek Madridban, bajnokin, 3-1-re, és hazavitték Japánból az újabb klub-vb-t. Januárban a Spanyol Kupában futottak össze újfent a Reallal, idegenben megint győzelem, majd otthon iksszel továbbjutás következett.
A gépezet viszont kezdett akadozni, kiscsapatoktól többször kikaptak, és vitatható bírói ítéletek is sújtották őket a bajnokságban, miközben a Real szinte hibátlanul menetelt, és 10 pont előnyre tett szert.
Tavasszal a fenomenálisan futballozó Messinek köszönhetően egészen simán mentek be a BL-elődöntőbe, a lemaradást pedig négy pontra csökkentették, viszont az elmúlt egy hétben megtorpant a csapat. Három szezonbeli legfontosabb meccséből kettőt elveszített, a Chelsea a BL-ben győzte le 1-0-ra, majd verte ki 2-2-es visszavágón a Barcát, a kettő között a Madrid 2-1-re bajnokit nyert Barcelonában, először verte 90 perc alatt Guardioláékat.
A tréner közben a szokásokkal ellentétben nem hosszabbított, bizonytalanságba sodorva az egyesületet és játékosait. A kérdéseknek aztán szerdán véget vetett, döntését két nappal később hozták nyilvánosságra.
Guardiola futballistaként Barcelona-nevelés, klasszis középpályásként játékosa volt Johann Cruyff zsinórban négyszer bajnok és BL-nyertes csapatának a 90-es évek elején, több mint tíz évet töltött a felnőtt csapatnál, míg 2000-ben az ellentmondásos edző, Louis van Gaal ki nem rúgta.
Sikereit edzőként megismételte, sőt, túlszárnyalta, nem túlzás, hogy ő a klubtörténet legfontosabb, alig túl a negyvenen, legendás egyénisége.
Sokpasszos, játékos, a labdától az ellenfelet szinte teljesen elzáró stratégiája utánozhatatlanná vált, négy edzői évére a Barcelona abszolút aranykoraként fognak visszatekinteni, Barcájára pedig minden idők egyik, ha nem a legjobb futballcsapataként. Távozása nem csak a katalán klubnál, de a világfutballban is egy korszak végét jelenti.
Döntésére lehetett számítani, mégis sokkolja a Barca-közösséget, mert nehéz nélküle elképzelni a klubot, de leginkább azt, hogy innét nélküle lehet előrébb lépni. A miértekre nehéz válaszolni, ha valaki akkor fejezi be, 41 évesen edzői karrierjét, amikor a nagy többség kezdi, annak különleges okai vannak.
Guardiola sosem volt egyszerű ember, nem véletlenül kapta az utóbbi években a filozófus becenevet, a futballra, mint művészetre tekintett. Saját stílusát igyekezett a pályára vinni, ami első ránézésre magán az emberen öltözködésében nyilvánult meg: mindig makulátlan volt és divatos, pontosan olyan, mint a csapata a legjobb napjain.
Az átlagedzőnél jóval közelebb állt futballistáihoz, a csapatkapitány Puyollal még nem keveset játszott is együtt, és aktív korában végig követte, ahogy alatta felnő Xavi, Iniesta, Fabregas, Piqué vagy Messi, akik közül többen példaképükként tisztelték.
Öt meccse maradt a kispadon, négy, a Real 7 pontos vezetése miatt szinte teljesen tét nélküli bajnoki és az utolsó, a május 25-i, Bilbao elleni Spanyol Kupa-döntő.
Ki lehet az utódja, és mihez kezd Guardiola?
A Bilbaóval EL-döntős Marcelo Bielsa, a francia szövetségi kapitány, Laurent Blanc, a volt Barca-futballista, Ernesto Valverde, a szintén exbarcás, jelenleg a Romát edző Luis Enrique és a Chelsea-től kirúgott, de előtte a Portóval mindent nyerő André Villas-Boas is Guardiola utódjelöltjei között van. Nem tudni, mennyire előrehaladottak a tárgyalások, ám az biztos, hogy a vezetésnek volt terve Guardiola távozásának esetére.
Az, hogy a sikertréner segítőjének és jobbkezének, Tito Vilanovának a kinevezése nem merült föl, persze még megtörténhet, azt erősíti, hogy Guardiola váltani fog, és viszi magával az embereit. Leginkább a Chelsea van képben, de bejelentkezhet a Milan, az Inter és a Manchester City is. Kevés, szinte semmi esély nincs rá, de még a Manchester Unitedet érdeklődését sem lehet kizárni. Felmerült az is, hogy esetleg átveszi az angol válogatottat, talán csak az Eb-re, talán hosszabb távra is.