Egy viszonylag ismeretlen név, Francois Letexier lesz a németországi Európa-bajnokság berlini döntőjének játékvezetője. Minden további információ a francia úriemberről – aki reményeink szerint nem játszik majd fő szerepet – alább!
35 éves a spori, ő a valaha volt legfiatalabb játékvezető, aki Eb-döntőn dirigál.
Bellingham villan, Carvajal és Zubimendi közt egy szenzációs félfordulattal veszi át a labdát, 20 méterről, ballal lő, centikkel a jobb alsó mellé!
Foden szabadrúgása jön jobbról, a kaputól 23-24 méterre. A beívelés élesen az ötös rövid csücske felé száll, itt három spanyol veszi körbe az egyetlen felugró angolt, el is fejelik előle a labdát.
Southgate nem húzza meg a váratlant, csatár helyére hoz csatárt. Kane ennyit bírt...
Saka teszi a labdát a leshatáron kilépő Fodennek a jobb szélen, utóbbi laposan centerezne, de a spanyol védők tisztáznak.
Watkins öltözik a kispadnál – mindjárt beáll. De vajon kinek a helyére? Kane? Vagy jöhet a kockázatkeresés az egyenlítés érdekében két csatárral?!
Ezzel pedig újabb rekordot állított be. A spanyolok 17 éves támadója Nico Williams gólját készítette elő, ezzel negyedik gólpasszát jegyezte a tornán. Ennél több asszisztot egyetlen játékos sem ért el az Eb-k történetében, négy gólpasszig is csak néhányan jutottak korábban:
Steven Zuber 2021-ben, Aaron Ramsey 2016-ban, Eden Hazard szintén 2016-ban, Ljubinko Drulovics pedig 2000-ben jegyzett négy gólpasszt Európa-bajnokságon. Hozzájuk csatlakozott most Yamal.
Fabián Ruiz passza után Williams engedi maga elé a labdát, 19 méterről jobbal megcélozza a jobb alsót, egyet pattan, hogy Pickfordnak még kevesebb esélye legyen, de jó fél méterrel a kapu mellé vágódik!
Le Normand, Yamal, majd Morata a labda útja, utóbbi a leshatárra tökéletes kiugratást kapott a barcelonai tinitől, átvette, majd a kimozduló kapus mellett laposan a jobb alsó sarok irányába gurítja – de Stones tisztázni tud.
Morata gyorsít fel középen, jobbra Olmo, balra Williams kéri, ö inkább lő 20 méterről, de közvetlenül az előtte álló angol simán blokkolja.
Lerántja Zubimendit. Jogos a lap.
A negyedik meccsük az egyenes kieséses szakaszban, a negyedik olyan, amelyen hátrányba kerülnek Szlovákia, Svájc és Hollandia után. Ezek közül az elsőt hosszabbításban, a másodikat tizenegyesekkel, a harmadikat még a rendes játékidőben szerzett gólokkal sikerült megnyerni...
Jobbról érkezik a centerezés, Olmo megcsúsztatja a kaputól 13-14 méterre, a hosszún Williams veszi át a 16-os bal csücskénél, befelé megtolja, eltöri, de pont jó lesz Olmónak, aki átveszi a kaputól 10 méterre, onnan, kissé balról lő, de a hosszú alsó mellé pattog!
VEZETNEK A SPANYOLOK! Yamal veszi át a labdát a támadóharmadban a 16-os jobb csücskének előterében, befelé húz, majd átteszi a hosszún érkező társ irányába, Morata középen okosan elengedi, balról Williams jön, átveszi, majd 11 méterről, a becsúszó Walker lábai előtt ellövi a hosszú alsó irányába! Pickford hiába spárgázik, nem érhet oda lábbal! 1–0
A Manchester City középpályása sérülés miatt nem tudja folytatni a játékot, ez jelentős érvágás a spanyol középpályának. Helyén Zubimendi.
Ezúttal a spanyolok indították útjára a labdát.
Zubimendi készül beállni a spanyol válogatottba. Rodri nem jött ki... Lehet, megsérült? Más oka nem lehet, mert a vörösök egyik, ha nem legjobbja volt az első 45 percben.
A franciák ellen 0,73 (és két gól), a németek ellen 0,29 (gól nélkül), Grúzia ellen 1,03 (egy gól), Albánia ellen 0,76 (egy gól), Olaszország ellen 0,92 (gól nélkül), Horvátország ellen 1,32 (három gól) volt a spanyolok xG-je egy félidő után. Azaz ilyen jól eddig egy rivális sem tudta elfojtani a vörösök támadásait. Németország járt még hasonlóan közel...
A spanyoloknál 0,28-as összesített helyzetminőség-mutató (xG), az angoloknál ennél is gyatrább, 0,17-es érték. Foden helyzete itt a végén 0,08-as volt, viszont a lövésminőség-mutatója 0,22 (PSxG) lett. Azaz az angol szélső nem csinálta rosszul, amit csinált... legalább ő.
Spanyol mezőnyfölény (66 százalékos labdabirtoklás és 90 százalékos passzpontosság mellett), kontrákra és pontrúgásokra vadászó, viszonylag passzív angolokkal (80 százalékos passzpontosság mellett). A vörösök 34 akciót próbáltak végigvinni, az angolok csupán tizenkettőt. Ebből öt (0) és három (1) gólszerzési kísérlet született, egy a félidő legvégén érkezett kaput eltaláló lövéssel.
Pickford óriási műgonddal végez el egy szabadrúgást, majd egy percet elcsenve a játékidőből. Nem sokkal utána le is fújja a francia spori az első félidőt.
Rice jöhetett szabadrúgással a 16-os előteréből, jobbról, a beívelés után Kane csúsztatja tovább a labdát az ötös bal csücskénél érkező Fodennek, aki dobja magát, és még eléri, kapura is tudja tenni bal lábbal, de a röviden Simón védeni tud. Ez volt az első kaput eltaláló próbálkozás!
Még legalább ennyi időnk van az első félidőben...
Az iménti blokkolás után Rodri továbbcsúszott, majd ütközött Laporte-tal, akinek mintha kifordult volna a bokája...
Bellingham cseni el a labdát Carvajaltól, a 16-os bal oldalánál leteszi lövőre az érkező Kane-nek, utóbbi átveszi, majd 14 méterről lő, de Rodri odaér, és blokkolja.
Laporte hozza fel a labdát, majd 40 méterre a kaputól ad egy ütempasszt a leshatárról induló Moratának, utóbbi egy csellel átfűzi magát Guéhin, de a visszazáró Stones-nak elég egy fél ütem, hogy tisztázzon az ötös előterében.
Anglia egy-egy kontránál tovább továbbra sem jut a spanyol térfélen.