Sok baj van Romániával, de mit mondjanak a magyarok?!
További Futball cikkek
- „Eljött az idő” – a németek is szeretnének olimpiát rendezni
- Marco Rossi kerete két újonccal a novemberi NL-meccsekre
- A korábbi magyar szövetségi kapitány válthatja Dombi Tibort a DVSC kispadján
- Szexuális zaklatás miatt nyomoznak a Barcelona és a Bayern München korábbi sztárja ellen
- A Fradi elleni döntetlen sem volt elég, a jövő héten érkezik az új debreceni edző
A magyar futballválogatott ismét megpróbálja Románia legyőzését, ami utoljára 1981-ben sikerült. Akkor, május 13-án, Fazekas László góljával 1-0-ra nyertünk a Népstadionban, ezzel feledtette Mészöly Kálmán válogatottja, hogy pár héttel korábban Svájcból csak döntetlennel tért haza.
Azóta ahányszor nekifutottunk, nem jött össze a győzelem, a legközelebb két éve, a zárt kapus meccsen voltunk a sikerhez, de a 92. percben érkezett az egyenlítés Chipciutól.
A románok akkor nem jutottak tovább ki a vb-re a csoportból, nekünk pedig a harmadik hely jutott.
Most, négy fordulóval a franciaországi Eb-selejtezők vége előtt ez a sorrend:
- Románia 14 pont (7-1)
- Észak-Írország (8-4) 13 pont
- Magyarország (5-3) 11 pont
- Feröer 6
- Finnország 4
- Görögország 2
Furcsa kettősségben él most a román csapat, mert miközben a hetedik helyen áll a világranglistán, mindössze három topligás mezőnyjátékosa van Tătărușanu kapus mellett. És ők sem húzóemberek, messze nem olyanok, mint a korábbi ászok, akik sztárcsapatokban tűntek ki.
Hovatovább a román klubcsapatok a magyarokhoz hasonlóan már befejezték a nemzetközi szereplésüket, a Steaua a Partizantól négyet kapott a Bajnokok Ligája selejtezőjében, a szlovák bajnok Trencín mellett a norvég Rosenborg is simán verte hazai pályán. A Rosenborg Debrecenben 3-2-re nyert, míg Bukarestből egy hármassal távozott.
Most már a center sincs, igaz a Schalke óta folyamatosan süllyed, a Getafe és Törökország egyértelműen erre utal, pedig még most is csak 29 éves.
De nézzük posztok szerint.
Kapus: Ciprian Tătărușanu fog védeni, ő élvezi Paulo Sousa bizalmát a Fiorentinában is.
Védelem: Nincs könnyű helyzetben Anghel Iordanescu kapitány, mert két magabiztos középső védője, Florin Gardos (Southampton) és Vlad Chiriches (Napoli) kidőlt. Előbbi a keretben sincs, utóbbi játékára pedig minimális az esély. A Napoli nem nevezte a hétvégi bajnoki keretébe sem, nagy a titkolózás, a csípőjével vannak gondok. Nem edz együtt a társaival most sem, ezért a meghívása inkább a görögök elleni következő, hétfői, hazai meccsre szól.
A bolgár bajnok Ludogorecben futballozó Cosmin Moțit nem igazán kedveli a kapitány, miután még tavaly, a Steaua kiverése után – a bolgárok kerültek BL-főtáblára - azt mondta a román tévében: örül, hogy több millió románnak szerzett örömöt.
Ő az a játékos, aki a kapus kiállítása után beállt, és két tizenegyest is hárított. Moți Romániában a Dinamo játékosa volt, és pontosan tudta, mennyien szeretik és mennyien gyűlölik a Steauát. Nekik üzent, míg Iordanescu játékosként majd edzőként is a Steauához kötődött.
A vészmegoldás Dragoș Grigore lehet, aki ugyan tavaly pazar szezont futott a francia Toulouse-ban, idén viszont a klub érthetetlenül kölcsönadta. Katarba. És mivel ott még nem kezdődött el a bajnokság, nincs tétmeccs a lábában.
Ettől még valószínűleg őt teszi be a kapitány Goian mellé, aki az Aszterasz Tripoliszban játékban van, és klubjával ott van az Európa Liga csoportkörében.
Jobbhátvédben is vannak gondjaik a románoknak, Paul Papp nincs jó formában, a román sajtó a Partizan elleni vereség (2-4) bűnbakjának őt állította be, és mind a négy gólt az ő számlájára írták. Alexandru Mățel megfelelő helyettes lehet, még akkor is, ha a Dinamo Zagrebben a BL-sorozat legfontosabb meccseit egy portugál védő játszotta végig, de számíthat arra, hogy a kezdőbe jelölik.
A bal oldalra a laziós Radu nem lehet opció, mert lemondta a válogatottságot, így Răzvan Raț a kézenfekvő megoldás. Ő fénykorában a Sahtarban játszott, de 34 évesen ettől már messze van.
