22 °C

Újabb hatalmas röplabda-bravúr: EL-döntős a női válogatott

mcs-4
2018.06.14. 21:47

A magyar női röplabda-válogatott 3-0-ra legyőzte a cseh csapatot az arany Európa Liga budapesti elődöntőjében csütörtökön, így pénteken a döntőben léphet pályára.

A 2015-ben Európa Liga-győztes magyarok a találkozó elejétől jól játszottak, és két, Németországban légióskodó ütőjátékosuk, Szakmáry Gréta és Sándor Renáta vezérletével magabiztosan győzték le az előzetesen esélyesebbnek tartott cseheket.

A magyar válogatott a döntőben Bulgáriával találkozik a Papp László Budapest Sportarénában.

A magyar csapat 15-ös keretéből ezúttal Bagyinka Fanni maradt ki. A kezdőcsapatban feladó poszton annak ellenére is Bleicher Réka kezdett, hogy Tálas Zsuzsanna felépült bokasérüléséből. Az egyik center némi meglepetésre a jászberényi Pintér Andrea volt, a többi poszton azok szerepeltek, akik a csoportkör során a legtöbbet játszottak.

A mintegy 1500 néző először Szakmáry Gréta pontjánál tapsolhatott, s mivel a csehek sok hibát vétettek támadásban, szövetségi kapitányuk, Zdenek Pommer hamar időt kért (6-2). Amint pontosabbá váltak a vendégek akciói, szorosabb lett az állás (14-12), de mivel a magyarok ütőjátékosai jól teljesítettek, a végjáték megnyugtató hazai előnyről indult (19-15). A szettet a nagyszerűen játszó Szakmáry támadása zárta le.

A második játékrész Szakmáry és Michaela Mlejnková pontpárbajával indult, mivel mindketten jó százalékkal támadtak, szoros volt az állás (12-12). Két jó magyar blokkot követően cseh időkérés következett, ám ennek ellenére Jan De Brandt csapata volt az, amelyik rá tudta erőltetni az akaratát ellenfelére (21-15). Az utolsó pontok izgalommentesen teltek, a hazaiak szűk egy óra elteltével egy játszmára kerültek a döntőbe jutástól.

A harmadik felvonásban a cseh csapat helyzetét tovább nehezítette, hogy a menteni igyekvő liberója összefejelt csapattársával, emiatt nem tudta folytatni a játékot (7-5). A közjáték a magyarokat zavarta meg jobban, így De Brandt hamarosan időt kért (8-10). Ez után a mieink fordítottak, s ezúttal is ők várhatták előnyről a hajrát (17-14). Az utolsó labdamenetek magyar örömjátékot hoztak, a hazaiak Pintér blokkja után, másfél óra játék után ünnepelhették a döntőbe kerülést.

A magyarok győzelmükkel jogot szereztek arra, hogy jövő szerdától vasárnapig Peruban - a házigazdák mellett Bulgária, Kazahsztán, Puerto Rico valamint Kolumbia társaságában - részt vegyenek a Nemzetek Ligája interkontinentális selejtezőjén. Az ottani hatcsapatos torna győztese Argentínával játszhat a sorozatba kerülésért.

A négyes döntő egyben a jövő évi török, lengyel, szlovák, magyar közös rendezésű Európa-bajnokság tesztversenye is.