Észtország
Székely Márton
2023.03.23. 20:08
új hír érkezett, kattintson a megtekintéshez!
  • Középről Vécsei adott remek passzt a jobboldalt meginduló Bollának, aki nagy sebességgel indult a kapu felé. Védőjét megverve, nagyjából 14 méterről kilőtte a balfelső sarokból a pókhálót. Ez lett volna Bolla első találata a válogatottban, ám néhány percnyi videobírózás után les miatt érvénytelenítették a gólt. Élőben ezt nem mondtuk volna lesnek, minimális előnyben lehetett Bolla a védőjéhez képest.

• 35’

Hiába jutunk el gyakran a kapu előterébe, ott remekül összezár az észt védelem, nem tudunk veszélyes helyzetet kialakítani, a lövéseinket pedig rendre blokkolják. Bár a médiatribünnek háttal áll Marco Rossi, a testmozgásából ítélve ő sem elégedett a játékkal.

• 32’

Sallai kavargatott középen, majd Kerkez kapta a balszélen, remekül ívelt középre, ahol Ádám várta a labdát, de az észt védelem ki tudta fejelni előle. Egyelőre egyik csapat sem tud veszélyes helyzeteket kialakítani.

• 29’

Sok gyerek látogatott ki ingyen a mérkőzésre az MLSZ lehetőségének köszönhetően, a hangosbemondóból figyelmeztették őket, hogy lehetőleg ne dobáljanak papírrepülőket a pályára. Valóban, nagyjából négy repülő landolt a zöld gyepen.

• 24’

Már kezdett kicsit unalmassá válni a meccs, amikor a balszélen, nagyjából 8 méterre az alapvonaltól, szabadrúgáshoz jutottunk. Szoboszlai állt a labda mögé, és elemi erővel lőtte kapura, Heinnek nyújtózkodnia kellett, hogy kivédje a lövést. Hein egyébként az Arsenal U21-es csapatának a kapusa, áprilisban lesz 21 éves.

• 21’

Sallai cselezte magát balról a tizenhatos sarkára, ahonnan két védő közül lövéssel próbálkozott. Heinnek nem igazán adta fel a leckét, de legalább megvolt az első kaput eltaláló lövésünk.

• 15’

Az utóbbi percekben egyre veszélyesebben futballozik az észt válogatott. Az előbb Sappinen vezette kapura a labdát, a tizenhatoson belülről lőtt kapura, Dibusznak kellett menteni.

• 12’

A saját térfelén szerzett labdát a magyar válogatott, Szoboszali pedig egy elegáns sarkazással Kerkezhez juttatta a labdát a félpályánál. Kerkez nagyjából 20 méterről el is vállalta, de lövése jócskán felészállt.

• 10’

Ádám Martin remek labdavezetését követően középre passzolt, a nagy lendülettel érkező Sallai elől Kuusk tudta kipecázni a labdát a tizenhatoson belülről. Szöglettel jöhetett a magyar válogatott, ám az teljesen veszélytelen volt.

• 7’

Szép cselek után középről, nagyjából 22 méterről próbálkozott Szoboszlai Dominik. A lövés a kapu fölé szállt, a közönségnek viszont nagyon tetszett.

• 6’

Az észtek először jutottak el a magyar kapuig, szöglethez jutottak, amit a magyar védelem remekül hatástalanított. A második szögletből ugyan egy fejest összehozott az észt válogatott, a magyar kaput nagyon messzire elkerülte a labda.

• 5’

A labda szinte folyamatosan a magyar válogatottnál, de támadást egyelőre nehezen tud felépíteni. Az imént Kerkez lódult meg a balszélen, és adta középre a labdát, de nem érkezett senki időben, az észt védelemé lett a labda.

• 0’

Piros mezben a magyar válogatott, Kalmár indította útjára a labdát, fehérben az észtek. A stadion nagyjából a háromnegyedéig megtelt, a felső karéj egy része van csak lezárva.

