Guardiola izzadt, Simeone sztár lett, Pellegrininek végre összejött
További Futball cikkek
- Szoboszlai akár a mezőny legjobbja lehetett volna, ha jobban ügyel a labdára
- Napokon belül meneszthetik a Ferencváros Európa-liga-riválisának vezetőedzőjét
- A Diósgyőr megszenvedett Kazincbarcikán, hosszabbítás után jutott tovább a Magyar Kupában
- Balogh Botondék 2–0-s vezetésről kaptak ki az olasz élvonalban
- Az UEFA burkolt fenyegetést küldött a futballreformokat tervező Angliának
Már csak néhány hét maradt a 2014-es futball-vb kezdetéig, a nagy bajnokságok befejeződtek, itt az ideje, hogy áttekintsük, milyen szezonjuk volt európa legerősebb klubjainak.
Guardiola ennyire még nem szenvedett meg
A Bundesligában a szezon előtt a legnagyobb kérdés az volt, hogy az új edző, Pep Guardiola meg tudja-e ismételni a Bayern Münchennel azt, amit elődje, Jupp Heynckes tavaly véghez vitt: a bajnokság és a német kupa mellett a Bajnokok Ligáját is megnyerni. Guardiola igyekezett saját képére formálni a csapatot, emiatt kapott is kritkát, sokszor a játék is akadozott, de az alapvető elvárást így is sikerült teljesíteni, Németországban nem volt jobb csapat a Bayern Münchennél.
A bajnokságot rekordgyorsan, még márciusban megnyerték, talán ezért is, de visszavettek a tempóból, jött a hullámvölgy, vereségek, döntetlenek, és hiába volt már meg a bajnoki cím, a szurkolóknak nem tetszett, amit láttak. Nem alaptalanul, a müncheni csapat nem tudott felpörögni, és a Bajnokok Ligájából kettős vereséggel búcsúzott a Real Madrid ellen az elődöntőben.
A BL-kudarc után a Bayern-vezetőség azt nyilatkozta, az 5-0-s összesítéssel kínos a kiesés, de eszükbe sem jutott megkérdőjelezni Guardiola szakértelmét. Helyettük megtették ezt sokan mások, kérdésessé vált, hogy a korábbi Barca-sikeredző lépett-e előre szakmailag, amióta elhagyta Messiéket. A védelemben időnként komoly gondok voltak, érte kritika a támadójátékot is, megmentő azért így is akadt, valószínűleg a szakember sem véletlenül nyilatkozta, hogy mennyire fontos játékosa Arjen Robben, akivel élvezi a közös munkát. A katalán edző szerződéséből még két év van hátra, a nagy kérdés tényleg az lesz, jövőre mit tud alkotni a Bajnokok Ligájában.
„Négyévnyi barcelonai edzősködés után ez volt pályafutásom legnehezebb idénye edzőként. Miután a klub triplázott Jupp Heynckesszel tavaly, nem volt könnyű dolgom. Még mindig nem olyan a csapat, amilyennek látni szeretném, sok munka van még előttem, de büszke vagyok a címeinkre"
- értékelt Guardiola.
Azért így sem sikerült rosszul a szezon, a hétvégén a nagy rivális Dortmundot hosszabbításban lenyomták a Német Kupa döntőjében, így a duplázás összejött.
A Bundesligában tizenkilenc ponttal előzték a Borussia Dortmundot, ahonnan Mario Götze után újabb kulcsjátékos érkezik Münchenbe, a gólkirály Robert Lewandowski igazolt át, ami egyben azt is valószínűvé teszi, hogy a góllövőlistán második Mario Mandzukic távozni fog a nyáron.
És ha már Dortmund, a Manchester United idei krízise miatt felmerült a Dortmund-edző Jürgen Klopp neve is az angol klubnál, a tavaly BL-döntős német szakember udvariasan csak annyit mondott, nagyra tartja a Unitedet, azonban neki Dortmundban van a helye.
A Bundesliga-harmadik Schalke szörnyen kezdte a szezont, de a végére kiharcolta, hogy ismét Bajnokok Ligája-résztvevő lesz. Azt ugyan még nem tudni, hogy Szalai Ádám is ott lesz-e a csoportkörben ősszel, a német sajtó a távozásáról spekulál, a magyar válogatottnál mellőzött csatárt viszont nem lenne olcsó elvinni. Egy másik magyar játékosnak, a válogatottságból nem kérő Huszti Szabolcsnak viszont jó idénye volt a Hannovernél, csak a vége sikerült botrányosra. A szélső élete egyik legjobb szezonját játszotta, tíz gólt szerzett, kiosztott egy rakás asszisztot, csapata kulcsembere volt, aztán az idény végeztével úgy gondolta, neki jár a pihenő és szó nélkül lelépett nyaralni. A klub milliókra büntette, aztán bejelentették, 2016-ig marad a tizedik helyen végzett Hannovernél.
