Trónfosztás női kéziben: Norvégia ismét Európa-bajnok

000 8XJ2B4
2020.12.20. 20:01
Norvégia válogatottja 22–20-ra legyőzte Franciaország csapatát a Dániában rendezett női kézilabda Európa-bajnokság vasárnap esti döntőjében, Herningben.

Eleinte kettesével szerezték góljaikat a csapatok, majd a norvégok egy 9–2-es sorozattal elléptek. Eközben Olivier Krumbholz francia szövetségi kapitány időt kért, ám ellenfelük támadásban és védekezésben is pontosabban kézilabdázott, így a szünetben magabiztosan vezetett négy találattal.

A franciák kapust cseréltek, és Cleopatre Darleux bravúros teljesítménnyel, tíz perc alatt hat védéssel mutatkozott be, erre alapozva csapata előbb felzárkózott, majd egyenlített, sőt az 54. percben – 4–3 után – visszavette a vezetést. A második félidő jelentős részében gyengébben teljesítő norvégok egy 4-1-es sorozattal zárták a döntőt, így százszázalékos teljesítménnyel nyerték meg a tornát.

A franciák másodszor játszottak Európa-bajnoki finálét, tavalyelőtt sikerrel jártak, idén viszont nem tudták megvédeni címüket. A norvégoknak ez volt a 11. kontinenstorna-döntőjük, és a nyolcadik aranyérmük.

A Győri Audi ETO KC játékosai közül a francia Amandine Leynaud hét lövést védett, Estelle Nze Minko egy gólt dobott. A norvég Silje Solberg 16 lövést hárított, Veronica Kristiansen négy, Stine Oftedal három, Kari Brattset egy alkalommal talált be – előbbi a torna álomcsapatába is bekerült.

A győriek korábbi jobbátlövője, Nora Mörk tíz térdműtét után Európa-bajnoki aranyéremmel és – 52 találattal – gólkirályi címmel folytatta pályafutását.

A torna első négy helyezettje kijutott a jövő decemberi, spanyolországi világbajnokságra, amelynek a házigazdák, valamint a címvédő hollandok biztosan résztvevői lesznek.

2004 (Magyarország): 1. Norvégia, 2. Dánia, 3. MAGYARORSZÁG

2006 (Svédország): 1. Norvégia, 2. Oroszország, 3. Franciaország, ...5. MAGYARORSZÁG

2008 (Macedónia): 1. Norvégia, 2. Spanyolország, 3. Oroszország, ...8. MAGYARORSZÁG

2010 (Dánia-Norvégia): 1. Norvégia, 2. Svédország, 3. Románia, ...10. MAGYARORSZÁG

2012 (Szerbia): 1. Montenegró, 2. Norvégia, 3. MAGYARORSZÁG

2014 (Magyarország-Horvátország): 1. Norvégia, 2. Spanyolország, 3. Svédország, ...6. MAGYARORSZÁG

2016 (Svédország): 1. Norvégia, 2. Hollandia, 3. Franciaország, ...12. MAGYARORSZÁG

2018 (Franciaország): 1. Franciaország, 2. Oroszország, 3. Hollandia, ...7. MAGYARORSZÁG

(Borítókép: a norvégok ünnepelnek a franciák elleni döntő megnyerése után. Fotó: Jonathan Nackstrand/AFP)