Ha telt ház lesz Berlinben, jól dolgoztam
További Futball cikkek
- A szakadékba zuhanó főúttól a kocsiban alváson és az életveszélyes lőtéren át a lelátón tombolásig
- Menesztették Schäfer Andrásék vezetőedzőjét
- Megválasztották a XX. század legszebb magyar gólját, holtverseny az élen
- Üdv a pokolban! Lelketlen kufárok csábítják Európa szegényházába a fiatal játékosokat
- Megnősült Schäfer András, gyönyörű fotókon mutatta meg nagy napját
Harminc éve fordult elő utoljára a Bundesligában, hogy egy magyar edző érdekelt legyen az első fordulóban, vagyis ő készítette fel csapatát a következő szezonra.
A Bayernnel 1982-ben BEK-döntős Csernai Pál akkor éppen a Borussia Dortmund alkalmazásában állt, és ugyan volt még utána más csapatok edzője Németországban, többnyire csak beugró szerepben.
Ahogy tavaly Dárdai Pál is beugró volt a Hertha BSC-nél, ezért korlátozott lehetőségein belül a védelem pontos megszervezésével volt leginkább elfoglalva, a támadás akkor csak másodlagos lehetett, hiszen a túlélés volt a lényeg. Így is összekapartak összesen 35 pontot, ami azt jelentette, hogy a bentmaradó 15. helyre befutottak, Dárdai pedig határozatlan idejű szerződést kapott.
A bűvös 28 méter
Hertha azért védekezik 28 méteren, mert a játékosok komfortjának ez felelt meg a legjobban. A kapus is jól érzi magát, a mezőnyjátékosok is, mert stabilitást kapnak hátulról. A szélső védők pedig besegítenek ehhez - így vallott még márciusban arról, mi volt a legfontosabb dolga.A nyáron sem kapott ugyanakkor komoly erősítéseket, mert a Herthának szponzora ugyan lett, de pénze nem sok, bár reménykedik, hogy az utolsó pillanatban még beeshet valaki. Az Indexnek azt mondta, Dzsudzsák érkezésében egyre kevésbé bízik.
A 29 éves Ronny keresete pedig csak feszíti a büdzsét, noha a magyar szakember nem számol igazán a brazillal, aki a két előző szezonban mindössze 7 gólig jutott. Neki a 2012-13-as szezon volt a top, akkor a másodosztályban 18 találattal oroszlánrészt vállalt abból, hogy feljusson a Hertha. Akkor került jó alkupozícióba, ezért kereshet sokat.
A Hertha első 8 meccsének sorrendje:
- Augsburg, augusztus 15., Bundesliga, idegenben
- Werder Bremen, augusztus 21., Bundesliga, otthon
- Dortmund, augusztus 30., Bundesliga, idegenben
- Hertha-Stuttgart, szeptember 12., Bundesliga, otthon
- Wolfsburg, szeptember 19., Bundesliga, idegenben
- Köln, szeptember 22., Bundesliga, otthon
- Frankfurt, szeptember 27., Bundesliga idegenben
- Hamburg, október 2., Bundesliga, otthon
„Abból főzünk amink van, nem kell nyafogni, sosem tettem. 4-5 ponttal szeretnék indulni augusztusban. Jó lenne nyerni Augsburgban, amelyik tavaly ötödik volt, tehát egyáltalán nem lebecsülendő ellenfél. Nekünk egyébként sem lehet az senki. Nem bekkelni megyünk oda, hanem karaktert mutatni, sokat futni, ütközni, párharcokat nyerni, küzdeni, labdát tartani. A védekezés agymunka, ezen már túl kell lépnünk, mondta.
Szalai és Stieber
A Hoffenheim centere, Szalai Ádám, valamint a Hamburg szélsője Stieber Zoltán is várja a szezont, igaz egyikük sem jó előjelekkel.
