Rúgjuk ki az edzőt, aki 6 meccsből egyet se nyert?
További Futball cikkek
- Öt éve nem látott zakót kapott, Bruno Fernandes kiállítása sokba került az angol rekordbajnoknak
- A németek szerint Huszti Szabolcs korábbi csapata tett ajánlatot Nikitscher Tamásért
- Folytatódott Kerkezék nagy sorozata; 45 éve nem látott fordítás játszott a Liverpool kezére
- Máris menesztették Rúben Amorim utódját
- Több mint kétmillió forintot adományozott nemes célra a magyar futballválogatott alapembere
Mielőtt elkezdődik a nagy rangadó (szombat, 20.30) a két veretlen csapat a Fradi és a Diósgyőr között, és mielőtt kikiáltják a hazai szakemberek nemzetközi színvonalú meccsnek, érdemes még néhány gondolatot a Ferencváros nagy bűnbánó és felelősségvállaló kampányához fűzni. A Fradi egy beugró csapattal szemben maradt alul a BL-ben.
Kubatov Gábor egyértelműsítette, hogy a Bajnokok Ligája főtáblájára akarnak jutni. Nem szeretnének, akarnak.
Mivel a hazai utánpótlásban nemigen bízhatnak, érdemes megnézni, hogyan is igazolt a klub, amikor már tudta, hogy a nemzetközi kupában lesz jelenése. Mivel az UEFA koefficiense csak nemzetközi meccseken növelhető, és mivel ez alapján emelik ki a csapatokat, minden megszerzett pontnak jelentősége van.
A Fradié együtthatója most 3,875, ha jövőre is a BL-ben kezd, akkor sem lesz kiemelt. Most ugyan szerencséje volt az albánokkal, ha jövőre nem lesz, és rögtön elsőre jön a Celtic vagy a Rosenborg, az előre haladás még inkább nehézkessé válik.
A Fradi az elmúlt három szezonban ezt mutatta a nemzetközi színtéren, ezért ilyen vékony az értéke.
Doll mérlege
- Rijeka (horvát), 2014, Európa Liga – 1-2 és 0-1
- Zseljeznicar (bosnyák), 2015, Európa Liga – 0-2 és 0-1
- Partizani Tirana (albán), 2016, Bajnokok Ligája – 1-1 és 1-1, tizenegyesekkel 1-3
Amint látható, valamelyest értelmezhető csapattal szemben
A máltai Sliema 2-1-es legyőzése - a Rijeka előtt - írható le Doll legnagyobb nemzetközi sikereként.
Kubatov úgy tette fel a kérdést, hogy rúgjuk ki azt az edzőt, akivel 12 év után bajnokságot nyertünk?
És mi lett volna, ha a kérdést úgy tesszük fel: rúgjuk ki azt az edzőt, aki 6 valamire való meccsből egyet sem nyert meg?
Arra is kitért a klubelnök, hogy az NB I. nem készíti fel az ilyen párharcokra a csapatot. Rendben. De vajon megtiltotta-e valaki a játékosoknak, számon kérte-e bárki az edzőn, hogy ha egy meccsen lehet 4 góllal verni a Békéscsabát, miért csak egyet lőnek? Hogy 3-0-s félidő után miért 3-1 lesz, és nem 6-0?
Mondjuk akkor lett volna igazán bajban a Fradi, ha kirúgják Dollt, mert a gyors és hasonló színvonalú pótlás nem egyszerű. Itthonról biztosan nem.
Az elnök arra is büszke volt, hogy hét válogatott játékost le tudtak igazolni.
Pár adatot az átigazolási időszakból kigyűjtöttem.
Távozók
- 2014-15: Besic (2 millió euró) több volt az ára, de kapott belőle a Hamburg is
- 2015-16: Somalia és Mateos (2,6 millió euró)
- 2016-17: Nagy Ádám (1,8 millió)
Mivel Holmanért is kaptak valamennyit, 6,5 millió euróért értékesítettek játékosokat a piacon.
Ha egy valamirevaló klub megjelenik a nemzetközi kupában, akkor használható játékosokat vesz.
A Fradi is vásárolt. Íme.
- Radó (400 ezer)
- Ramirez (360 ezer)
- az öngólos Hüsing (300 ezer)
- Bosnjak (100 ezer)
- Varga (80 ezer)
A transfermarkt szerint másért pénzt nem adtak. 5 millió euró haszon tehát nagyjából van, amit elfelejtettek a csapat konkrét megerősítésére költeni.
Az erősítés hiánya egyébként is hungarikum, lásd a Debrecen példáján, amelyik a nemzetközi kupa előtt gyengül. De az MTK-nál sem csináltal soha nagy ügyet az elmaradó erősítésből, és hogy égetik magukat külföldön. Vagy éppen tavaly akkor verték szét a Videotont, amikor a legnagyobb szükség lett volna a kimagasló szereplésre. Mert a Vidi - a Fradival ellentétben - kiemelt pozícióból indult a BL-sorozatnak.
Kubatov azt is mondta, 100 játékost figyelnek, de nem jön senki ide könnyen. 5 millió euróért már lehet játékost venni, ezt mindenki tudja. Pláne, ha tudjuk, hogy az állam nem bánik szűkmarkúan a kirakatcsapattal.
100 játékost ráadásul nem olyan nehéz és embert próbáló figyelni, hiszen az Instaton csak megfelelően kell szűrni, és csodásan, hétről-hétre lehet nézni a kiszemeltek adatait. Pár órás meló. Mindent rögzítenek: hány párharcot nyertek meg, milyen cseleket csináltak, milyen kulcspasszokat adtak, természetesen a gólok is ott vannak videón, nem kell összevágni a jó és a rossz jeleneteket a menedzsereknek. Mondjuk az sokkoló, ha Böde nevére hasonló játékosként kiad egy sosem hallott moldávot vagy macedónt, ezt elismerem.
De vajon az az ember, aki az igazolásokat végzi, jól és körültekintően végzi-e a dolgát, na az a kérdés nem hangzott el. Hogy tavaly tanácsos volt-e egyszerre elengedni a két középső védőt megfelelő alternatíva nélkül?
Megvan-e az önmagát szégyellő Orosz Pálnak az a nemzetközi kapcsolatrendszere, ami nélkül nem működik ez a játék?
Van-e olyan klubhoz közelálló nagy tekintélyű menedzser, aki azonnali megoldást képes kínálni az erősítéskor, nem pedig Djuricint, aki egyszer majd, talán jó lehet? Mert az UEFA nem fog várni a Fradi kedvéért, nem tolja el az időpontokat. Azt pedig már tavaly novemberben tudni lehetett - idén is tudni lehet -, hogy a Fradi bajnok lesz, és július közepén már használható játékosok kellenek.
Mit vártak az öregedő Sestaktól? Ha már a legtöbb pénzt Radóért fizették, hozta-e azt, ami ennyiért elvárható? Vagy előre kódolták, hogy ő súlytalan lesz a nemzetközi meccseken csak ne menjen az Újpesthez?
A felelősségvállalás sokszor elhangzott, mint üres szólam. Ez mind beletartozik, nemcsak a jó stadion és az aránylag jó költségvetés.
(Borítókép: Thoma Doll Fotó: MTI / Czeglédi Zsolt)