Guardiola már december óta a Bayerné
További Futball cikkek
- Két helyet javított a magyar válogatott, már a legjobb 30 között jegyzik Marco Rossi csapatát
- Már a jelenlegi szezonban visszatérne a pályára az aranylabdás spanyol klasszis
- Az edzőként eddig bukdácsoló angol legenda újabb lehetőséget kapott a bizonyításra
- Nem megy messzire a Man. Unitedtől elküldött legenda, vezetőedzőként bizonyíthat
- Kubatov Gábor: Nekem nincs olyan kíméletes főnököm, mint a Mol vezérigazgatója
A Bayern München szerda délután jelentette be, hogy nyártól Josep Guardiola veszi át a csapat irányítását, néhány órával azután, hogy az angol lapok biztosra vették, a Barca korábbi sikeredzője valamelyik nagy angol klubnál folytatja. Kiderült, hogy a kérdés már jóval korábban eldőlt.
A spanyol sikeredző december végén aláírt a német klubhoz, amikor elkezdődött a téli szünet a Bundesligában, ezt az ügynöke erősítette meg. „December 20-a környékén írt alá a Bayern Münchenhez. Átnéztük az ajánlatokat, de nem a pénz alapján hozta meg a döntést. Nem tudtuk, hogy most szerdán fogják bejelenteni a szerződtetését. Velem is csak aznap délben közölték. A klubnál néhány napja még tagadták, de aztán egyre több ember értesült a dologról, így nem volt más választásuk" - mondta Josep Maria Orobitg. Hozzátette, Olaszországból a Milan és a Roma is komolyan érdeklődött ügyfele iránt.
Az egész világ Guardioláról beszél
Olaszország, La Gazzetta dello Sport: "Pep császár, micsoda szenzáció. Guardiola a Bayernt választotta." Corriere dello Sport: "Bayern-csel: a müncheniek megszerezték Guardiolát." Tuttosport:"Létrejött a Bayern-Guardiola egyezség, ez aztán a bombameglepetés."
Spanyolország, El País: "A Bundesliga elvarázsolta Guardiolát. A tréner a német futball egészséges gazdasági helyzete miatt választotta a münchenieket." El Mundo: "Guardiolát sem a Chelsea-nél vagy a Manchester Citynél várható busás fizetés, sem Ferguson öröksége a Manchester Unitednél, sem a Milannál a Comói-tóra nyíló panoráma nem tudta elcsábítani. Téli álmának végeztével a tréner New Yorkban egyezett meg a Bayernnel." El Periodico: "Guardiola császárt a bajorok történelme és játékstílusa győzte meg a hároméves szerződésről." La Vanguardia: "A Bayern nyerte meg a Guardioláért vívott nemzetközi küzdelmet." Marca: "Pep trükkje: a Bayern elképesztette a futballvilágot Guardiola megszerzésével."
Anglia: The Guardian: "A Chelsea-nek és Roman Abramovicsnak tudomásul kell vennie, hogy pénzzel nem lehet megvenni Guardiola szeretetét." The Times: "Guardiola miatt Abramovics benne van a pácban." The Daily Telegraph: "Az angol szövetség 150. születésnapján Guardiola dicsérte az angol játékmódot, majd ott vitte be az ütést, ahol a legjobban fáj: a Chelsea helyett a Bayernt választotta. Mindenkinek repesett a szíve, amikor szerelmet vallott a Premier League-nek, aztán mindenkié összetört, amikor a Bayernnek adta a jövőjét." The Sun: "Pep bajorországi megállapodása meglepte a Chelsea-t és a Cityt, és sokkolta a Premier League-et. Guardiola összetörte az angolok szívét, amikor igent mondott a Bayernnek. A német gigász nagyobb vonzerőt jelentett számára, mint a Manchester City vagy a Chelsea." Daily Mail:
"Auf Wiedersehen, Pep!"
Svájc, Blick: "Guardiola felveszi a bőrnadrágot. Vajon Xherdan Shaqiriből új Lionel Messit csinál?" Tages-Anzeiger: "A Bayern mellett a teljes európai futballelit Guardiola kegyeit kereste: a Manchester City, a három évre 66 millió eurót kínáló Chelsea, a tékozló Paris Saint-Germain, az AC Milan és az AS Roma is." Neue Zürcher Zeitung: "Guardiola szerződése nemcsak a Bayern újonnan nyert öntudatának a jele, hanem állásfoglalás is egy olyan futball mellett, amelynek alig van már köze a hagyományos Bayern-stílushoz."
Hollandia: Voetbal International: "A Bayern megszerezte az abszolút sikertrénert, aki halmozza a trófeákat." Algemeen Dagblad: "Guardiola nemcsak a Bayern Münchent, hanem az egész Bundesligát fényesebbé teszi."