• Az észtek kapitánya, Thomas Häberli elismerően nyilatkozott a magyar válogatottról a meccset megelőző sajtótájékoztatón:

A magyarok erőssége a csapatjátékuk, és az is egyértelműen látszik, hogy szeretnek támadni. Nagyszerűen tudnak lehetőséget, helyzetet kialakítani, ehhez megvan a játékosaik megfelelő gyorsasága és technikája. Nemcsak mi, hanem Európa is látta, hogy a magyar válogatott milyen sokat fejlődött az elmúlt években. Tavaly már a Nemzetek Ligája legfelső osztályában szerepelt, nem is akárhogyan, Angliát például oda-vissza legyőzte

– mondta. Csapata nyolcmeccses veretlenségi sorozatáról kiemelte: reméli, hogy az jó hatással lesz a játékosaira, és azok is pozitív élményeket adnak a válogatottnak, akik klubjaikkal jól teljesítenek.

• Kilenc játékost hívott meg Marco Rossi a magyar élvonalból. Fiola Attila lenne a tizedik, de ő sérülés miatt már elhagyta a válogatottat. Érdekesség, az NB I-ben második Kecskemétből senki sem kapott meghívót, pedig szimbolikus jelentése is lehetett volna, ha a gyakorlatilag csak magyar játékosokat felvonultató csodacsapatból lehetőséget kapott volna valaki. Bizonyára megvannak az okok, amiért Rossi így döntött.

• Rossi a kerethirdetéskor beszélt arról, hogy miként esett Észtországra a választás:

Észtország játékmodora hasonlít a bolgárokéra, ezért választottuk őket. Rendszerint három öt kettes felállásban játszanak, de néha négy három háromban. Taktikai szempontból is tanulságos meccs lesz. Fizikálisan nagyon jók, van jó néhány száznyolcvanöt-százkilencven centméteres emberük, akik erősek a rögzített játékhelyzetekben. Vasiljev, a legismertebb játékosuk már harmincnyolc éves, de nagyon technikás futballista. Nyilván technikailag nem olyan képzettek, mint mi, de csapatként jók! Mi is csapatként értük el az eredményeinket, ezt ne feledjük. A mi válogatottunk sem sztárokból áll, mi is csapatként vagyunk jók

– taglalta az 50. meccsére készülő kapitány.

Nem lehet állandóan csereberélni a játékosokat, különben, visszaesnek az automatizmusok. Ne feledjük, legutóbb négy hónapja játszottunk, Görögország ellen. Ugyanott kell folytatnunk, ahol abbahagytuk. Tizenhét futballistából választjuk majd ki a Bulgária elleni csapatot. Az első meccs után taktikai megfontolásokat hozunk, és ha kell, változtatunk. Bulgária ellen már nincs helye a kísérletezésnek. A múltbeli hibáimból rendszerint tudok tanulni, úgy gondolom, ez az erősségem, és ebben most is bízom

– mondta Marco Rossi.

• Gulácsi Péter, Callum Styles, Schäfer András, Nagy Zsolt és Fiola Attila sérülés miatt nem játszanak a mérkőzésen – a magyar válogatott gyengéje eddig is a középpálya volt, Styles és Schäfer hiánya egyáltalán nem jött jól

Demjén Patrik, Hegyi Krisztián, Csoboth Kevin és Varga Barnabás személyében négy játékost először hívott meg a válogatottba Rossi, de Mocsi Attilát is számíthatjuk újoncnak, a ZTE 22 éves játékosa ugyanis még nem lépett pályára a válogatottban, csak három meccset nézett végig a kispadról.

