Az év tudományos felfedezése: a focimeccsnézés javítja az egészséget
További Futball cikkek
- Kerkez Milos pazar délutánja vonzza a jeles osztályzatokat
- Kerkez Milosék három góllal nyertek a Manchester United otthonában
- Furcsa körülmények között kapott piros lapot Dárdai Márton a Hertha mérkőzésén
- Kiadós verést kapott Balogh Botond csapata a Serie A-ban
- Hazaigazol a csapatot váltó, hetvenszeres magyar válogatott hátvéd
Mindig is tudtuk, hogy futballmeccset nézni semmihez sem hasonlítható élményt jelent Azt viszont kevesen, gondolták volna, hogy a tevékenységnek az egészségre is pozitív hatása van. A valószínűtlen örömhírért a Leedsi Egyetem kutatóit áldhatják a szurkolók világszerte.
Az egyetem docense, Dr. Andrea Utley által vezetett kutatócsoport egy hamarosan publikálásra kerülő tanulmányban foglalta össze a 2019 tavaszán végzett vizsgálatainak és megfigyeléseinek tanulságait.
Néhány fontosabb megállapítást már a tanulmány megjelenése előtt megosztottak a médiával. Mint például azt, hogy:
egy futballmeccs megtekintése közben nagyjából hasonló mértékű igénybevétel éri a szervezetet, mintha a szurkoló 90 perc tempós sétával töltötte volna a délutánt.
Nem pedig a fotelből izgulva a tévé előtt.
Emellett az is kiderült, hogy a végeredmény megfelelő alakulása akár még 24 órával találkozó után is javíthatja a szurkolók hangulatát. A CNN hétfői cikke szerint Utley azzal magyarázta a kutatás során tapasztalt pozitív hatásokat, hogy a csapatnak való drukkolás, illetve a közben átélt érzelmek felérnek egy közepes kardioedzéssel.
A kísérletben 25 Leeds United-szurkoló vett részt. A 20 és 62 éves kor közötti résztvevőket három alkalommal figyelték meg, csapatuk három különösen fontos tavaszi mérkőzésének megtekintése közben. Egyszer otthonihoz hasonló környezetben nézték a meccset, kétszer pedig a Leeds stadionjában.
A kutatók a mérkőzés előtt, alatt és után is vizsgálták a résztvevők szívműködését, és azt találták, hogy szívverésük ritmusa 17 százalékkal emelkedett, ami Utley szerint pontosan akkora megterhelést tükröz, ami jótékonyan hat az emberi szervezetre.
Bár a meccsnézésről általában a magas pulzusszám és a kerülgető szívroham jutnak legtöbbünk eszébe, a szurkolók vérnyomása valójában csak a mérkőzés alatt magasabb az átlagosnál. Utána viszont már alacsonyabb, ráadásul ez a jótékony hatás hosszabb távon is kimutatható volt a kutatás résztvevőinél.
A meccsnézés pozitív hatásait egyedül kedvenc csapatunk veresége képes elrontani. Egy igazán fájó kudarcot követően a vizsgált személyek vérnyomása még a mérkőzés után is tovább emelkedett, emellett a vereség esetenként a szurkolók mentális egészségére is negatív hatást gyakorolt.