Bundesliga: 1. Bayern München, 2. Borussia Dortmund, 3. Schalke, 4. Bayer Leverkusen
kiesők: Nürnberg, Eintracht Braunschweig
feljutók: Köln, Paderborn
Suarez 31 gólja sem volt elég a Liverpool bajnoki címéhez
Angliában a nagy sztori a Liverpoolé lehetett volna, amely rég járt annyira közel a bajnoki címhez, mint az idén, 25 évvel a hillsborough-i katasztrófa után az utolsó pillanatig harcban voltak. Luis Suarez félelmetes formában játszott a szezon első felében, decemberben például négy mérkőzésen tíz gólt szerzett. Minden jól alakult ahhoz, hogy huszonöt év után ismét bajnoki címe legyen a klubnak, aztán sorozatban kilenc megnyert mérkőzés után április végén jött a Chelsea elleni rangadó, és a csapatkapitány Steven Gerrard emlékezetes hibája.
A középpályás a félpályánál elcsúszott, Demba Ba megszerezte a labdát, ziccerben be is lőtte, a Chelsea a végén egy kontrával biztosított ba a 2-0-s idegenbeli győzelmet, ami azt jelentette, hogy innentől már a Liverpoolt üldöző Manchester City-nél volt az előny, Pellegrini csapatának csak be kellett húzni a hátralévő meccseiket. A Crystal Palace elleni döntetlen után még reménytelenebbé vált a Pool helyzete. A Palace-nak egyébként sokat köszönhet a City, a csapat a bajnokság utolsó szakaszában megverte a Chelsea-t, a Liverpooltól pontokat vett el, azonban a manchesteriekkel már nem bírt. A City végül két ponttal volt jobb a Poolnál, két év után lettek ismét bajnokok, a Liverpoolnak Suarez 31 gólja sem volt elég.
A City jóval nagyobb költségvetéssel lett bajnok, mint a Liverpool, de azt nem lehet mondani, hogy nem érdemelték volna meg a címet. Látványos támadójáték a manchesterieknél sem hiányzott, ők is száz gól fölött zártak, közben nem feledkeztek meg a védekezésről sem, a hatvanévesen első európai bajnoki címét megszerző Pellegrini pedig nyugalmat hozott a klubhoz, a Mancini-korszak botrányaiból semmi nem maradt. Agüero sérülése után Dzeko több fontos mérkőzést nyert góljaival, David Silva kulcsfontosságú játékos lett, Yaya Touré pedig a csapat legtöbb gólt szerző játékosaként klasszisteljesítményt nyújtott.
A Chelsea is a hajráig versenyben volt Mourinho visszatérő szezonjában, ám a végén a kiegyensúlyozatlanság és az akadozó támadójáték miatt csak harmadikként futottak be, ősztől egy Diego Costával, akinek érkezéséről sokat hallani, már változhat a helyzet ezen a téren is. Az Arsenalnak maradt a hosszabbítás után megnyert FA-kupa, kilenc év után ez is valami.
Egy nagy korszak utáni edzőváltás volt az egyik botrányos történet az angol bajnokságban is, az egész azonban olyan kínossá vált tavaszra, hogy ki kellett rúgni a Unitedtől a Sir Alex Ferguson utódjának szerződtetett David Moyest. Moyes távozása után egymás után jöttek a történetek, mennyire nem találta a közös hangot a játékosokkal, hogy nem tisztelték az idősebb játékosok, felforgatta az edzői stábot is, a csapatot teljesen lezüllesztette.
Az átmeneti megoldás a klublegenda Ryan Giggs lett, játékosedzőként irányította a csapatot az utolsó négy mérkőzésen, kettőt megnyert, egy döntetlen és egy veresége is volt, a hetedik helynél ő sem tudta előrébb hozni a csapatot, ugyanakkor az új edzővel maradhat a klubnál, hétfőn be is jelentették, hogy a holland szövetségi kapitány Louis van Gaal a világbajnokság után a MU-hoz érkezik.
Premier League: 1. Manchester City, 2. Chelsea, 3. Liverpool, 4. Arsenal
kiesők: Cardiff City, Fulham, Norwich City
feljutók: Leicester City, Burnley, Derby County/QPR
A lehető legjobb dolog történt a spanyol bajnoksággal
Rég volt már olyan izgalmas a spanyol bajnokság vége, mint most, megvalósult a lehető legjobb forgatókönyv az utolsó fordulóban az Atlético Madrid és a Barcelona játszhatott egymással bajnoki döntőt, a Real Madrid egy fordulóval korábban szállt ki a versenyből.