A román védelem csak azt az egy gólt kapta a selejtezőben, amit Dzsudzsák lőtt szabadrúgásból Bukarestben, de ahogy láttuk, azóta az alapemberek kidőltek.
- Alexandru Mățel (Dinamo Zagreb) – 354 perc (ennyit játszott idén csapatában)
- Paul Papp (Steaua Bucuresti) - 360
- Vlad Chiriches (Napoli) - 90
- Dragoș Grigore (Al-Szailija) - 0
- Cosmin Moți (Ludogorec) - 630
- Dorin Goian (Aszterasz) – 180
- Iasmin Latovlevici (Genclerbirligi) - 180
- Răzvan Raț (Rayo Vallecano) - 0
- Steliano Filip (Dinamo Bucuresti) - 664
Középpálya: A két éve Bukarestben, a 3-0-s meccsen nagy gólt lövő Pintilii eltiltott, a korábban állandónak számító másik védekező, Bourceanu egy ritka rossz klubváltás után még a keretben sincs. A Trabzonban nem játszott, ezért nem hívták meg.
Így Hoban és Prepeliță lehet a két labdaszerző.
A támadásokat Maxim fogja szervezni, a jobb szélre Torje kerülhet, míg a bal oldalra valószínűleg Sânmărtean, aki Szaúd-Arábiából érkezik a meccsre. Az Al-Ittihad játékosa egyébként, vagyis Bölöni László csapatában játszik. 35 éves, neki abszolút ideális már ez a liga, ahol fontos passzai vannak, de a tempót már nem bírja.
Chipciu, a 2-2-es meccs gólszerzője sincs jó formában, hét meccsből csak az egyiken volt eredményes, igaz akkor duplázott a Pandurii ellen.
Nekik is megnéztük a játékperceiket, íme
- Andrei Prepeliță (Ludogorec) - 207
- Mihai Pintilii (Hapoel Tel-Aviv) - 180
- Ovidiu Hoban (Hapoel Be'er Seva) - 165
- Lucian Sânmărtean (Al-Ittihad) - 180
- Gabriel Torje (Osmanlispor) - 255
- Alexandru Maxim (VfB Stuttgart) - 14
- Adrian Popa (Steaua Bucuresti) - 554
- Alexandru Chipciu (Steaua Bucuresti) - 613
Egy fix pont tűnik biztosnak, Claudiu Keserü lesz a center.
A románok eleve úgy számolnak, hogy nekik Feröert kell legyőzniük majd az utolsó fordulóban, idegenben, és ha lesz még két döntetlenjük (magyar idegenben, görög otthon) akkor rendben vannak. Az utolsó előtti körben a finneket fogadják.
A kapitány Románia előkelő világranglistás helyezését (7.) is árnyalta, mondván: most estek ki olyan meccsek, amik lehúzták eddig őket, és a helyükre olyanok kerültek, amik feljebb vitték.
1997-ben volt egyénként a legelőkelőbb helyen Románia, akkor a harmadik helyen álltak. Ez még az aranygenerációjuk (Hagi, Popescu, Petrescu, Lupescu, Raducoiu) ideje, és a selejtezőben csak egy pontot veszítve jutottak ki.
Az új kapitány, Bernd Storck ha meg is kapta Dárdai Pál segítőinek tudását - Késedi Gábor elemzéseit kimagaslónak tartotta -, mégsem a játékosokkal lelki harmóniában lévő, Herthát irányító magyar fog ülni a kispadon, nem Dárdai hozza a döntéseket.
Storck első meccsénél csak Dárdai bemutatkozása volt a nehezebb, hiszen neki rövid idő alatt, idegenben, Bukarestben, egy csúfos vereség után kellett összeraknia egy elfogadható védelmet, épkézláb középpályát, értelmezhető arculatot.
Dárdai hitelessége viszont óriási volt, és ha nem ő nyugtatja meg a játékosokat a bukaresti félidőben, még 0-1-nél, egész más is lehetett volna a második 45 perc.
Nem sokat kértem, csak azt, higgyék el, lesznek még helyzetek, csak koncentráltan és nagyon fegyelmezetten játszanak a folytatásban. Elhitték
- így foglalta össze Dárdai, mi történt tavaly Romániában.
Most ugyanaz a képletünk, türelmesen játszva, a románok hibáit kihasználva lehet megszerezni a győzelmet. Bár a legfontosabb a magyar oldalon: ne kapjunk ki.
A magyar kapuban Király Gábor helye biztosnak látszik.
Ismeri Storckot még a Herthából, a Haladásban folyamatosan játszik, míg ugyanez nem mondható el Bogdánról. A Szombathelynek az eddigi hat fordulóban sok pontot jelentett az ő rutinja. Csak annyi kérnénk tőle, hogy ha vezetünk, semmiképpen se indítson az utolsó percben, mert legutóbb is abból lett a baj.
