Xavi, Messi, Iniesta is az U20-ban kezdte
A magyar U20-as válogatott a világ négy legjobb csapata közé verekedte magát, ezzel olyan sikert ért el, amelyet a magyar futball utoljára 55 éve produkált. A hazai labdarúgás megítélésén azonban nem sokat változtatnak az utánpótlás eredményei, ezt láthattuk az atlantai olimpiára kijutott csapat, vagy az 1984-ben ifjúsági Eb-t nyerő válogatott példáján.
A két komoly utánpótlássikert nem követték felnőtt győzelmek, a válogatott az Eb-győzelem után még kijutott a világbajnokságra, de azóta egy pótselejtező volt a legjobb eredménye. A 84-ben Eb-győztes játékosok közül néhányan komoly karriert futottak be, de a közelmúlt utánpótlás-eredményeit hozó játékosok közül sokan még az NB I.-ig sem jutottak.
Az utolsó, U20-as vb-n járt korosztály (1997-ben) játékosai nem értek el nagy sikereket, igaz, a tornán is három vereséggel a csoport utolsó helyén végeztek. Egyetlen gólunkat Szily Attila szerezte büntetőből, a tornán szereplő magyar játékosok közül komoly nemzetközi karrier nem jutott senkinek. Kabát Péter, Csordás Csaba és Ferenczi István szóra sem érdemes nemzetközi szereplés után az első osztályban játszanak, ahogy NB I.-es játékos Komlósi Ádám is.
Szily külföldön tanult futballozni, sokra tartott játékos volt, de nem lett belőle klasszis, néhányan a magyar élvonal meghatározó alakjai lettek (Rabóczki Balázs, Füzi Ákos, Zováth János), de ez 10 éve sem volt már nagy dicséret.
Az 1997-es U20-as vébé pedig ontotta a sztárokat, a későbbi győztes Argentínából gólt is lőtt a magyaroknak Juan Roman Riquelme, de a csapat tagja volt Pablo Aimar és Esteban Cambiasso is. A braziloktól és a spanyoloktól alig valaki ért oda, a harmadik helyen végzett ír válogatottból is egyedül Damian Duff lett jegyzett játékos, a szintén elődöntős Ghánából pedig Stephen Appiah futott be komoly karriert.
1999-ben Spanyolország simán hozta a vb-t, a csapat tagja volt Xavi, Iker Casillas és Carlos Marchena is. Az ezüstérmes mali csapatból Mahamadou Diarra a Real Madrid játékosa, az elődöntős uruguayiaknál pedig az európai aranycipős Diego Forlán tűnt fel a csatársorban. A brazilok Ronaldinhóval, Fabio Aurelióval, Julio Cesarral és Geovannival a négybe sem jutottak.
2001-ben Javier Saviola vezetésével tarolt Argentína, de sem ő, sem ígéretes csapattársai (Andres D’Alessandro, Leandro Romagnoli) nem lettek megasztárok. Ghána megint ott volt, Appiah helyén ekkor két új tehetséggel, Michael Essiennel és Suley Muntarival jutott döntőbe. A másik két négybe jutott csapatból, az egyiptomi, és paraguayi válogatottból senki nem futott be komoly karriert.
2003-ban a Daniel Alvessel, Adrianóval és Adailtonnal érkező brazilok a döntőben azt Spanyolországot győzték le, amelynek keretében már Andrés Iniesta, Carlos Garcia és Juanfran is ott volt. Az argentinok Carlos Tevezzel csak negyedikek lettek, a bronzérmes Kolumbiából senki nem lett sztár, és a torna egyik nagy meglepetéscsapatából sem futott be senki igazán, pedig az amerikaiak végig jók voltak, csak büntetőkkel kaptak ki Argentínától.
2005-ben Argentína Lionel Messi vezette válogatottja (Fernando Gagóval, Ezekiel Garayval) a döntőben a kiváló utánpótlásáról híres Nigériát győzte le. Az afrikai válogatott mindig ott van a tornákon, de kevésből lesz komoly sztár felnőttszinten, így volt ez a 2005-ös csapatukkal is, John Obi Mikel futott be egyedül. A bronzérmes brazil válogatottban ott volt Diego és ott lett volna Robinho is, de őt akkor már csapata nem engedte el a tornára. A négybe jutott Marokkóból egy nevet sem ismerünk.
A legutóbbi világbajnokság sztárjai még most is nagyon fiatalok, de sokan közülük már a legmagasabb szinten játszanak. A győztes argentinoktól Sergio Agüero a legnagyobb sztár, de a Lazióban jól teljesít a döntőben gólt szerző Mauro Zarate, és az olimpián is jól játszó Angel di Maria.
A döntős cseheknél már más a helyzet, a sztárcsatár Martin Fenin már a nagyválogatott Eb-keretében is ott volt, de nagy klubban nem játszott még, ahogy a többiekből sem lett meghatározó játékos csapataiknál. A korábbi tornákon is villogó Tomas Necid a CSZKA Moszkva játékosa, Tomas Pekhart a Tottenham igazoltja, de kölcsönben nevelőegyesületénél, a Slavia Prahánál játszik.
Az osztrákok elődöntőbe jutottak, de a sikercsapatból csak 2-3 játékos jutott el odáig, hogy egy évvel később az Eb-n is szerepet kapjon a felnőttválogatottban. A bronzérmes chileieknél hasonló a helyzet, Európában nem kapkodtak játékosaik után.
Az utolsó nagy magyar korosztályos siker (leszámítva a tavalyi U19-bronzot), a 84-es Európa-bajnoki cím volt, de a válogatott gerincét alkotók innen sem külföldi nagy klubokba kerültek. Többen légióskodtak közülük, nagy sikert egyikük sem ért el, bár az akkor még sokkal jobb NB I.-ben többen meghatározó szerepet játszottak.
A jelenlegi U20-as keretből heten is külföldön játszanak, egyelőre csak Németh Krisztiánról mondható el, hogy jó bajnokságban állandó tagja a felnőttcsapat keretének. A következő lépés az, hogy ezek a fiatalok állandó meccsterhelést kapjanak, nem az, hogy világsztár klubokban döntsenek el meccseket. Később majd jöhet az is.