Az akadémiák hatása mérhető a csapaton
A minimális kitűzött célt teljesítette a magyar U20-as válogatott, továbbjutott az F csoportból, ráadásul az óvatosan megfogalmazott célhoz egy méltányolható pluszt tett hozzá azzal, hogy rettenetes kezdés után az élen tudott végezni. A csapat teljesítménye végletesből kiegyensúlyozottá vált az utolsó vb-csoportmeccsre, ami biztató az igen nehéznek, de nyerhetőnek tűnő Csehország elleni nyolcaddöntőre nézve.
Hogy 20 évesen egy futballista még gyereknek számít-e, azon lehet vitatkozni, de az biztos, hogy esélyeket latolgatni jóval nehezebb ebben a korosztályban, mint a felnőttek között. Ezt az egyiptomi torna is kiválóan példázza, hiszen (amellett, hogy például a címvédő Argentína simán elvérzett a selejtezőben) a magyar válogatott legnehezebbnek tartott ellenfelével (Dél-Afrika) feltörölte a gyepet, a leggyengébbtől viszont megalázó vereséget szenvedett.
A teljesítmények durva hullámzása mellett a fiatalokra jellemző az is, hogy igen ritkák a fordítások, azaz a hátrányba kerülő csapatokat nagyon megfogja a kedvezőtlen eredmény. Így volt ez a mieinkkel Honduras ellen, de fordítva is megtörtént, amikor a bénult dél-afrikaiakat egy félidő alatt lemészárolta a lendületbe jött csapat, de az Emirátusok ellen is az első gól eredményezte a másodikat megelőző durva védelmi hibát.
A magyar válogatottal minden a lehető legjobban alakult eddig az egyiptomi tornán. A csapat elszántságát, és talán kicsit az önértékelését is helyre tette a Honduras elleni mérkőzés, aminek visszatekintve már csak pozitív hozadéka volt: a vereség ellenére megnyerte a csoportot, ráadásul teljesítménye folyamatosan javult, pedig komoly nyomás alatt kellett teljesíteniük a játékosoknak.
Elvesztegetett évtizedek
A magyar futballra záporozó pofonok közül egy sem volt alkalmas arra, hogy a hazai szakma észrevegye, mit kell tenni labdarúgásunk javításáért. Egy vállalkozó jött rá, hogy a futballból nem csak pénzmosással lehet anyagi előnyökhoz jutni, hanem jó játékosok nevelésével is. Így alakult meg az első akadémia, amelyet azóta számos követett. Itt már általában jó körülmények között, a nemzetközi követelményeknek is megfelelő nevelőedzők keze alatt tanulják a játékot a fiatalok, és hogy milyen kevés kellett ahhoz, hogy ennek kézzel fogható eredménye legyen, arra a mostani U20-as válogatott a példa. A Both József, majd Sisa Tibor által irányított U-válogatott az első generáció, amely akadémiákon tanult futballozni. Egy Európa-bajnoki bronzérem már zsebben, a világbajnokságon pedig történelmünkben először a 16 között vagyunk.Dél-Afrika ellen még keresgélte a játékát a csapat, de az akkori második félidő után nagyon összeállt a magyar válogatott. A helyzetkihasználásunk azóta egyszerűen parádés, az arabok ellen pedig nagyon profin hoztuk le a meccset, miután egy gyönyörű, és egy szerencsés góllal megfogtuk az ellenfelet. Németh Krisztiánra sok mindent mondott a kizárólag végletes ítéletekben gondolkodó közvélemény, de tegnapi góljával megmutatta, mennyire fontos része a csapatnak.
A nyolcaddöntők párosításai
10.05.: Spanyolország-Olaszország10.05.: Paraguay-Dél-Korea
10.06.: Ghána-Dél-Afrika
10.06.: Egyiptom-Costa Rica
10.06., 20h: Magyarország-Csehország
10.07.: Brazília-Uruguay
10.07.: Venezuela-Egy. Arab Emirátusok
10.07.: Németország-Nigéria
A magyar csapatnak valóban esze ágában sem volt számolgatással kockáztatni, a csoport győzteseként lehet, hogy mégis nehezebb ellenfelet kapott, mintha a második helyen végzett volna. Labdarúgásunk történetében először a legjobb 16 között vagyunk U20-as világbajnokságon, most már csak az kell, hogy ne elégedjünk meg ezzel, hanem felszabadultan, de nagy becsvággyal küzdjünk tovább. A nyolcaddöntő elvárás volt, a negyeddöntő bravúr, az elődöntő csoda lenne, de a csapat már most történelmet írt, a világbajnokság megítélését ehhez kell mérni akkor is, ha már Csehországon sem jutunk túl.