Még csak 51 éves, ideje volt, hogy ledöntse a trónról a nagy Gretzkyt
További Jégkorong cikkek
- Férfi hokisaink fölényesen verték Szlovéniát Budapesten
- Az ilyen pillanatokért szerettünk bele a sportba: egy különleges csapat tündérmeséje
- A végére elfogyott a koncentráció, vereséggel folytatta szereplését a hokiválogatott
- Először vezette győzelemre a hokiválogatottat Majoross Gergely
- Komoly NHL-múlttal bíró amerikai hokist igazolt a Ferencváros
Jaromír Jágr több mint három évtizede ontja a gólokat a világ különböző jégpályáin. 1984-ben, 12 évesen kezdett szülővárosa, Kladno ificsapatában, majd már 16 évesen bemutatkozott a felnőttek között. És attól kezdve, lassan 35 éve termel a világ különböző ligáiban, jellemzően az NHL-ben, aztán a KHL-ben, de ugyanúgy a csehszlovák Extraligában, Német- és Oroszországban, majd az utóbbi években, levezetésképpen a cseh Extraligában.
Earlier today, Jaromír Jágr scored his 1,099th professional league goal, overtaking Wayne Gretzky’s record of 1,098. 👏 pic.twitter.com/X1GOp2sGRh
— 1929Hockey (@1929_hockey) February 5, 2023
Egyszerűen nem képes abbahagyni, most éppen imádott nevelőegyesületét, a HC Kladnóból Kladno Knightsszá átalakult csapatot erősíti. Azt a klubot, amelyben 2011-ben 70 százalékos tulajdonrészt szerzett, csak hogy megakadályozza a fenyegető csődöt, illetve azt, hogy kényszerűségből elköltözzön a hetvenezres kisvárosból az egylet. (A maradék 30 százalék a város tulajdonában maradt.)
Szóval, a február 15-én ötvenegyedik születésnapját ünneplő Jágr a hét végén Trinecben ütött egy gólt, és ezzel a felnőtt profi pályafutása alatt szerzett góljainak száma elérte az 1099-et, ami eggyel több, mint az eddigi világrekorder Wayne Gretzky 1098 gólja. Most tehát Jaromír Jágr a hokitörténelem legeredményesebb játékosa, és jó eséllyel örökre az is marad, mert nem sokan maradnak aktívak még 51 évesen, gyakorlatilag nagypapa korukban.
Jaromir Jagr scored his 1099th pro goal, passing Wayne Gretzky for the most in hockey history. pic.twitter.com/7dwvFK2UpY
— Hockey Of Tomorrow (@HockeyTomorrow) February 6, 2023
Jágr történelmi gólja
Amúgy ha csak az NHL-ben ütött gólokat nézzük, abban is jól áll a lobogó hajú jobbszélső. 766 góljával a negyedik Gretzky (894), Alekszandr Ovecskin (812) és Gordie Howe (801) mögött. A pontlistán pedig csak Gretzky előzi meg (2857), Jágrnak 1921 pontja van.
Így lett Kladno előtt Pittsburgh hőse
Kladno mellett Pittsburghben is istenítik Jágrt, hiszen azt a franchise-t is megmentette, méghozzá 1999-ben, amikor csődvédelmet kellett kérnie a klubnak.
Annyira nem volt pénze a Penguinsnek, hogy nekünk kellett magunknak megvásárolnunk a korcsolyacipőt – emlékezik Jágr. – Nagy nehezen beverekedtük magunkat a playoffba, de ott az első körben a bajnok New Jersey Devilsszel találkoztunk, a világ legjobb kapusa, Martin Brodeur csapatával. Nálunk nem játszott Mario Lemieux, 1997-ben visszavonult, azon fáradozott, hogy befektetőket gyűjtsön a franchise megmentéséhez, akkor még nem tudtuk, hogy egy év múlva újból korcsolyát csatol. Nekünk mindenképpen tovább kellett jutnunk, mert egy hazai meccs bevétele kétmillió dollárt jelentett, és abban a helyzetben az az életet jelentette a Penguinsnek.
Így vágtak neki a nagy esélyes elleni párharcnak, amelynek az első meccsén Jágr súlyos lágyékhúzódást szenvedett, és kidőlt a sorból. Ugyan csodával határos módon a második és a harmadik mérkőzést csapatkapitánya nélkül is megnyerte a Pittsburgh, de öt meccs után 3–2-re a Devils vezetett, a kiesés szélére sodródott a Jágr nélkül szárnyaszegett Penguins.
A hatodik összecsapásra természetesen megtelt a Mellon Arena, a jó öreg Igloo, akkoriban az NHL legrégebbi, 1961-ben épült csarnoka. És a 16 940 szurkoló diadalüvöltésben tört ki, amikor 68-as számú mezben kikorcsolyázott a jégre bálványuk, Jaromír Jágr. Hiába volt alkalmatlan a játékra, hiába fájt elviselhetetlenül a lágyéka, ha törik, ha szakad, meg kellett mentenie imádott klubját.
Gyakorlatilag fél lábon korcsolyázva, a világ legjobb, legkeményebb védőjével, Scott Stevensszel a hátán, 29 perc 35 másodpercet töltött a jégen, a legtöbbet a mezőnyből.
„Ez volt életem legnagyobb, legfontosabb mérkőzése, pedig korábban nyertem két Stanley-kupát, és 1998-ban olimpiai bajnokok lettünk Csehországgal. De most a franchise túlélése volt a tét. Mindenképpen játszanom kellett” – idézte fel Jágr.
Mario Lemieux, aki éppen a franchise megvásárlásának kellős közepén volt, és meghívott egy csomó reménybeli befektetőt a díszpáholyba, nem bírt magával.
Hároméves kisfiával, Austinnal az ölében kiült a szurkolók közé, és könnyes szemmel figyelte egykori és majdani játékostársa, Jágr hőstettét.
De elúszni látszott a meccs. Két perc tizenkét másodperccel a befejezés előtt 2–1-re vezetett a Devils, úgy tűnt, behúzza a házigazda számára a búcsút jelentő negyedik győzelmet. De ekkor Jágr rácsapott egy Tyitov által kikapart szabad korongra a kaputól jobbra, és közelről begyömöszölte a hálóba. Jöhetett a hosszabbítás, a hirtelen halál.
Kilenc perc elteltével Martin Straka, Jágr honfitársa kibrusztolta a pakkot a bal szélen, centerezett, és a jobb szélről berobbanó Jágr kapásból a hálóba vágta a korongot a tehetetlen Brodeur mellett.
Az egyenlítő gól 3:50-nél, a győztes 5:10-nél.
3–2-re győzött a Penguins, majd a hetedik meccset is megnyerte 4–2-re idegenben (Jágr két gólt készített elő), és továbbjutott. Igaz ugyan, hogy a következő körben a Toronto Maple Leafs ellen elvérzett, de a plusz három hazai meccs hatmillió dollárt hozott a konyhára, és akkor az jelentette az életet a franchise-nak.
Úgy tűnik, Jaromír Jágrnak van gyakorlata a klubmentésben…
(Borítókép: Jaromír Jágr 2017. december 29-én. Fotó: Sean M. Haffey / Getty Images)