Ghána korábban háromszor már eljutott az U20-as vb-elődöntőig, ahonnan kétszer a döntőbe is beverekedte magát: 1993 és 2001 után megint fináléról álmodik. A sort Magyarország szakíthatja kedden délután.
Az afrikai válogatott most jutott negyedszer az U20-as világbajnokság elődöntőjébe, eddig kétszer a döntőig ment, de 1993-ban Brazíliától, 2001-ben Argentínától kapott ki. Az afrikai utánpótlásfutball erejét jellemzi, hogy az eddigi 16 tornán a kotinens összesen nyolc érmet – négy ezüstöt és ugyanennyi bronzot gyűjtött.
Ghána 1993-ban jelent meg az U20-as tornán, majdnem megnyerte, a fináléban egy félidőn át vezetett Brazília ellen. A csapat legnagyobb egyénisége Samuel Kuffour volt, aki később a Bayern sztárja lett, de emlékezhetünk még az Anderlecht és a PSV egykori játékosára, Nii Lamptey-re is.
Az afrikai válogatott – 1995 kivételével – 2001-ig mindegyik világtornán részt vett, mindig csoportelsőként jutott az egyenes kieséses szakaszba.
Nyolc éve megint majdnem a csúcsra ért, a brazilokat is kiverve a döntőt egy másik dél-amerikai, Argentína ellen veszítette el. Ebben a csapatban napjaink sztárjai futballoztak: Sulley Muntari vagy Michael Essien.
Ez után hosszú szünet következett, és csak idén kvalifikálták magukat ismét a legjobbak közé. Ha úgy nézzük, Ghána nyolc évente vb-döntőt játszik, ezt a sort most Magyarország szakíthatja meg.
Hihetetlen gazdag utánpótlását jellemzi, hogy Ghána az U17-esek között is nagyszerű eredményeket ért el korábban. Kétszer megnyerte a fiatalabb korosztály világtornáját, két ezüst és egy bronzérmével a harmadik legsikeresebb U17-esei vannak a világon, csak Brazília és Nigéria előzi meg.
Azzal együtt is, hogy Ghána eddig hét érmet nyert utánpótlás-világbajnokságon, felnőtt vb-re csak egyszer, 2006-ban tudott eljutni. Ott az olaszok mögött még továbbjutott, de a nyolcaddöntőben kikapott Brazíliától.
Ghána veretlenül jutott túl a mostani, egyiptomi U20-tornán a csoportmeccseken, legelőször 0-1-ról fordított, és verte Üzbegisztán: a 47. percben még az ázsiai csapat vezetett, majd 15 perc alatt, Osei és Adiyiah góljaival nyert Ghána.
A második fordulóban Anglia következett, Ghána kiütötte európai ellenfelét. Különösen Andre Ayew gólja volt zseniális, Dominic Adiyiah ezen a meccsen két gólt lőtt.
A csoportelsőség volt a tét az Uruguay-jal játszott mérkőzésen, az utolsó pillanatban egyenlített a dél-amerikai csapat, de Ghána így is nyerte a négyest.
A nyolcaddöntőben, hosszabbításban, 2-1-gyel verte ki azt a Dél-Afrikát, amit a magyarok simán, 4-0-ra. Ezúttal is Dominic Adiyiah döntött, a 99. percben lőtte tovább csapatát.
A negyeddöntőben Dél-Korea következett, Ghána végig magabiztosan vezetve, Adiyiah újabb két góljával jutott tovább. A csatár 6 góljával vezeti a góllövőlistát.
A csapat 5 meccsén 13 gólt rúgott, hatot kapott. A statisztikák szerint 105 kapura lövéssel próbálkozott, amelyből 42 el is találta a kaput, ez meccsenként több mint nyolcat jelent.
A keret majdnem fele a hazai bajnokságban szerepel, mindössze 11 légióssal érkeztek a vb-re, és közülük is csak nyolcan futballoznak Európában.
Egyértelmű, Dominic Adiyiahtól kell a legjobban tartani. A norvég Fredrikstad idegenlégiósa a vb előtt 14 U20-as válogatott meccsen lépett pályára és 14 gólt lőtt. Hazájában a Hearts of Lionsban futballozott, alig 19 évesen az év válogatottjába is bekerült, a bajnokság legértékesebb játékosának választották. Norvégiában a tavaly még bajnoki ezüstérmes, idén kiesés ellen küzdő Fredrikstadban négyszer lépett pályára, gólt még nem lőtt.
Eljött a mi időnk
"Játékosként valószínűleg soha vissza nem térő lehetőség előtt állunk. Azt szeretnénk, ha országunk büszke lenne ránk, és ezért mindent meg fogunk tenni" - mondta a Adiyiah a FIFA honlapján. A torna egyik felfedezettjének a brazil Ronaldo a példaképe, angol, francia, vagy spanyol klubban szeretne futballozni, és a világ egyik legjobbjává akar válni. "Nagyszerű játékos, akivel nagyon jól megértjük egymást a pályán. Mindketten gólerősek vagyunk, passzokkal is segítjük egymást" - mondta a négygólos Oseiről, akivel vb leggólerősebb csatárkettősét alkotják.
Az eddigi tizenhárom gólból négyet vállalt a Twente csatára, Ransford Osei. Még csak decemberben lesz 19, de két éve már, hogy a World Soccer magazin a világ 50 legtehetségesebb fiatal játékosa közé választotta. Már felnőtt válogatott is volt, a 17. születésnapján. 2009-ben került az izraeli Maccabi Haifához, ahonnan kölcsönbe érkezett nyáron a Twentéhez.
Egy riportban azt mondta magáról: „Az szeretném, ha Patrick Kluivert fejmunkáját, Samuel Eto’o gyorsaságát és labdabiztosságát, Thierry Henry gólérzékenységét ötvözné a játékom.” Az U20-as válogatottban 19 meccsen eddig 17 gólt lőtt.
Andre Ayew pedig, aki Angliának és Dél-Afrikának is gólt lőtt, az egykori 73-szoros ghánai válogatott Abedi Pelé fia, jelenleg a Marseille keretének a tagja, de a másodosztályú Arlés kölcsönjátékosa.
A két nagyszerű csatár és a középpályás mellett David Addy érdemel még figyelmet, a védő már három gólt készített elő. Sárga lapjai miatt a szintén védő Jonathan Mensah fog hiányozni a magyarok ellen, ő eddig minden találkozót végigjátszott.
Ghána útja az elődöntőig
Csoportkör
Ghána–Üzbegisztán 2-1 (0-0). Gólszerző: Osei (60.), Adiyiah (75.), ill. Karimov (47.)
Ghána–Anglia 4-0 (1-0). Gólszerző: Adiyiah (38., 88.), Ayew (57.), Osei (82.)
Uruguay–Ghána 2-2 (0-0). Gólszerző: Lodeiro (74.), A. Hernández (91.), ill. Rabiu (54.), Osei (70.)
Nyolcaddöntő
Ghána–Dél-Afrika 2-1 (1-1, 0-0). Gólszerző: Ayew (66.), Adiyiah (99.), ill. Erasmus 58.)
Negyeddöntő
Dél-Korea–Ghána 2-3 (1-2). Gólszerző: Pak Hi Szeong (31.), Kim Dong Sub (82.), ill. Adiyiah (8., 78.), Osei (28.).