További Cikkek cikkek
Most, hogy minden csapatot megcsodálhattunk, menjünk végig a mezeken, és nézzük meg, ki néz ki jól a pályán, és ki mehetetett a legszívesebben mezcserére a lefújás után.
A csoport
Lengyelország
A hagyományos fehér a hazai, a hagyományos piros az idegenbeli mezük, de míg előbbin remekül áll a mellszélességű piros csík, utóbbin a fehér betét értékelhetetlen. Olyan, mintha valami mosóporgyár reklámpólója lenne, csak már lekopott volna a felirat a közepéről, de pár motívum azért maradt a nagy fehér semmin.
Lewandowskiék mázlija, hogy mivel otthon játszanak, ők a pályaválasztók, amikor meg nem, a piros mezes csehek az ellenfeleik, így elméletileg sosem lesz rajtuk a piros. Igaz, ha továbbjutnak, és ukrán földre kerülnek, nem biztos, hogy nem kerülnek olyan helyzetbe.
Görögország
Nem túlóráztak a mezzel, amikor a dizájnra került a sor, és ez jó. Mind a hazai fehér, mind a kék szép és egyszerű, benne a kereszttel. A kéket külön feldobja a világoskék betét.
Oroszország
Végre nem csak tiszta piros és tiszta fehér, hanem minkettőn átlósan vékony csíkon fut végig a másik két nemzeti szín is. Szép a nyaka és jó a szabása, a göröghöz hasonlóan telitalálat.
Csehország
Itt már kezd kibontakozni a tervezői fantázia. Sajnos, tehetjük gyorsan hozzá. A sima hazai pirosat valamiféle kék betéttel igyekeztek feldobni, ami olyan, mintha ott lenne a blokkolókártya a játékosok mellényzsebében. A nyakán a perem fehér, ami a posztszocializmus egyértelmű védje, hasonlóan a hónalj alá rejtett fehér berakáshoz. Nem tetszetős, hanem gagyi.
Amit elrontottak a pirosban, azt hagyták ki a fehérből. A piros peremet a nyakáról mellőzhették volna, de a kék ujjvég bejön, az meg főleg, hogy tiszta fehér.
Nekünk nem tűnik fel, de Csehországban kisebb botrány van a címer miatt, ugyanis csak az oroszlán van benne, a sas kimaradt, és ez megbocsáthatatlan, mert így az ország egyik területének jelképe nem került fel fel a mezre.
B csoport
Hollandia
Robbenék valószínűleg megnyernék az Eb-t, ha a legklasszabb mezek alapján dőlne el. A hazai sima narancs, de mégsem, mert árnyalt betétekkel dobták fel, remek. Az idegenbeli fekete elegáns, bár a narancs kicsit blokkolókártyás, de nem kék, és jól mutat. Anélkül kissé gyászos lenne az összhatás.
Németország
Ahogy a hollandokét, az övéket is eltalálták. Várjuk már, hogy sok év után újra legyen egy teljesen fehér német mez, és ez már majdnem az, az átlósan végig vitt három nemzeti színű csík belefér, sőt, láthatatlanul elegáns. A zöld váltómez a legjobb, legutóbb talán a 90-es vb-n volt nekik ilyen, és mindenképp jó ómen, hogy hasonlóban verték ki akkor Angliát az elődöntőben. Az edzőmeccseken viszont eddig nem hozott szerencsét, a franciáktól 3-2-re, Svájctól 5-3-ra kaptak ki ebben.
Dánia
A legjobb piros dán mez, mióta nem a hazai Hummel gyártja a trikójukat. A fehér is rendben van, bár a két kis fekete szarvacskával a nyakán nem tudunk mit kezdeni.
Portugália
C. Ronaldóék játszanák a döntőt a hollandokkal, ha a mezek döntenének. A piros első számú teljesen rendben van, nincsenek rajta hülye motívumok meg összevissza zöld vonalak, bordóspiros, amint a portugál trikó volt már Eusebio idején is. A fehér váltóval variáltak, és jól tették: belement a címerben is megjelenő keresztmotívum, ráadásul zölddel és pirossal. Telitalálat.
C csoport
Spanyolország
A címvédő és világbajnok pirosa rendben van, semmi különös, de mi az a másik bilikék micsoda? Még nem is lenne rossz, ha nem a kéknek épp azt az árnyalatát kapták volna el, amilyenre Honeckerék a Trabantokat festették anno. Vagy világosabb vagy sötétebb, de ez? Még a sötét berakás sem dob rajta, viszont az biztos, hogy egyetlen csapat egyetlen mezével sem fog ütközni. (Ja, és képzeljük hozzá a fehér nadrágot, jaj.)
