Bundabotrány: a vb-n ténykedő játékvezetők is érintettek
További Kézilabda cikkek
- Sajtóhírek szerint dán trénerrel tárgyal a Ferencváros női kézilabdacsapata
- Másfél hónappal a botrányos mérkőzés után megtörte a csendet a mosonmagyaróváriak csapatkapitánya
- Nyáron svéd válogatott szélső érkezik Győrbe
- A tabella élén telel a magyar válogatott játékos csapata a Bundesligában
- Imre Bencéék nagy csatában győztek, tapadnak az élmenőre a Bundesligában
A vb péntek esti, Németország–Katar-találkozóját például a világ egyik legjobb játékvezető-párosának tartott horvát Matija Gubica és Boris Milosevic vezette – a dán TV2 birtokába jutott dokumentumok szerint viszont ők is érintettek a botrányban.
A jelentést még 2018-ban készítette a Sportradar elemzőcég, amely a mérkőzések manipulációjának felderítésében világelsőnek számít, ügyfelei között pedig olyan nagy szervezetek is vannak, mint az UEFA. A cég összesen 26 olyan mérkőzést regisztrált 2016 szeptembere és 2017 novembere között – köztük Bajnokok Ligája-, valamint nemzetközi mérkőzéseket –, amelyeken szerinte nyilvánvalóan látszanak a manipuláció jelei.
Az integritási szolgálat azt gyanítja, hogy az érintett mérkőzések játékvezetői befolyásolták a meccsek kimenetelét, hogy tiltott nyereségre tegyenek szert
– áll a jelentésben.
„A Sportradar ritkán készített olyan jelentést, amely ennyire egyértelmű és konkrét lett volna, mint ez a jelentés – nyilatkozta egy dán szakértő, Chris Kronow Ramussen. „Ez a beszámoló rendkívül gyanús és aggasztó dolgokra hívja fel a figyelmet a kézilabdán belül, az EHF-nek pedig nyilvánvalóan alapos vizsgálatot kell lefolytatnia, arra az időszakra pedig fel kell függesztenie az érintett sípmestereket.”
A jelentés szerint a Sportradart összesen hét fogadóiroda kereste meg, mert gyanúsan nagy összegeket tettek fel például az első félidő utáni döntetlen eredményre vagy a nagyon kevés gólt hozó végeredményekre. A mérkőzések között olyan európai topklubok érintettek, mint a német THW Kiel és a Flensburg-Handewitt, a lengyel Kielce, nem utolsósorban pedig a Telekom Veszprém és Győri AUDI ETO KC is.
A TV2 hat szakértőt kért fel, hogy elemezzenek néhányat az említett találkozókból, szerintük ezek nagy részén kifogásolható döntések születtek, amelyek mindegyike alátámasztja a bundázás vádját.
A Sportradar ugyanakkor hangsúlyozza, hogy a jelentés nem bizonyíték a mérkőzések manipulálására, ezért azt javasolja az EHF-nek, hogy további vizsgálatokat folytasson a játékvezetőkkel kapcsolatban.
Továbbá kéri, hogy derítsék fel az érintett klubok képviselőinek esetleges érintettségét a 26 mérkőzés manipulálásában.
A macedón topbírópáros, Gjorgij Nachevski és Slave Nikolov is érintett, ők több nemzetközi férfikézilabda-döntőt is vezettek már... És bár a dokumentumok már 2018-ban az EHF birtokába kerültek, a szövetség semmilyen lépéseket nem tett az ügyben, a játékvezetők azóta is bíráskodtak, az említett macedón páros vezette például a tavalyi budapesti Eb-döntőt, ahol a dánok kikaptak a spanyoloktól.
„Az, hogy az említett nyolc játékvezető közül többen a mai napig aktívak, és semmilyen nyomozás nem indult az ügyben, annak az egyértelmű példája, hogy az Európai Kézilabda-szövetség a pontos információk ellenére is passzív maradt” – mondta a szakértő.
Thomas Schöneich, az EHF kommunikációs és médiaosztályának vezetője e-mailben azt válaszolta a dán portál megkeresésére, hogy az EHF a mérkőzések manipulálását „bűncselekménynek” tekinti, ezért a jelentéssel kapcsolatos összes információt továbbította az illetékes hatóságoknak. Kiemelte azt is, hogy elemezték a jelentésben említett mérkőzéseket, és nem találtak okot arra, hogy a nyolc játékvezetőpáros bármelyikét szankcionálják.