Durván lehúzták a Unitedet a nyári üzletekkel
További Futball cikkek
- Végleges a kalapbeosztás, eldőlt, kik lehetnek a magyar válogatott ellenfelei a vb-re vezető úton
- Két helyet javított a magyar válogatott, már a legjobb 30 között jegyzik Marco Rossi csapatát
- Már a jelenlegi szezonban visszatérne a pályára az aranylabdás spanyol klasszis
- Az edzőként eddig bukdácsoló angol legenda újabb lehetőséget kapott a bizonyításra
- Nem megy messzire a Man. Unitedtől elküldött legenda, vezetőedzőként bizonyíthat
A svájci CIES Football Observatory elemzése szerint a Manchester United ötvenhétmillió euróval fizetett többet a nyári igazolásaiért, mint amennyi a játékosok reális értéke lett volna.
De nem csak ők tehetnek a futballvilágban egyre erősebb trendről.
A cég az életkor, szerződés, teljesítmény, gólok alapján kalkulálja ki egy futballista valódi értékét, de számít az is, hogy meccsenként átlagosan hány pontot hoz a csapatának, azaz milyen hasznosan játszik.
Az angol klub hetvenötmillió euróért hozta el Di Maríát a Real Madridtól, ami angol átigazolási rekord lett, de a Foorball Observatory szerint óriási túlfizetés is. Úgy becsülték, hogy a Manchester United nagyjából harmincmillió fonttal fizetett többet az argentinért.
Jól járt az Athletic Bilbao is, a baszk klub tizenötmillió euróval kapott többet Ander Herreráért, mint amennyit ért volna, és Luke Shaw-ra is ráfizettek a Unitednél, legalább hétmilliót.
A francia PSG az elmúlt években szórta a pénzt, most is csak az UEFA pénzügyi fair playre vonatkozó szabálya fogta vissza őket, így is jóval többet adtak a brazil David Luizért, mint amennyit ér. A brazil vb-n rengeteget hibázó játékosért hatvanmillió eurót fizettek, ennyiért soha senki nem vett védőt, a becslés szerint ez huszonkilencmilliós ráfizetés volt.
A Real Madrid nyári sztárigazolása, a kolumbiai James Rodriguez is húszmillióval került többe a spanyol klubnak, mint amennyit valójában ért, a Monacónak nyolcvanmillió eurót adtak.
A Football Observatory számításai szerint a nagy európai klubok átlagosan tizenhat százalékkal fizetnek többet egy sztárért, mint öt évvel ezelőtt.
Ebben nagy szerepe lehet annak, hogy a PSG és a Manchester City is szórta a pénzt, amióta milliárdos tulajdonosi köre van, a franciák egészen elképesztő összegeket költöttek az elmúlt években, meg is lett az eredménye, nemzetközi élcsapattá váltak.
Viszont voltak olyan játékosok, akiket áron alul szerzett meg néhány klub. Ilyen volt például a Milanból a Liverpoolhoz szerződött Mario Balotelli, ő tizenhatmillió euróval volt olcsóbb, mint amennyit ér.
Kisebb meglepetésre ugyanebbe a kategóriába tartozik az uruguayi Luis Suárez is, ő 81 millióba került a Barcelonának, így is tizenegymillióval kevesebb volt, mint a valódi értéke.
A nyári igazolások közül a pont jó árkategóriába az Atlético Madridhoz szerződött Mario Mandzukic, az Everton által megvett Romelu Lukaku és a Real Madridhoz került Toni Kroos tartozik az elemzés szerint.
A cég honlapján található kalkulátorral egyébként különböző adatokat betáplálva lehet kiszámolni, mennyit ér egy futballista valójában.