Olaszország
A divat egyik bölcsője tendereztethetett, és egy albán beszállító nyerhette a pályázatot a hazai olasz mez megtervezésére. Valamiféle retró akar lenni, de mégis, mi az a gigavastag nyak? Miért és minek? Benne az olasz nemzeti színek. Olasz dressz még sosem volt ilyen idétlen, nem csak gyenge csapatuk és a ciki bundabotrány miatt akarnak majd mielőbb hazamenni Balotelliék, hanem hogy ezt is minél kevesebbet kelljen világméretű nyilvánosság előtt viselniük.
Amilyen ronda viszont az első számú, olyan szép a váltó: fehér a mellkasán kék sávval, mint 30-40 éve. Ez is retró, mégis mekkora a különbség. Csak az a pech, hogy a három csoportmeccsen egyszer sem kell ebben játszaniuk, csak akkor viselhetik, ha a kieséses szakaszban a franciákkal futnak össze, és nem ők a pályaválasztók.
Írország
Zöld. Első ránézésre olyan 2500 forintos kategória (nadrággal és sportszárral), de ha jobban belegondolunk, egy ír drukkernek biztosan tetszik, mert csúnya, van gallérja, a szabása meg tök mindegy, úgyis XXL-est vesznek belőle. A második mez pofás, kissé retró a nyaka miatt, csak az a pech, hogy az Eb-n elméletileg sosem fogják viselni, mert nincs a mezőnyben másik zöld csapat. Persze ha nem pályaválasztók, játszhatnak ebben. (A képeken látható 3-as - a legnagyobb ír internet-szolgáltató szponzorlogója - csak a boltban kapható replika mezeken látható, a válogatott trikóin nincs ott.)
Horvátország
A piros kockás hagyományos és egyedi, mint mindig, nincs benne semmi csavar, szerencsére. A másik a szokásos rondakék piros kockás vállal, olyan, mint amikor paradicsomos halkonzervet nyitunk fel, és kezd előtűnni a matéria. Legalább ötletes.
D csoport
Ukrajna
Sárga, mint mindig, csak azokat a kis kék berakásokat nem tudjuk mire vélni. Érdekes, hogy ugyanez a kéken sárgával már nem is mutat rosszul. Semmi különösön, felveszik, játszanak, hazamennek.
Anglia
Fehér és piros, valószínűleg a válogatott történetének egyik legcsúnyább meze. Retró, a nyaka megmagyarázhatatlanul idétlen, nagyjából, mint az olasz, egy fokkal talább szolidabb kivitel. Az egész trikó mint valami elrontott lengyel, cseh vagy dán mez. A váltó már jóval eredetibb, retró ez is, de rendes gallérja van, ami világoskék. Az alapszíne nagyon nagyon sötétkék, már-már fekete, kár, hogy keveset fogják viselni.
Franciaország
A retrók retrója, és jól áll neki. A hazai kék kicsit csíkos, van is nyaka meg nincs is, és remek a szabása. Az arany berakás is dob rajta. Olyan, amit a drukker is szívesen visel az utcán meg a futballista is a pályán. A másik egyszerű tisztafehér, szintén régi stílusú, galléros. Mindkettőt jó lesz nézni.
Svédország
Ha a sárgának nem nézzük a nyakát, rendben van, a vékony kék csíkokkal még jól is mutat. A váltó sötét, sárga keresztcsíkkal, stílusos és szép minden faxni nélkül. Jól áll majd Ibrahimovicékon.
Mérgeznek az Eb-mezek?
Több Európa-bajnokságra készült trikó is az egészségre káros anyagokat tartalmaz, figyelmeztet az Európai Fogyasztóvédelmi Hatóság. Kilenc vizsgált dressz közül hat, a spanyol, a német, az orosz, az ukrán, a francia és az olasz is tartalmaz nehézfémeket, míg a hollandban és a portugálban nikkelt találtak. Az olasz és a spanyol ráadásul további környezetszennyező anyagot, nonilfenolt is tartalmaz. A házigazda lengyelek mezével is gond van, az izzadsággátláshoz használt organotin ugyanis az idegrendszerre is káros lehet. Ezeket a termékeket egyből eltávolíttatná a boltokból a hatóság.