Lecsapott az UEFA a PSG-re és a Cityre
További Futball cikkek
- A francia másodosztályból igazolt szélsőt a Ferencváros
- Elkerülték egymást a nagyágyúk, mégis összejött két madridi derbi a Király Kupában
- Heteket hagyhat ki sérülése miatt a magyar válogatott védője
- Példa nélküli siker kapujában Szoboszlai Dominik és a Liverpool
- Papírforma győzelmet aratott az Inter és a Lazio is
Francia és angol lapinformációk szerint igen komoly büntetés elé néz a Paris Saint-Germain és a Manchester City is a pénzügyi fair play megsértése miatt, ám míg a francia csapat elfogadta az UEFA szankcióit, addig a City tovább küzd, és ezzel egy még komolyabb büntetés lehetőségével is számolniuk kell.
A francia L'Equipe információi szerint négy összetevőből álló, meglehetősen komoly büntetést rótt ki az UEFA a francia címvédőre és egyben az idei bajnokság legnagyobb esélyesére, a Paris Saint-Germainre, amiért nem tartotta be a pénzügyi fair play szabályait.
Az Európai Labdarúgó Szövetség hivatalosan még nem jelentette be a büntetést, a neves francia lap azonban már tudni véli, hogy a büntetés az alábbi négy részből áll majd össze:
- A PSG nem emelheti tovább az Európában már jelenleg is legmagasabbnak számító évi 240 millió eurós összfizetését.
- 2014 nyarán mindössze 60 millió euróért igazolhatnak (tavaly összesen 135,9 millió euróért igazoltak négy játékost), és mindössze egyetlen játékosra költhetnek, az összeget tehát nem oszthatják meg például három, 20 milliós játékos között, de természetesen nem kötelesek a teljes összeget elkölteni.
- Nem zárják ki őket a Bajnokok Ligájából, de a jövő évi szezonra 25 helyett csak 21 játékost nevezhetnek, ám a szabályokat betartva közülük 8-nak francia nevelésűnek kell lennie.
- Három év alatt 60 millió euró büntetést kell fizetniük, a pénzügyi fair play alapját jelentő veszteséget pedig 45 millió euróról 30 millióra korlátozzák esetükben, ennyivel költhetnek többet tehát, mint amennyi a bevételük a 2014-15-ös szezonban.
Mivel a jelenlegi fizetésen nem emelhetnek, ezért szinte biztos, hogy el kell adniuk játékosokat, mielőtt újakat tudnának venni. Ráadásul emellett az UEFA a Katari Turisztikai Hivatallal fennálló szponzori szerződést is felülvizsgálta, és annak évi 200 millió eurós mértékét meglehetősen túlzónak találta – végül a felében, vagyis 100 millió euróban határozta meg a marketingmegállapodás valódi értékét, így ezt is számításba vették a büntetés kiszabásánál.
A L'Equipe szerint a PSG elfogadta az UEFA ajánlatát, nem fellebbeznek ellene, így az elkerülik az ennél súlyosabb büntetés lehetőségét is, ugyanakkor a Manchester City tovább harcol az európai szervezet ellen.
Az angol Guardian úgy tudja, hogy a csapat a hét végéig próbál egyezkedni az UEFA-val, addig van ugyanis ideje elfogadni a jelenlegi ajánlatot. Ha ezt nem teszik meg, és másban sem tudnak megállapodni, akkor a szervezet végleges döntést hoz, melyet egyedül a Nemzetközi Sportdöntőbíróságon fellebbezhetnek meg. A lap szerint a Manchester City áll legmesszebb a kilenc vizsgált csapat közül attól, hogy megállapodjon az UEFA-val, de a PSG és a City mellett érintett másik hét klub neve egyelőre ismeretlen, az viszont már biztosnak tűnik, hogy egyik csapatot sem akarja kizárni az UEFA az európai kupasorozatokból.
A PSG-vel ellentétben a Citynek nincs óriási szponzori megállapodása, a franciák évi 200 millió eurójával szemben ők csak 48 milliót kapnak az Etihad Airwaystől, ugyanakkor a Sky információ szerint a pénzügyi büntetésük nagyjából annyi lesz, mint a PSG-é, vagyis 60 millió euró, és ők is csak 21 játékost nevezhetnének a BL-be, de további részletek egyelőre nem ismertek.
A hétvégén az UEFA mindössze annyit közölt, hogy az eredetileg 237 vizsgált klubból végül 9 maradt fenn a rostán.