Célok nélkül nem lehet kiutazni, a magyar válogatott a feljutásért játszik a vb-n
További Jégkorong cikkek
A kanadai szakember eddig egy tétre menő tornán dirigálta a csapatot: februárban, a Tüskecsarnokban az olimpiai selejtezőn eredetileg nem sikerült kiharcolni a továbbjutást, ám a gárda a fehéroroszok kizárása miatt a nyár végén Pozsonyban mégis folytathatja az ötkarikás kvalifikációt.
MacAdam szerint a tornára nem lehet elutazni mindenfajta cél és motiváció nélkül, és bízik abban, hogy a játékosainak lehetőségük lesz minél magasabb szinten tapasztalatokat szerezniük a következő időszakban.
Két és fél hónapja az a japán válogatott győzte le a tavaly még az elitben szereplő magyarokat, amely most az első ellenfél lesz Bolzanóban. Ugyanakkor kedvező előjel, hogy a magyarok a legutóbbi hat világbajnoki összecsapáson – köztük a 2008-as történelmi szapporói feljutáskor is – nyertek.
A következő rivális is egy európai szemmel szokatlan stílusban játszó ázsiai válogatott, az egyre komolyabb eredményeket elérő dél-koreai lesz, kedden. Az örökmérleg markáns magyar fölényt mutat, 15 győzelem mellett mindössze öt vereség és egy döntetlen áll a statisztikában. Tétmeccsen legutóbb két éve, Ljubljanában találkoztak a felek, akkor 5–1-es magyar siker született, de az ázsiai ellenfél a koronavírus-járvány miatt sok időt kihagyott.
A harmadik olaszországi ellenfél a sok székellyel felálló román válogatott lesz, amely a honosítások miatt erősebbnek tűnik, mint az elmúlt években. Két éve a szlovén fővárosban 4–2-re győztek a magyarok, akik az elmúlt öt egymás elleni felvonásban rendre diadalmaskodtak.
A két utolsó rivális, a házigazda olaszok, illetve a tavaly szintén élvonalbeli szlovénok, ugyancsak a feljutás reményében szerepelnek a tornán. Az olaszok komoly fejlődésen mennek keresztül, lévén 2026-ban rendezőként ott lehetnek a téli olimpián, és nem szeretnének csalódást okozni, míg a szlovénok általában tartják magukat a „liftezéshez”, azaz egyszer az elitben, egyszer pedig a divízió I/A-ban érdekeltek.
A magyar és az olasz válogatott kedden Meranóban felkészülési meccset vívott egymással, és úgy lett 6–5 a MacAdam-csapat javára, hogy vezetett már 6–2-re is. Így aztán az örökmérlegben ez lett a 18. magyar siker 23 vereség és hét döntetlen mellett.
A szlovénoknál az NHL-rájátszás miatt hiányozni fog a kétszeres Stanley Kupa-győztes sztár, Anze Kopitar, de így is a torna esélyeseinek számítanak. A magyarok az eddigi 11 világbajnoki mérkőzésen mindig kikaptak, ezeken csak 13 gólt ütöttek, viszont kaptak 56-ot. Az összesítésben is sokkal jobb a rivális: negyven találkozóból hetet nyertek a magyarok és 31-et a szlovénok, volt két döntetlen is.
A magyar keret jelentős változáson esett át az elmúlt időszakban. A tavalyi tamperei elit-vb-n is Bálizs Bence és Horváth Dominik volt az első és második számú kapus, ugyanakkor most Vay Ádám is esélyes volt a csapatba kerülésre, ám a remek poprádi alapszakasz után a rájátszás elején megsérült. Rajna Miklósra operáció vár, Hetényi Zoltán pedig egyetemi tanulmányaira összpontosít.
Két rutinos hátvéd, Szirányi Bence és Pozsgai Tamás lemondta a válogatottságot, Kiss Roland a felkészülés hajrájában, múlt pénteken megsérült, viszont a honosított Nilsson Henrik most hadra fogható, tavaly agyrázkódás miatt nem volt vb-szereplő. Garát Zsombor egy NHL-es edzőtábor után az amerikai harmadosztályban érdekelt Worcester Railersszel nem jutott rájátszásba, ezért ott lehet Bolzanóban. Mellette a 2023-as vb-csapatból Stipsicz Bence, Hadobás Zétény, Fejes Nándor és Szabó Bence maradt meg.
A csatároknál négy tapasztalt játékos, Bartalis István, Kóger Dániel, Nagy Gergő és Magosi Bálint marad távol a nemzeti csapattól, az esbjergi Erdély Csanád pedig éppen beesik a kezdésre a dán döntőről. Rajta kívül Galló Vilmos, Hári János, Németh Kristóf, Papp Kristóf, Sebők Balázs, Sofron István és Terbócs István volt tagja a tamperei delegációnak, a többi öt támadó nem.
Bolzanóból az első két helyezett jut fel, és játszhat majd jövőre a Stockholmban, illetve a dániai Herningben rendezendő elitben, míg az utolsó kiesik a divízió I/B-be.
A program
április 28., vasárnap
- Szlovénia-Koreai Köztársaság 12.30, MAGYARORSZÁG–Japán 16.00, Olaszország–Románia 19.30
április 30., kedd
- Szlovénia–Románia 12.30, MAGYARORSZÁG–Koreai Köztársaság 16.00, Olaszország–Japán 19.30
május 1., szerda
- MAGYARORSZÁG–Románia 12.30, Japán–Koreai Köztársaság 16.30, Olaszország–Szlovénia 19.30
május 3., péntek
- Koreai Köztársaság–Románia 12.30, Szlovénia–Japán 16.30, Olaszország–MAGYARORSZÁG 19.30
május 4., szombat
- Románia–Japán 12.30, Olaszország–Koreai Köztársaság 16.30, Szlovénia–MAGYARORSZÁG 19.30
(MTI)