Hogy ilyen izgalmas legyen a vége, ahhoz kellett az is, hogy az első három egymás után botladozzon a hajrában. A Barcelona, az Atlético Madrid sem tudta megnyerni utolsó három mérkőzését a bajnokságban, a Real Madridnak pedig két döntetlen és a Celta elleni vereség után az Espanyol elleni győzelem már csak a harmadik helyre volt elég az utolsó fordulóban.
Az Atletinek már az utolsó előtti fordulóban meglehetett volna a bajnoki cím, ha nem ikszelnek hazai pályán a Málagával, végül a Barcelona elleni mindent eldöntő meccsen Godin döntetlent érő fejese bajnoki aranyat ért. Azok után, hogy Diego Simeone tizennyolc éve játékosként bajnokságot nyert a csapattal, most ez edzőként is összejött neki, így a madridiak két utolsó bajnoki címének kulcsfigurája volt.
Simone, az állatból lett edzőfenomén néhány év alatt topmenedzserré fejlődött, kőkeményen harcoló, az ellenfél játékát megfojtó, nem egy klasszisokkal teletűzdelt csapattal lett spanyol bajnok, és még a Bajnokok Ligája-győzelem is összejöhet szombaton. Az Atleti több mint tíz év után törte meg a Barcelona és a Real Madrid uralmát, legutóbb a Valenciának sikerült, ők a 2001-2002-es szezonban lettek bajnokok.
A Barcelonánál sem jött be a korszakváltás, a szezon közben elhunyt Tito Vilanova után Tata Martinóra nézve hízelgő, hogy az utolsó fordulóban is volt még esélyük a bajnoki címre, azok után, hogy a Spanyol Kupát bukták a Real Madriddal szemben, a BL-ben pedig pont az Atleti ejtette ki őket. Martino szerencsétlenül nyúlt bele a tikitakába, a végletekig erőltették a beíveléseket, hiányzott részéről a rugalmasság, a mérkőzések közben sem a legjobb döntéseket hozta, a szezon végén be is jelentette távozását.
A Real Madridnál a Mourinho után hátrahagyott káoszból Carlo Ancelotti rendet rakott, és amit elődjének sokadik nekifutásra sem sikerült megugrania, a Bajnokok Ligája-döntőt, neki egyből összejött. A madridaknak a lehető legrosszabbkor jött Cristiano Ronaldo combizomsérülése, aki az utolsó bajnoki mérkőzéseken már nem tudott segíteni a csapaton, még ha korábban az ő sarkalós csodagóljával is maradtak versenyben a bajnoki címért. Lehet hallani a liverpoolos Suarez érkezéséről, ahogy már tavaly is, az ő megszerzéséhez valószínűleg néhány mostani játékostól is meg kellene szabadulniuk.
La Liga: 1. Atlético Madrid, 2. Barcelona, 3. Real Madrid, 4. Athletic Bilbao
kiesők: Real Betis, Real Valladolid, Osasuna
feljutók: Deportivo, Eibar
Ilyet még senki nem csinált a Serie A-ban
Olaszországban a Juventus megvédte címét, ráadásul rekorddal, soha egyetlen csapat sem nyert még 102 ponttal Serie A-t korábban. A torinói csapat az Inter 97 pontos rekordját döntötte meg, az összes hazai mérkőzésüket megnyerték a bajnokságban és mindössze két vereségük volt.
Az ezüstérmes Roma a szezon második felében már nem igazán tudta tartani a lépést a Juventussal, a bajnokság végét el is rontották, zsinórban három vereséggel így is meglett a második hely, és igen, Totti még mindig játszik, nyolc gólja is volt. A Napolinál is remekül indult a szezon, Rafa Benitez és a Real Madridtól érkezett Higuaín-Callejon-Albiol-kontingens is alapember lett, a nagy áttörés viszont elmaradt, a bajnoki címért nem voltak versenyben, egy helyet visszaestek tavalyhoz képest, harmadikok lettek, a BL-ben pedig a csoportban ragadtak.
A két milánói klub, az Inter és a Milan vergődése nem újdonság, de az AC Milan idénye volt a reménytelenebb, sokáig a középmezőnyben szenvedtek, a hetedik hely lett a végállomás. Hogy mennyiben köszönhető ez Balotellinek, aki már csak ritkán balhézik, vagy a vezetőedző Seedorfnak, nem tudható, de utóbbit marasztalnák. Az Inter a nemzetközi kupát elérte, az ötödik hellyel az Európa Ligában indulhatnak.
Serie A: 1. Juventus, 2. Roma, 3. Napoli, 4., Fiorentina
kiesők: Livorno, Bologna, Catania
feljutók: Palermo, Empoli