Hemingway feltétlen jobb lenne Orbánnál
További Futball cikkek
- Gabriel Jesus volt a vendégek nyerőembere, kiütötte ellenfelét az Arsenal
- Schäfer András gólt szerzett, csapata mégis csúfosan kikapott
- „Nagyon hibáztam, mérhetetlenül sajnálom" – megtörte a csendet a balhéba keveredett sportigazgató
- Tovább fogy Guardiola levegője, újabb pofonba szaladt a Manchester City
- A magyar válogatott játékosa szerződést hosszabbított a Puskás Akadémiával
Január elején jelentette be a Magyar Futball Akadémia (MFA), hogy egy holland edző lesz az igazgatója.
A 43 éves Hendrik Pieter de Jongh előbb a Waalwijk utánpótlását, majd második csapatát irányította. Később a holland szövetség (KNVB) utánpótlásedzője volt, majd 1997-ben a Veenendaal vezetőedzője lett. Ezután másodedzőként dolgozott a Dordrecht és az Alkmaar csapatánál, 2012-től pedig a KNVB edzőképzésének oktatója volt.
George F. Hemingway tulajdonostól a váltás okairól érdeklődtünk, kérdéseinkre e-mailben válaszolt.
Mi indokolta, hogy a magyar futballban történelmi lépésre szánják el magukat, és először egy akadémia élén kapja meg a lehetőséget egy képzett külföldi szakember?
Szalai Lászlót nagyon jónak és képzettnek tartottam, és bizonyított is. Azt mondtam, ebben az országban, ebben a műfajban ő a legjobb. Amikor elengedtem az MLSZ-hez az edzőképzés vezetéséhez, akkor úgy éreztem, hogy már csak a második legjobb dolgozna nálam. Elgondolkoztam. Mindenki el van ájulva a holland szisztémától. Komoly eredményeik is vannak, ezt láthattuk. Elhatároztam, hogy kipróbálom. Kapcsolatba léptem az egyik legnagyobb ottani edzőtekintéllyel, és ajánlatokat kértem. Végül is Pieter lett a befutó.
Mit remélnek tőle? Mit remélhet tőle a magyar futball?
Mondtam az új igazgatónak, hogy én az MFA-t a legjobb magyar akadémiának tartom. A legjobb akarok lenni, jelző nélkül. Ezt várom tőle.
Az akadémiákra integrált külföldi szakértelem mentheti meg a magyar futballt? (A kérdést azért tettük fel, mert az amszterdami 1-8 után ebben láttuk az előrelépés egyik legfontosabb zálogát.)
Nem. Ez egy rendkívül komplex probléma, és semelyik EGY dolog nem teheti a magyar futballt ismét nemzetközi tényezővé. A blogomban részletesen kifejtettem az okokat.
Hemingway írásának első részében négy kasztot jelöl meg, amelyik felelős a magyar futball pillanatnyi állapotáért. Tulajdonosok, edzők, játékosok, ügynökök. „A probléma mi vagyunk. Ha elfogadjuk ezt a gondolatot, minden sokkal egyszerűbb lesz. Amit mi elrontottunk, azt mi helyre is tudjuk tenni” – írja önkritikusan.
Ajánlaná-e más akadémiatulajdonosnak, hogy a magyar futball meglévő eredménytelenséget látva – szinte lehetetlen a játékosok értékesítése – külföldi edzőt igazoljon?
Nem ajánlanék senkinek semmit, mert csak az eredmények számítanak, és mi csak most kezdjük ezt a programot. Ráadásul ahhoz, hogy egy külföldi szakmai igazgató eredményes legyen, a főnökének és a beosztottjainak minimum kell angolul érteniük. És ami még fontosabb, a klub kultúrájának toleránsnak kell lennie, különben a külföldi edzőt kiutalják. Megvannak mindenhol ezek a feltételek?
–kérdezett vissza Hemingway. Orbán Viktor, Várszegi Gábor, Halmai Gábor angoltudása ismert, az alkalmazottaké már korántsem. Ezért állapítja meg a blogján Hemingway, hogy a legfiatalabb generációtól követeljük meg az angol nyelvtudást. Akkor talán többé nem fordulhat elő, hogy olyan magyar kapitányok váltják egymást, akik nem tudnak megszólalni angolul.
Elégedettek lennének-e azzal, ha valamennyi évfolyamból egy játékos neves külföldi klubhoz szerződik?
Igen. Ez nagy dolog lenne.
A Honvéd 12 játékost adott eddig az élvonalba, ötöt külföldre, felnőtt válogatottjuk még nem volt, ahogy ez a tavalyi akadémiai összehasonlításunkból kiderült.