Védelem: A jobb szárnyon várhatóan Fiola Attila fog játszani, a balon Leandro vagy Kádár. Utóbbi kerülhet akár Juhász mellé is, aki sérülése után egy bajnoki meccset kapott és a Lech elleni EL-t.
Az idegállapota nem a legjobb, ez kiderült a kiállításából is, remélhetőleg igazolódik, a válogatottnál mindig más a klíma, mint egy klubcsapatnál, ezért ki tudnak szakadni az ottani miliőből.
Vanczákra nem számítanak, Guzmics ugyan a Wislában jól játszik, de ő két éve épp Bukarestben hibázott, ami nem jó előjel.
- Fiola Attila (Puskás Akadémia) – 630 perc
- Botka Endre (Budapest Honvéd) - 622
- Juhász Roland (Videoton FC) - 270
- Vanczák Vilmos (Sion – Svájc) - 0
- Lang Ádám (Videoton FC) - 404
- Kádár Tamás (Lech Poznań) - 492
- Guzmics Richárd (Wisla Kraków) - 630
- Leandro (Ferencváros) - 630
- Bosnjak Predrag (Haladás) - 630
A védekező középpályásoknál Elek Ákos helye megkérdőjelezhetetlennek látszik, mert játékban van, bár sokszor lecserélték Kínában.
Tőzsér Dániel a múlt héten szerződött le az angol másodosztályba, a lábában azonban még egy meccsperc sincs. A QPR-ba kerülő játékos ugyanakkor képes hosszú labdákkal játékba hozni a társakat, amire pillanatnyilag más nem alkalmas. Nagy Ádám egyre markánsabb a Fradiban, de egy 20 éves játékos bevetése, és újonc avatása nem valószínű a románok elleni kiélezett meccsen.
A bal szélen nálunk nyilván Dzsudzsák Balázs játszik, aki legalább két bajnokin túl van a Bursaspornál – a Dinamo Moszkvánál még a júliusi első fordulóban kapott egy félidőt -, még ha mindkettőt el is veszítették.
A jobb szélen Lovrencsics használható, a robbanékonysága átlag feletti, a védekezése is elfogadható.
Storck legnagyobb dilemmája, mit kezdjen azzal a két magyarral, akik még a kispadra sem kerültek Németországban. Stieber Zoltán eldöntötte a finnek elleni meccset, de akkor sikerélményből jött - bentmaradt a Hamburg -, és rendszeresen a kezdő tagja volt.
Ő játszhatna a center mögött, akár a jobb oldalra kihúzva is, ám nagy kérdés, mennyire lehet felhozni a formáját. Gera a sárga lapok itthon nem bevethető, Belfastban is csak akkor, ha felépül bordasérüléséből.
- Elek Ákos (Csangcsun Jataj – Kína) - 1308
- Nagy Ádám (Ferencváros) - 466
- Tőzsér Dániel (QPR – Anglia) - 0
- Bódi Ádám (DVSC-Teva) - 520
- Gera Zoltán (Ferencváros) - 429
- Kalmár Zsolt (RB Leipzig) - 35
- Stieber Zoltán (Hamburg) – 0
- Lovrencsics Gergő (Lech) – 318
- Dzsudzsák Balázs (Bursaspor) - 180
Center: Szalai Ádám mellett az szólt Böde ellenében, hogy a letámadáshoz jobban illeszkedik, mint a ferencvárosi. Lelkiállapota ugyanakkor össze sem vethető a Hoffenheim magyarjáéval, aki előtt négyen is vannak a csatárposzton.
Már ha egyáltalán vele kezd a német szakember. Nikolics és Németh jó formában érkeznek – előbbi hét, utóbbi nyolc bajnoki gólnál tart -, az viszont izgalmas felvetés, hogyan illeszkednek az eddig megszokott egy csatáros csapatszerkezetbe.
- Nikolics Nemanja (Legia Warsó) - 527
- Szalai Ádám (Hoffenheim) – 0
- Priskin Tamás (Slovan) - 520
- Németh Krisztián (Kansas City – USA) - 1638
Storck pontosan tudja, nem feltétlen a románok elleni meccset kell megnyerni, sokkal inkább fontosabb a belfasti győzelem, mert tőlük vissza lehet venni a Budapesten elveszített hármat, amit még Pintér Attila idején szereztek.
Ezt azonban az ész mondatja, a szív nyilván teljesen mást sugall. Valahogy nyerni kellene 34 év után.
A túlzott kockázat és a vereség ugyanakkor még hátrányos helyzetbe is hozhat bennünket, hiszen nemcsak a második hely, és a közvetlen kijutást érő legjobb harmadik hely távolodhat.
Ha pótselejtezőt kell játszani a harmadik hellyel, jó eséllyel legalább olyan erős riválist kapunk, mint a nálunk csoportelső román, ha nem erősebbet.
Tűz és mégis hideg fej, valamint átlag feletti Dárdainál már megszokott szervezettség. És nem utolsósorban szerencse. Ennyi, pontosabban mind egyszerre kellene a győzelemhez.