Kloppo fanatizálásától most is kiráz a hideg
További Futball cikkek
- Folyt a vér a Libertadores-kupa döntőjén, nyert a 2. perctől tíz emberrel játszó Botafogo
- Harry Kane elvesztése után a Bayern döntetlenre mentette a csúcsrangadót
- Bombagólja után Kerkez remek érdemjegyeket kapott az angol médiában
- A Vasas kikapott a sereghajtó Honvédtól a Bozsik Arénában
- El Maestro vezetésével sem megy a Lokinak, amely továbbra is nagy bajban van
„Úgy hatottak rám a szavai, hogy átmentem a falon is. Pedig csak három évvel volt idősebb nálam” – emlékezett vissza a 2001-es szezonra, egyúttal Jürgen Klopp edzői indulására a Mainzban az ötszörös magyar válogatott hátvéd, Bódog Tamás.
A Mainz akkoriban rosszul állt a másodosztályban, Krautzun edzővel szemben a fürthi vereségig élt a bizalom, február 25-én a 3-1-es kudarc volt az utolsó csepp a pohárban és kirúgták. Azon a meccsen a Mainz jobbhátvédje Jürgen Klopp volt, február huszonnyolcadikán már az ő vezetésével győzték le hazai pályán a Duisburgot, négy nappal később pedig a Chemnitzet.
„Összehívták a csapatot egy szállodába, igazából nem sejtettük, hogy ő lesz az új edző, csak arra készültünk, valamilyen változás lesz, mert kiesőhelyre csúsztunk vissza. Mégis kézenfekvő megoldás volt, mert Kloppo mindig is hangoztatta, szeretne egyszer edző lenni. A lehetőség pedig a februári nagy német ünnepen megtalálta. Iszonyatosan kockázatos lépés volt, mert nem volt képesítése, de a vezetők bíztak benne. Nyilvánvalóan a kisugárzása és magával ragadó habitusa győzte meg őket. Bődületesen tudott már akkor is motiválni, fanatizálni, hiszen önmaga is egy megalkuvás nélküli megszállott. Épp sérülésből épültem fel, de láttam, hogyan rázta fel a csapatot, hogy kezdtünk el hinni egymásban, önmagunkban, egyik pillanatról a másikra” – elevenítette fel Bódog.
Hozzátette, sohasem szólította senki sem őt mesternek – nem is kérte vagy követelte -, egyszerűen csak Kloppónak a kis korkülönbség miatt.
„Arra kért, hogy ugyanolyan egyenes legyek vele szemben, mintha játékostársak lennénk, semmiképp se változzon a viszonyunk attól, hogy ő lett a főnök. Eszembe se jusson ezt az indokoltnál jobban érezni, a szezon elején ugyanis együtt voltunk a védelemben, vagyis igen közeli harcostársnak mondhatom. Nem is tudtam volna előtte köntörfalazni” – állította a dunaújvárosi Bódog.
A kiesőnek elkönyvelt Mainz április 20-ig nem is kapott ki, Bódog a sikerszéria végére került vissza előbb a kispadra, majd a csapatba.
„Rögtön a bosnyák születésű Zeljko Buvacot vette maga mellé, akit játékoskorából ismert. Nem volt különösebben nagy játékos Zeljko, de nagyon passzolt a futballról vallott filozófiájuk egymáshoz, és neki már megvoltak a papírjai is, ezért is volt ideális a választás. A mi csapatunkkal akkor nem lehetett könnyű stílusosan futballozni, de mintha ezt is elérte volna, mert a Mainzról hirtelen beszélni kezdtek, a Hannovernek négyet vágtunk idegenben. Mondani sem kell, bentmaradtunk, ezzel Kloppo megváltotta a következő szezonra is a helyét. Felesleges arról beszélni, mi történt volna, ha nem sikerül a nagy menetelés, nyilván akkor Klopp egy megbecsült utánpótlásként dolgozna a klubnál. De ő egyszerűen nem lehetett bukásra kódolva. Ilyen fanatizmussal, ilyen törhetetlen hittel, ilyen szuggesztivitással és hévvel nem lehetett vesztes akkor sem. Azóta sem.”
Buvacot és Kloppot a német lapok úgy emlegetik, mintha egypetéjű ikrek lennének. „Konkrétan nem tudom, milyen a munkamegosztásuk, de hogy egymást finomítva és formálva emelkedtek, az tény. Arról pedig, hogy milyen szemük van, elég Kagavát megemlíteni, akit potom 300 ezer euróért szúrtak ki a japán másodosztályban. 16 millióért adták tovább.”
Bódog két példával is érzékeltette, hogyan kell elképzelni Klopp átütő, mégis közvetlen személyiségét.
„Soha nem bántott senkit, mert egy cselt meg mert csinálni. Sőt! Inkább biztatott, kérlelt, soha nem akarta senkinek visszafogni az önbizalmát. Mindig vallotta, hogy egy kockázatos vagy váratlan, de sikeres megoldás többet hozhat, mint ha valaki tutira megy, mert az amúgy is kiismerhető. Általában azt szúrta le, aki ilyenkor nem biztosított, aki ilyenkor nem figyelt kellőképpen, tehát rosszul olvasta és értette meg a játékot. Ettől lett egységes csapata, hogy mindig figyelni kellett a másikra.”
