Kű Lajos: Vérlázító, gyalázatos, megalázó vereség volt
Becsületes helytállásra lehetett számítani, győzelemre nem. Kű Lajos korábbi válogatott futballista a DIGI Sport Reggeli Start című műsorában azt mondta:
„Profikról beszélünk, akiknek munkaidőben illik dolgozni. A munkaidő a bírói sípszóval kezdődött, de ők csak felléptek.”
Az amszterdami mérkőzésen Kű szerint vérlázító, gyalázatos és megalázó volt a vereség attól a Hollandiától, amely Andorrának is csak 3-at rúgott, Észtország ellen pedig csak csalással tudta 2-2-re menteni a mérkőzést.
Ha a képességeink olyan szerények, mint amilyenek, akkor ne hagyjuk az ellenfelet játszani, minden négyzetcentiméterért küzdjünk meg. Romániában 20 percig engedtem volna azt a fajta sétafikát, ami ott történt. Egy normális edző ezt nem nézheti el, rezzenéstelenül figyelni egy ilyen katasztrofális hozzáállást, ami Bukarestben is történt, az még súlyosabb volt, mint ez
– utalt a románok ellen 3-0-ra elvesztett szeptemberi mérkőzésre, ahol a hétfői sajtótájékoztatón mindenkinek beolvasó Szalai Ádám is csak „megjelent, de nem játszott igazán” Kű szerint.
„Tapasztalatból mondom, aki felveszi a magyar válogatott mezét, Puskás Ferenc vagy Albert Flórián mezét, annak saját magát is motiválnia kéne, nem a trénerre mutogatnia. A nemzetért küzdeni kell. Megfelelő nevelés, előkészítés kell, patriotizmus a játékosoknak."
A hollandokról úgy tartja, úriemberek voltak, Robben is, van Gaal is, a publikum sem volt ellenséges. A játékosok viselkedése is ilyen volt a pályán, nem éreztették, hogy a játéktudásban annyi a különbség, mint egy Ferrari és egy Trabant között.
„A magyar bajnokságnak, a magyar bajnoki címnek nincs értéke. Nem hogy a tavaszt, az őszt nem értük meg a nemzetközi kupákban. Teljesítménykényszer nélkül nem lehet semmit elérni. Nincs teljesítmény mögöttük. Kapjanak háromszoros fizetést, de csak akkor, ha teljesítenek."
A sportágba áramló pénz mennyisége miatt dicséret illeti a kormányt Kű szerint, hiszen a mindenkori kormánynak két feladata van a futballal kapcsolatban, hogy kiépítse az infrastruktúrát és fejlessze az utánpótlást. Előbbit a stadionfejlesztések, utóbbit a mindennapos testnevelés bevezetése jelenti. „Az akadémiákban is megfelelő szintű szakmai munka legyen, hogy odabilincselje a szívüket a labdarúgáshoz. A futball 80 százalékban agyjáték, ez alapján kell kiválasztani a 6-7 éveseket, akik már olyan korban is gyorsabbak fejben a többieknél" – véli a Bruges-zsel 1980-ban BEK-döntőt játszó csatár.