További Futball cikkek
- Ilyesmit még aligha láttak edzőtől, persze hogy imádják Flicket Katalóniában
- A magyar válogatott labdarúgó nyolc év után elhagyja a Ferencvárost
- Szoboszlai nélkül nem bírt a Uniteddel, odahaza vesztett pontokat a Liverpool
- Frusztráló! – ezért nem számíthatott a United ellen Szoboszlai Dominikra Arne Slot
- Szoboszlai Dominik kihagyja a Liverpool Manchester United elleni rangadóját
Kylian Mbappé
A világ jelenleg legértékesebbre taksált francia támadója sok szempontból is a lista élére kívánkozik. Ha nem lenne elég, hogy a még mindig csak 23 éves csatárt a Monaco fedezte fel és igazolta le ingyen az akadémiájára, 2018-ban világrekordot jelentő 180 millió euróért adta el a PSG-nek.
A 2016/17-es szezonban ráadásul óriási meglepetésre bajnokságot nyert a csapattal, érkezése óta pedig a párizsiak első számú gólfelelőse, akikkel immáron 12 trófeát nyert.
Aurélien Tchouaméni
A 22 éves középpályás most nyáron mondott búcsút a Monacónak, amely 2020 januárjában szerződtette a Bordeaux együttesétől, 14 millió fontért. A francia futball egyik legnagyobb ígéretének tartott középpályás két és fél szezon alatt közel meghatszorozta az árát:
a Real Madrid 80 milliót perkált érte, ez pedig barátok között is 64 milliós bevételt jelentett a piros-fehér mezes alakulatnak.
James Rodríguez
A 2014-es világbajnokságon berobbanó James Rodríguez is hasonló utat járt be, azzal a különbséggel, hogy érte már a Monaco is szép summát fizetett a Portónak 2013-ban (40 millió eurót). A madridiak azonban szerették volna a csapatukban tudni a brazíliai vb gólkirályát, így egy évvel később 70 milliót sem sajnáltak érte, ezen az üzleten tehát 30-at kerestek a hercegségbeliek.
Thomas Lemar
A városi rivális Atléticónak is jutott egy korábbi Monaco-játékos, méghozzá Lemar személyében, akiért azonban Diego Simeone alakulatának is mélyen a zsebébe kellett nyúlnia. 72 millió euróért cserébe váltott a francia szélső 2018-ban, aki három évvel korábban mindössze 4 millióért költözött a Riviérára, tagja volt tehát a bajnokcsapatnak, azóta pedig a „matracosokkal” is nyert már egy aranyérmet a La Ligában.
Anthony Martial
A csatárt szintén bagatell áron, 5 millió euróért igazolta le a Monaco 2013 nyarán, az ott eltöltött két év alatt pedig annyira meggyőzte a Manchester United elöljáróit, hogy 60 millió eurót sem sajnáltak érte kifizetni 2015-ben. Bár Martialnak voltak jó meccsei a „vörös ördögöknél”, huzamosabb ideig nem volt képes top teljesítményre, a legutóbbi szezont kölcsönben például már Sevillában töltötte.
Bernardo Silva
A városi rivális ennyire nem lőtt bakot a portugál középpályással, sőt! Silva szintén meghatározó tagja volt a bajnoki címig és BL-elődöntőig menetelő együttesnek a 2016/17-es szezonban, akit 15,75 millió euróért vett meg a Monaco a Benficától a 2015-ös téli átigazolási szezonban.
Pep Guardiola elképzeléseibe viszont tökéletesen illett a főként a támadásoknál jeleskedő futballista, így 2017 júliusában a szigetországban kötött ki, 50 millió euróért cserébe.
Silva azóta Angliában minden létező trófeát begyűjtött már a manchesteri alakulat tagjaként, bajnoki aranyból például már négy is díszeleg a vitrinjében, összesen pedig 12 kupánál tart. Könnyen lehet, hogy ennyi is marad, a Barcelona ugyanis élénken érdeklődik iránta, így elképzelhető, hogy öt esztendőt követően továbbáll az Etihad Stadionból.
Youri Tielemans
A rendkívüli teherbírású belga középpályás neve a laikus futballszurkolóknak talán kevésbé ismerős, pedig az immáron a Leicester Cityt erősítő játékos is a Monacóból került a Premier League-be. Méghozzá 20 milliós profittal: az AS ugyanis 25-öt fizetett érte az Anderlechtnek 2017-ben, két szezonnal később pedig 45-ért passzolta tovább a „rókáknak”.
Fabinho
A Liverpool középpályás-gépezetének egyik legfontosabb láncszeme Mbappéhoz, Lemarhoz és Bernardo Silvához hasonlóan a Monaco csúcsidényében hívta fel magára a figyelmet. 2015-ben tette át a székhelyét a II. Lajos Stadionba, a portugál Rio Ave 6 millió eurót kapott érte cserébe, 2018-ban azonban Jürgen Kloppéknak már 45-öt kellett kicsengetniük azért, hogy az Anfieldre csábítsák.
Ennek ellenére mindkét félnek megérte a váltás, hiszen a brazil azóta Bajnokok Ligáját, bajnokságot, FA- és Ligakupát, valamint UEFA Szuperkupát is nyert a vörös mezesekkel.
Tiémoué Bakayoko
Hasonló sikertörténetben bízhatott a Chelsea is, amikor 40 millió eurót sem sajnált a szintén az „aranycsapatban” brillírozó Bakayokóra 2017 júliusában, a francia középpályás azonban a csalódást keltő futballisták táborát erősíti. Legalábbis londoni szempontból, hiszen a Monaco 40 millió eurót zsebelt be érte, amely pontosan ötszöröse a három évvel korábban a Rennes-nek kifizetett 8 milliónak.
Geoffrey Kondogbia
Végül, de nem utolsósorban az immáron az Atlético Madrid középpályáját erősítő Kondogbia fért a listánkra, akit 2013-ban a Sevillától vett meg a Monaco, majd két évvel később 36-ért passzolt tovább az Internek, 16 milliós profitot termelve ezzel a klubnak.
Az Atléticóval azóta már bajnokságot nyert, de volt egy valenciai kalandja is, ott egy Copa del Rey-győzelmet ünnepelhetett.
Összegzés
Most csak az utóbbi évek 10 legnagyobb transzferét szedtük össze, ebből is kitűnik azonban, micsoda érzékkel vettek és adtak el futballistákat a Monacóban. És hogy mit jelent ez a számok nyelvén? A hercegségbeliek a 10 futballistáért összesen 146,75 millió eurót fizettek ki – ennél egyedül Mbappé eladása is majdnem 40-nel többet hozott a konyhára.
A többiekével együtt egészen pontosan 683 millió eurót, ha ebből a vásárlások összegét levonjuk, akkor 536,25 millió eurós tiszta bevételt kapunk.
Ezek után van még, aki megkérdőjelezi, hogy a futball ma már tényleg nem sport, sokkal inkább üzlet...?
(Borítókép: https://tractebel-engie.com)