Klopp elvárta egykori játékostársától, későbbi tanítványától, hogy az edzői képesítéshez nála végezze a szükséges hospitálást.
„Hát mit mondjak, nagyon jólesett, hogy visszavár. Nyitva volt az ajtó a Mainznál, de nem lehetett kérdés, hogy Dortmundba megyek, ott fogom végignézni, hogyan végzi a dolgát a mostanában. Ott voltam a találkozáson, amikor az első bajnoki cím után a következő szezon kezdetén eligazítást tartott. Egyáltalán nem zavarta a jelenlétem, nem küldött ki, végighallgathattam a beszédét. Isten bizony, felállt a szőr a kezemen, mínusz öt fokos hideg szaladgált a hátamon, amikor vége lett a monológjának. Az volt a fő gondolat, hogy mostantól kezdve nem üldözők, hanem üldözöttek lesznek, nehezebb lesz, de mivel fenntarthatóan megvan az egység illetve az éhség, akkor nem állhat senki az útjukban. Szenzációs volt, ahogy a játékosok részéről a fogadókészség is. Tágra nyílt szemekkel itták a szavait az egész, helyenként színpadias beszéd alatt. Visszajött bennem az átmegyek a falon érzés.”
Bódog három héten át együtt is edzhetett a legnagyobb sztárokkal - ebből írta szakdolgozatát is -, ugyanúgy futott a csapattal, ahogy Kagava tolmácsa is. „Nem gyakori, hogy egy edzőjelölt ennyire tagja lehessen egy közösségnek, de Kloppo ezért az, aki.”
Érzékeltetésül: a jelenlegi mainzi edzőnél, Thomas Tuchelnél ez a közvetlenség nem működött a tanulmányúton, pedig ő is a játékostársa volt egykoron. Akkor a pálya széléről nézte végig, hogy vezényli az edzést.
A pillanatnyilag a negyedosztályú, de az élvonalat a Red Bull támogatásával megcélzó Lipcse másodedzőjeként alkalmazott Bódog biztos benne, hogy Klopp kitalál valami váratlant szombat estére a Wembleyben. Erre félig Götze sérülése miatt rá is lesz kényszerítve.
„Mindig rendszerben gondolkodott, de olykor innovatív rendszerben. Pláne, mert annyira ismerik már a játékosok egymást, hogy másként nem is lehet sikeres a Dortmund. Abszolút el tudom képzelni, hogy a vártnál feljebb kezdik el letámadni a Bayernt. Nem sokkal, elég csak öt méterrel, hogy a Bayern szuverenitása ne érvényesüljön. Az is kisebb zavart képes okozni, amire le lehet csapni. Nyilván pontosan ismeri mindenki, merre fog cselezni Robben – ehhez nem kell különösebben nagy edzői tudás, vagy rálátás -, és azt is tudják, ha lesz területe, akkor olyan sebességgel fogja megcsinálni a cseleket, hogy esélytelen megállítani. Láthattuk ezt februárban a Német Kupában is. Kloppo biztosan előre ki fogja kalkulálni, hogy Lewandowski párharcainál hány embernek és milyen távolságban kell lennie a lengyel centertől.”
Bódog konkrét tippre is vállalkozott. „Nagy meccs lesz, szerintem drámai, ahogy a bayernes Rummenigge is várja. 3-2-es Dortmund-győzelmet várok, még a rendes játékidőben. De üsse kő, azt se bánom, ha a hosszabbításban lövik be a győztes gólt.”
Subotics mentora Bódog volt
Bódog nemcsak Kloppot, hanem a 24 éves Neven Suboticsot is közelről ismeri, hiszen a most dortmundi védő is Mainzban lett elismert futballista. 20 millió euró körüli átigazolási összegről hallani újabban, a Chelsea ennyit sem sajnálna a szerbért.
„17 éves lehetett körülbelül, amikor először láttam, akkor tért vissza a család Amerikából. Az édesapa még a háború előtt Németországba érkezett, a háború után a család is, de mivel lejárt a munkavállalási engedélyük, ezért földrészt váltottak. Azt hiszem, nagyon jó döntést hoztak, amikor visszatértek, mert Mainzban mindenre megtanították, tanítottuk, ami esetleg Amerikában nem ragadt rá. Nem szeretném, ha nagyképűnek tartanának és félreértenének. De aki valaha is futballozott, pontosan tudja, hogy az idősebbeket a fiatalabbak mentoruknak tekintik. Még ha a magam tehetsége a tizede sincs Nevenének. Gyakran maradtam kint az edzések után vele, sokat kérdezett tőlem a helyezkedésről, én pedig elmagyaráztam, amit tudtam, hogyan kell megrúgni bizonyos helyzetekben a labdát. A reakciósebessége, illetve az első métereken szerzett gyorsasága már akkor átlag feletti volt. Pláne, hogy gyors csatárokkal szemben is viszonylag könnyedén előnyt tudott szerezni, nemcsak a korosztályában. A 193 centis magasságához képest feltűnően gyors volt, azt különösebben nem is kellett fejleszteni, de a labda rúgását igen. Miatta is külön drukkolok a Dortmundnak."