„Több poszton hiányoznak stabil játékosaink, ezért a sok új név, akik közül például Ferenczi nem is újonc, ráadásul már harmincéves, de olyan jó teljesítményt nyújtott a Debrecen csapatában, hogy nyugodt szívvel meghívtam – mondta Marco Rossi a kerethirdetéskor. – Nem kell bánkódni, nincs panaszra okunk, még úgy is, hogy vannak sérültjeink. Olyanokkal pótoltuk a sérülteket, akik méltók erre.”

• A kerethirdetéskor Rossi válaszolt arra a kérdésre, hogy milyen érzésekkel készül az 50. találkozóra:

Ezt mindig is mondtam, hogy minden alkalom az utolsó lehet – válaszolta.  –  Mindig érzem a felelősség terhét a játékosok, a szurkolók és Magyarország iránt. Amikor Finnország ellen levezényeltem az első meccsemet kétezer-tizennyolc szeptember nyolcadikán, nem hittem volna, hogy eljutok a félszáz mérkőzésig. Mondjuk nem ülök a kispadon, hanem állok és sétálok előtte. Nem sokan érték el ezt a számot, csak hárman: Baróti Lajos, Sebes Gusztáv és Mészöly Kálmán. Óriási megtiszteltetés ez nekem. De most csak a következő két meccsre összpontosítok. Örülök, ha kitöltöm a kétezer-huszonöt december harmincegyig tartó szerződésemet, nem hogy még a következő ötvenen gondolkoznék... Ha az is sikerülne, akkor a legendák magasságába emelkednék.

Rossi ezzel a magyar válogatott kapitányi örökrangsorában a negyedik helyén áll Baróti Lajos (117), Sebes Gusztáv (69) és Mészöly Kálmán (61) mögött. Rossi vezetésével 23 győzelem, 10 döntetlen és 16 vereség a magyar csapat mérlege, a balti gárdát pedig tudatosan választották ellenfélül. Annak stílusa ugyanis hasonló a hétfői Eb-selejtezős rivális Bulgáriáéhoz.

• Új időszámítás veszi kezdetét a magyar válogatott történetében, ugyanis Szalai Ádám számára az olaszok elleni Nemzetek Ligája-mérkőzés volt az utolsó a válogatottban. Az újdonsült csapatkapitány Szoboszlai Dominik lett mindössze 22 évesen. A kérdés viszont az, hogy lehet-e Szalai Ádám kulcsfontosságú játékát pótolni.

Szalai ugyanis nem szórta a gólokat, viszont rengeteg fontos helyzetet tudott teremteni csapattársainak. A válogatottban egyelőre úgy tűnik, nincs még hasonló játékos, aki képes lehet erre. Az észtek elleni meccs és az Eb-selejtezők minden bizonnyal választ adnak arra, hogy van-e olyan játékos a keretben, aki be tudja tölteni a Szalai után keletkezett űrt, vagy a taktikán kell változtatnia Marco Rossinak.

• Transfermarkt becslései szerint az észt kicsit több, mint 8 millió eurót ér, a magyar válogatottat 110 millió euróra taksálja. Csak Szoboszlai Dominik, a válogatott újdonsült csapatkapitánya piaci értékét 35 millió euróra teszi az oldal. A pályán azonban nem a pénz futballozik, ezt pedig jól bizonyítja az is, hogy a Rossi-érában már kétszer összecsapott egymással a két válogatott, a Nemzetek Ligája harmadosztályának első meccsén 3–3-as döntetlen született. A „visszavágót” viszont már 2–0-ra megnyertük Willi Orbán és Szalai Ádám találatával.

• Az Eb-selejtezőket március 27-én, hétfőn kezdi meg Magyarország hazai pályán, az ellenfél Bulgária lesz. Júniusban Montenegró és Litvánia, szeptemberben pedig Szerbia  lesz  az ellenfél.

• Szép estét kívánunk minden kedves olvasónknak, élőben jelentkezünk a Puskás Arénából, ahol a magyar válogatott az idei első meccsére készül! Az ellenfél Észtország, a mérkőzés 19.30-kor kezdődik.