Szalai csapatához a Dinamo Moszkvából érkezett Kevin Kuranyi, Stieber Zoltán pedig nem érzi a feltétlen bizalmat, még akkor sem, ha tavaly ő volt a Bundesliga legtöbbet futó játékosa. A Hamburg a Bayernnél mutatkozik be péntek este 20.30-tól, de a magyar nincs a keretben.
Azt szeretném, hogy Karácsonykor ne feszengjenek a játékosok, ne stresszeljenek. És akkor fogunk jól dolgozni, ha egyszer sem leszünk a kieső zóna közelében.
Ha a 40 pontot mihamarabb elérjük, akkor ez így lesz” - kezdte a szezon előtti értékelését Dárdai Pál az Indexnek.
Igazolni a cseh Vladimir Daridán – a kieső Freiburgból érkezett - kívül nemigen tudott érdemben, mert a Bayerntől érkező Weiser hosszú hónapokig lesz harcképtelen.
- A Herthánál van a legtöbb sérült a szezonkezdéskor.
A szakvezető szerint tőle amúgy sem lehetett volna elvárni, hogy rögtön meccseket döntsön el, de folyamatosan építhette volna fel. Darida viszont egy hét után úgy illeszkedett be, mint ha évek óta velük játszott volna.
Dárdai természetesen látta, hogy nem bíznak a fogadóirodák sem benne, sem a csapatában. Úgy kalkulálnak, hogy neki viszonylag gyorsan mennie kell, a berliniek ezúttal osztályozós helyre kerülnek (16. hely).
„Pár dolgot elfelejtenek, ami nem baj. Olyan sérüléshullám volt a csapatnál, ami példa nélküli. A góllövőim kidőltek, vagy épp ritka rossz formában voltak. Most is 6 játékosom sérült, de izomsérültünk nincsen, ami azt jelzi, ha keményen is dolgoztunk a nyáron, jó módszerekkel tettük. Nyilván nem tennének ennyire hátra, ha a Frankfurt meccset megnyerjük az előző szezon utolsó előtti fordulójában, és a 13. helyen maradunk bent. Ez a múlt, igyekszünk tisztes középcsapat lenni, folyamatosan jó helyen parkolni.”
Azon a Frankfurt elleni meccsen nemcsak ő, hanem Michael Preetz menedzser is kiborult, mert a csapat legjobb csatára, az elefántcsontparti Salomon Kalou flegmán elszórakozott egy igen nagy helyzetet. A Chelsea-vel BL-győztes Kalou azt nyilatkozta a magyar edzőről, lényegesen keményebb a felkészülés alatt, mint José Mourinho volt Angliában.
Átadta Storcknak mindenét
Dárdai természetesen szurkol a magyar válogatottnak és korábbi berlini másodedzőjének, Bernd Storcknak, a csapat átadás-átvétele megtörtént Berlinben, a házában.
„A lehetőségeink behatároltak, a videókat már megnézte, a stáb megmaradt. Csak tovább kell vinni a szervezettséget, és meglesz az eredménye. Az összes anyagomat megkapta.”
„Az elmúlt két évben nem volt egy az elejétől a végéig rendesen végigcsinált alapozása, lehet, emiatt érezte keményebbnek. Megtisztelő, amit mond, de az előbb említett tényt ne hagyjuk figyelmen kívül.
Amúgy pedig könyörtelen voltam, ha a fizikai felkészítésről volt szó, mert egy játékos akkor hoz jó döntéseket, ha megvan a kellő fittsége. Akkor fel meri vállalni a párharcokat, van önbizalma, ha tudja, bírni fogja az utolsó percekben is.
Remélem amúgy, a Bielefeld elleni hétfői kupameccsen lőtt gólja felszabadítja Kalou-t, és visszaszerzi az önbizalmát, és régi önmagát idézően futballozik, az eredményességére óriási szükségünk van.”
A nyitány nagy kérdése lesz, mennyire lesz pontos a csapata nyomás alatt, nagy tempónál, leszűkített területeken, mert a kupában még sincs akkora sebesség, mint majd Augsburgban lesz szombaton fél négytől.