Guardiola korábbi játékosait és kollégáit is meglepte döntése, állítólag senki nem tudta, hogy a Bayernt választja majd. Korábbi segítőjét, Tito Vilanovát, a Málaga utáni kupameccs után kérdezték. „Fogalmam sem volt, hogy hova fog menni. Annyit tudtam, hogy titoktartás köti, ezért nem is nagyon kérdezősködtem. Örülök, mert ő a világ egyik legjobb edzője, és egy nagy európai klubhoz került. Valószínűleg azért választotta őket, mert tudta, hogy élvezni fogja a munkát ott" - mondta a Barca edzője.
Guardiola kedden még arról beszélt, mennyire tetszik neki az angol futball, és egy napon szeretne ott dolgozni. A német sztárcsapat kispadja viszont azért lehetett vonzó számára, mert edzőként egy nyugodtabb, stabilabb környezetben először teheti magát próbára egy külföldi bajnokságban. Személyisége is passzol a nagy, de rendezett német klub arculatához.
A Bayern ugyan uralja a Bundesligát, de nemzetközi kupát legutóbb 2001-ben nyert, a Bajnokok Ligáját a Valencia ellen. Az anyagi háttér biztosított, a játékoskeret minőségi. Több német válogatott, Lahm, Badstuber, Schweinsteiger, Kroos és Müller mellett ott van a csapatnál a francia Ribery, a holland Robben és a nyáron az Athletic Bilbaótól igazolt Javi Martinez is.
A Barcához hasonlóan a Bayernnél is kiváló az utánpótlás, az elmúlt években számos játékos került fel az első csapatba, így Guardiola bátran nyúlhat a fiatalokhoz is.
Folytatná azt, amit elkezdett
A január 7-én rendezett FIFA-gálán arról kérdezték Guardiolát, tudná-e ugyanazt játszatni egy másik csapattal, mint a Barcelonával. „A Barca játékrendszere egyszerű, bármit is hisznek róla az emberek. Megszerezzük a labdát, aztán egymás között annyit passzolgatunk, amennyit tudunk, és közben megpróbálunk gólt szerezni. Az elődeim ezt adták át nekem, amikor edző lettem, erre törekedtem én is. Ha az ember dolgozni kezd valahol, akkor hinnie kell abban, amit képvisel. Azt fogom csinálni a jövőben is, amit futballistaként játszottam, amiben edzőként hittem az elmúlt öt évben. A játékosaim támadjanak olyan jól, ahogy tudnak, tartsák meg a labdát, és passzolják ki az ellenfelet.
Három évre írt alá a bajorokhoz, szerződése 2016 nyaráig érvényes, addig bőven bizonyíthatja, hogy Barcelonán kívül is tud maradandót alkotni, például egy Bajnokok Ligája-címmel. Alex Ferguson nemrég azt nyilatkozta még maradna néhány évet a Manchester Unitednél, 2016-ban Bundesliga-tapasztalattal a háta mögött akár Guardiola is válthatná, ha már korábban nyilvánvalóvá tette, hogy egyszer az angol bajnokságban akar dolgozni.
A német sajtó ünnepel
Egész Németországnak dicsőség, hogy Guardiola a Münchent választotta - értékelte a német sajtó a spanyol sikeredző és a bajor klub megállapodását. A müncheni Süddeutsche Zeitungban a Jelzésértékű személyzeti döntés című kommentár szerint erőteljes jelzés a nemzetközi futballközösségnek, hogy a Bayern felül tudta múlni a "mindenféle Katarból és Abu-Dzabiból származó sejkek" révén szinte kimeríthetetlen anyagi forrásokkal rendelkező francia és brit klubokat "a világ legkeresettebb edzőjének" megszerzéséért indult versenyben. Guardiola szerződtetésének az az üzenete, hogy német klubok is megjelentek "a legmagasabb szinten". A három évre szóló szerződés emeli a Bundesliga egészének tekintélyét, a csillagászati fizetések körüli állandó vitában pedig ugyancsak jó jel, hogy Guardiola nem a legtöbb pénzt, hanem a legjobb sportszakmai programot ajánló klubot választotta - írta a müncheni lap.
A Bayern nagy fogása című kommentárjában a Die Welt hangsúlyozta: a Bayern München nem csupán egy klub, hanem egy "mintaszerűen vezetett részvénytársaság", a sikeredző választása pedig messze túlmutat a sport világán, megerősíti Németország kiemelt helyét Európában, és rávilágít arra, hogy a németek helytállnak a tehetségekért folytatott globális versenyben.
A Frankfurter Allgemeine Zeitung Nem díva, hanem szerető című kommentárja szerint Guardiola döntése a lehető legnagyobb elismerés a német labdarúgás számára, hiszen az edző bármilyen állást megkaphatott volna. Ugyanakkor a bajorok a spanyol szerződtetésével "nem váltottak bérletet" a Bundesliga vagy a Bajnokok Ligája első helyére. Guardiolának először "bizonyítania kell, hogy hazáján kívül is használni tudja különleges képességeit" - írta a frankfurti lap.
A Bild című bulvárlap "A Bayern elhozza a csodaedzőt" szalagcímmel számolt be a hírről, míg a Berliner Morgenpost a "Spanyol lesz az FC Bayern" címet adta a "rekordbajnok szenzációs fogásáról" a címlapon közölt beszámolónak.