A svédek elleni vereség is rámutatott, nagyon messze vagyunk az elittől
További Kézilabda cikkek
- Tavalyi BL-csapatunk is kiesett, egy magyar alakulatnak szurkolhatunk az Európa-ligában
- Újabb győzelmével hatalmas lépést tett a Ferencváros a BL-negyeddöntő felé
- Kilenc elveszített rangadó után a Szeged újra legyőzte a Veszprémet
- Megvan a januári világbajnokságra készülő magyar válogatott bő kerete
- Fegyelmi eljárást indítanak a csapat ellen, amely tiltakozásként kétgólos előnyt adott ellenfelének a rangadón
A Portugália elleni vereséggel úgy tűnt, sorsdöntő lehet a Svédország elleni összecsapás a középdöntő első fordulójában Göteborgban, azonban egy vitatott ítéletnek köszönhetően Brazília pontot rabolt a luzitánoktól, amivel az is eldőlt, hogy a társházigazda elleni vereséggel sem száll el minden remény a nyolc közé jutásra, sőt, immár a papírforma pont hogy a mieink második helyét és továbbjutását hozná.
Ugyanakkor azt éppen a brazil–portugál összecsapás mutatta meg, hogy a papírforma ezen a szinten már nem sokat számít, és a magyar válogatott is úgy ment neki a skandinávok elleni összecsapásnak, hogy meglepetést akar okozni. Chema Rodríguez annyiban pedig biztosan tanult a hétgólos vereségből, hogy Rodríguez Pedro tehermentesítése érdekében Bujdosó Bendegúzt nevezte a jobbszélre az eddig egy percet sem játszó jobbátlövő, Leimeter Csaba helyére.
Tartották a tisztes távot a svédek
Gyors gólváltással indult az összecsapás. Az eddig is megszokott szélsőbefutásokkal operált a magyar csapat támadásban, Bóka Bendegúz pedig kétszer is helyzetbe került a jobb oldali kettes és hármas védő között, második próbálkozását viszont már védte Andreas Palicka. A mérkőzés első tíz perce egy Hampus Wanne–Ancsin Gábor-összecsapásként is fölfogható, utóbbi góljaival pedig 7–5-ig tartani is tudtuk magunkat.
Ezt követően azonban Sipos Adrián buta szabálytalanságával ismét jött a szokásos magyar kiállítás, a svédek pedig gyors góljaikkal elléptek néggyel,
ez a különbség pedig sokáig állandó maradt a mérkőzés során. A balszélső Wanne alig tudott hibázni, igaz, ebben benne volt az is, hogy óriási szögeket hagytunk neki, ami a láthatóan fáradt Pedro felelőssége is.
Itt kerül elő először a kézilabda-kultúrák közti különbség. Az kiolvasható a magyar keret-összeállításból és válogatott taktikájából is, hogy a férfi szakágban a nőivel ellentétben teljesen elhanyagolják a szélsőjátékot. Ebből következik az, hogy védekezésben még a szokásosnál is jobban elhanyagoljuk a szélsőket, még akkor is, ha a kontinentális kézilabdázásban a szélsőt engedik általában lőni a végén.
Ezzel szemben a skandinávoknál például inkább a kettes külsőn, kiszorított helyzetből hagyják lőni az ellenfelet, habár a svédek most tudatosan inkább a szélsőinket adták föl.
Annak fényében, hogy Mikler Roland, valamint Székely Márton is tudott pár ziccert fogni egyes és kettes között betörő játékostól, érdemes lehet elgondolkodni azon a jövőre való tekintettel, hogy vannak ellenfelek – elsősorban a szélen erős skandinávok –, akik ellen ez lehet a kifizetődőbb felfogás.
Ami előjött ismét, hogy bár Sipost szinte mindig sikerült becserélni, a védekezésünk nagyon sokszor nem tudott rendeződni, és gyors gólokat kaptunk az ellenféltől, akiknek szinte ujjgyakorlat volt egy-egy csellel megverni a magyar védőket és utána ziccert lőni. A statisztikák szerint egyébként egy átlagos svéd támadás 26,6, míg egy magyar 38,3 másodpercig tartott.