Lelkileg csak kicsit viselte meg a csapatot, hogy a buszra rálőtt egy ámokfutó motoros, de azért mindenkin végigfutott, mi van akkor, ha ők is rajta vannak. Így a sofőrnek volt igen nehéz feldogoznia, hiszen célzottan a fejéhez ment a lövedék, ami szerencsére nem tudta átszakítani a szélvédőt, de így sem rántotta el a kormányt.
A középhátvéd Langkamp azért tudatta a sofőrrel, hogy neki ajánlják a kupában elért győzelmet.
Dárdai szeretné, ha hétpercenként alakítana ki helyzetet a csapata, ezek viszont tudatos, megtervezett támadás eredményei lennének.
„A Bielefeld ellen tavaly, amikor még nem jutott fel a másodosztályba, kiestünk a kupában, Most 68 százalékban nálunk volt a labda, alig rúgtak a kapunkra. A hét perc nem ördöngösség, 13-14 alkalommal el kell tudni jutni a kapuig. Ha ezt visszaosztom a 90 percre és a hosszabbításra, már ki is jön a 7 perc.
A lényeg, ne siessenek a labdával, a félakciókra nem vagyok kíváncsi, azzal nem jutunk előrébb. Az esetlegességtől nem leszünk veszélyesek.”
Dárdai azt gondolja, ha október végére a Gladbach elleni meccsre például 60 ezer néző kimenne, az munkájának értékét jelentené. Ha pedig ősszel bármikor telt ház lenne, az mindenképp sikert jelez, és hát ez is a fokmérője a munkájának. Átlagban 40 ezer nézőről kellene elmozdulnia.
Nem érdekli, hogy szólítják a játékosai, akikkel együtt játszott, mint például Lustenberger, ő a keresztnevén: Pálnak, de a Trainer és a Herr Dárdai is elhangzik.
A klubelnök, Werner Gegenbauer, azt érzékeltette a nyáron: még nem látta soha, hogy egy ilyen fiatal edző mögé ilyen látványosan és teljes mellszélességgel beálljon a csapat.
„Nem vagyok keménykezű, az öltözőben nem kérem a telefonok kikapcsolását, lehet velem vitatkozni a taktikáról, nem akarom belefojtani a játékosokba a gondolataikat. Nem akarok büntetőfutásokat, a terrorizálás nem kifizetődő.
De ha kell, azért eléggé oda tudok csapni. Ha aranyosnak is nézek ki, be tudok keményíteni. A következetesség azonban kifizetődő. Konzekvens, korrekt vagyok.
Ha egy játékos azt látja, hogy az edző megfeszül, mindent beletesz a sikerességbe, akkor lelkifurdalása lesz, ha ő esetleg nem ad bele mindent. Ezt a jó viszonyt kialakítani éppen olyan nehéz, mint hosszú távon fenntartani. De azért próbálkozom. Tudják, mennyire szeretek nyerni, és mennyire utálok veszíteni. Le is toltam őket, amikor nyertem a futsalos játékban. Mi lesz itt, már senki nem mer nekem odavágni?!”
Arról is kérdeztem legvégül, öltönyös vagy tréningruhás edző lesz-e? A válogatottnál ugyanis öltönyben volt, a Herthánál viszont inkább a sportos változat mellett döntött.
„A válogatottnál ünnepnek gondoltam az összes meccset. Itt igazából egy szimbólum volt, hogy melegítőben vagyok, mert dolgos hétköznapok voltak a kezdetektől. Érezni lehetett a munka szagát rajtam. Pszichológiai hatás volt ez, hogy a játékosok érezzék, én is velük vagyok, ugyanolyan keményen szeretném a sikert, mint ők. De ha egyszer magasra jutunk, a berlini kupadöntő közelébe például, vagy éppen az Európa Ligát ostromoljuk, akkor lehet, hogy váltok. Addig pedig marad ez a sportosság, hiszen ez egy kabala is végső soron.”