Könnygáz, tömegnyomor okoz tragédiát
Egyiptom úgy került pillanatok alatt az idei Afrika-kupa középpontjába, hogy ott sincs a tornán. Szerda este tömegverekedés tört ki a Port Szaid-i al-Maszri—al-Ahli-mérkőzés végén, amelyben 74 ember meghalt, több százan pedig megsebesültek. Ez minden idők második legtöbb halálos áldozatot követelő futballtragédiája Afrikában, pedig volt néhány súlyos ezen kívül is. Ezeket szedtük most össze a tragédia kapcsán.
Egyiptom, Kairó, 1974. február 17.
Egy bajnoki mérkőzésre tartó tömeg átszakította a stadion kerítését, negyvenkilenc embert halálra taposott. A szerdai után ez az ország második legsúlyosabb tragédiája futballpályán.
Líbia, Tripoli, 1988. március 10.
A Líbia-Málta barátságos találkozó félideje előtti percekben egy férfi késsel fenyegetőzött. A riadt emberek menekülni próbáltak, egy téglafal leomlott, harminc ember meghalt, negyvenen megsérültek.
Dél-Afrika, Orkney, 1991. január 13.
Az Oppenheimer Stadionban a Kaizer Chiefs és az Orlando Pirates játszott felkészülési meccset. A probléma ott kezdődött, hogy a huszonháromezer férőhelyes stadionba harmincezer embert engedtek be, ráadásul a két tábor nem volt elzárva egymástól. A komolyabb botrány akkor tört ki, amikor a bíró megadott egy gólt a Kaizer Chiefsnek. Az Orlando drukkereinek ez nem tetszett, konzervdobozokat és gyümölcsöt kezdtek el dobálni a Chiefs tábora felé. Nekik több sem kellett, a beszámolók szerint néhányan késsel hadonászva támadtak a dobálókra. A pánikba esett szurkolók menekülni próbáltak, negyvenkét embert tapostak szét vagy nyomtak halálra a kordonoknál. Ez még így is csak a második legnagyobb stadionkatasztrófa volt Dél-Afrikában.
Egyiptom, Alexandria, 1999. január 12.
Egy kupamérkőzés előtt közel huszonötezer szurkoló rohamozta meg a stadion bejáratait. Nyolcan meghaltak, sokan megsebesültek.
Zimbabwe, Harare, 2000. július 9.
Zimbabwe és Dél-Afrika válogatottja világbajnoki selejtezőt játszott Hararéban, az ország fővárosában. Tizenhárman haltak meg, amikor a rendőrök könnygázt vetettek be.
Dél-Afrika, Johannesburg, 2001. április 11.
A johannesburgi Ellis Park nem csak arról híres, hogy a két évvel ezelőtti világbajnokság egyik helyszíne volt. Itt történt Dél-Afrika történetének legsúlyosabb stadionkatasztrófája is. Mint ahogy tíz évvel korábban Orkneyban, itt is a Kaizer Chiefs és az Orlando Pirates játszott, a stadionban telt ház volt. Egyes beszámolók szerint azonban még legalább harmincezren akartak bejutni a stadionba, de egyes beszámolók szerint 120 ezer ember volt a nézőtéren. A Pirates egyenlítő góljánál a kint rekedtek megindultak, hogy lássák, mi történt. Pánik tört ki, a képzetlen rendőrök ráadásul könnygázzal próbálták a lezúduló tömeget visszafogni, az eredmény negyvenhárom halott. A hivatalos vizsgálatban az áll, hogy a tragédiát a gyenge biztonsági rendszer okozta.
A futball fekete napja, egész Afrika gyászol
"A futball fekete napja. Felfoghatatlan egy ilyen katasztrófa, soha többet nem szabadna ilyennek megtörténnie" - mondta a szerdai, egyiptomi tragédiáról Sepp Blatter, a FIFA elnöke. Természetesen nemcsak ő, hanem Issa Hayatou, az Afrikai Labdarúgó Szövetség (CAF) elnöke is részvétét fejezte ki. Az Afrika-kupa miatt az egyenlítői-guineai Malabóban tartózkodó elnök azt is elmondta, a szombat-vasárnapi negyeddöntők előtt egyperces gyászszünetet tartanak az elhunytak tiszteletére. A szövetség székhelye egyébként az alapítás óta (1957) Egyiptomban, Kairóban van.
Kongói Demokratikus Köztársaság, Lubumbashi, 2001. április 29.
Két helyi rivális, a Mazembe és a Lupopo játszott egymással, amikor tíz perccel a lefújás előtt egyenlített a Mazembe. A megvadult drukkerek a pályára özönlöttek, a rendőrök pedig itt is könnygázzal próbáltak rendet teremteni. A pánik miatt heten vesztették életüket. A stadion befogadóképessége negyvenezres volt, de egyes becslések szerint akár hatvanezren is lehettek a lelátókon. Abban a hónapban tehát ez volt a második súlyos futballtragédia Afrikában.
Ghána, Accra, 2001. május 9.
Minden idők legnagyobb afrikai stadionkatasztrófájában is a könnygáz és a két rivális csapat drukkerei voltak a főszereplők. A fővárosban, Accrában, az Accra Hearts of Oak Sporting Club és az Asante Kotoko játszott egymással. A hazaiak két késői góllal fordítottak, a vendégszurkolók válaszul feltépett székeket és üvegeket kezdtek bedobálni a pályára. A rendőrök itt is úgy gondolták, könnygázzal kell megfékezni a tömeget, az eredmény 127 halott. Jelentések szerint - mivel majdnem vége volt a meccsnek - az orvosi stáb addigra már elhagyta a stadiont, néhány kapu pedig zárva volt, megakadályozva ezzel a könnyebb kijutást.
Zambia, Lusaka, 2007. június 3.
Az ország válogatottja Kongóval játszott Afrika-kupa-selejtezőt, tizenketten haltak meg a tömegnyomorban. Az eset tizenegy évvel azután történt, hogy a városban hasonló tragédia volt futballpályán, akkor kilencen vesztették életüket.
Elefántcsontpart, 2009. március 29.
A válogatott még el sem kezdte Malawi elleni világbajnoki selejtezőjét, amikor egy fal leomlott. Huszonketten haltak meg, száznál is több sérült volt. A meccset ennek ellenére lejátszották, Elefántcsontpart 5-0-ra nyert. A negyvenötezres stadionba sokan állítólag jegy nélkül jutottak be, ez okozta a tragédiát.
A nyitómeccsen is majdnem összehozták
Ha a szervezőkön múlik, az idei torna is kezdődhetett volna súlyos tragédiával. A Malabóban megrendezett Egyenlítői-Guinea–Líbia találkozó előtt úgy gondolták, elég, ha csak egy kaput nyitnak ki a harmincezer embernek. A biztonságiak itt is a jól bevált könnygázas módszert próbálták meg először alkalmazni, de szerencsére rájöttek, jobb ha kinyitnak még pár kaput.