Amikor Rosta Miklós váltotta Bánhidi Bencét, akkor viszont – elsősorban Oscar Bergendahl megérkezésével – elkezdett az ellenfél egyre magasabban védekezni, az egyik hármas pedig szinte már zavaró pozícióban próbálta elővételezni a magyar passzokat középen. Így viszont nagyobb területek maradtak Rostának, aki nagyrészt élt is a lehetőségeivel.
Ennek köszönhetően öt perccel az első félidő vége előtt, 16–13-nál lehetőségünk volt arra, hogy közelebb zárkózzunk, főleg úgy, hogy hetes mellé emberelőnyt is kaptunk. Lékai Máté azonban belelőtte Palickába a büntetőt, Felix Claar két góljára pedig csak Rosta tudott válaszolni, így kettő helyett négygólos hátránnyal vonulhattunk a szünetre. Mindezt úgy, hogy közben még egy kiállítást fújtak a svédekre, tehát
az utolsó három percet szinte végig emberelőnyben játszva veszítettük el egy góllal.
Átgázolt rajtunk az ellenfél
A fordulás után gyorsan el is veszítettük az előnyünket, ugyanis Bánhidi Bencét küldték ki, látszólag ismét fölösleges szabálytalanságért. Bár a svédek már öttel is elléptek, az összecsapás ezen szakaszában sikerült megtalálnunk a beállót a magas svéd védekezésnek köszönhetően, Rosta góljaival pedig vissza tudtunk jönni három gólra.
A szélsőinket is elkezdtük megjátszani, Bóka pedig többször is eredményes tudott lenni a bal oldalon. Ez annak volt köszönhető, hogy a svédek a magas védekezésük mellett – a portugálokhoz hasonlóan – elképesztő mértékben tömörültek középen, és a beálló, valamint az átlövők közötti távolságot próbálták növelni. Így viszont hatalmas helyek maradtak a szélsőinknek, akik szinte már kettes pozícióból lőhettek.
Bár támadásban csinált szép dolgokat a magyar együttes,
védekezésben egyszerűen nem tudta fölvenni a ritmust az ellenféllel, akik nagyon egyszerűen tudtak tiszta ziccereket kialakítani és azokból gólokat lőni.
Sokkal dinamikusabbak a svéd játékosok, aminek ékes példája Eric Johannson, aki óriási gólokat lőtt felugrásból, vagy Albin Lagergreen és Jim Gottfridsson, akiket lábbal nem, maximum kézzel tudtak lekövetni a magyar védők. Ebből jöttek általában a kétperces kiállítások is.
Ugyan a válogatott előtt 21–18-nál, valamint 22–19-nél is adódott esély arra, hogy két gólra följöjjön, Palicka ekkor ziccereket fogott a játékosainknak, és villámgyorsan érkeztek a svéd találatok. Idő kérdése volt, hogy a támadások hosszúsága és a könnyebben szerzett skandináv gólok mikor döntik el végérvényesen a két pont sorsát.
Erre egészen a 45. percig kellett várni, amikor egy hétperces magyar gólcsendet gyors gólokkal büntetett meg az Európa-bajnoki címvédő. Az 5–0-s sorozatot produkáló Svédország így az 52. percben már kilenc góllal, 32–23-ra vezetett, öt perccel a vége előtt pedig Hampus Wanne találatával tízet tett közé.
Végül 37–28-ra kapott ki a magyar válogatott, a mérkőzés képe pedig tökéletesen megfelelt annak a tendenciának, amikor egy közepes képességű válogatott tartja magát a világelithez tartozó együttessel szemben, majd az utolsó negyedórában utóbbi a kondicionális és mentális előnyét kihasználva gyorsan eldönti az összecsapást.
Miért alakult ki nagy különbség a végére?
A svédek sokkal gyorsabban fejezték be a támadásaikat, és kevesebb energiát égettek el egy gól megszerzése érdekében, mint a magyarok, ezt pedig a statisztikák is alátámasztják, hiszen mi sokkal többet töltöttünk átlagban az ellenfél kapuja előtt. Természetesen ez annak is köszönhető, hogy
a svédek sokkal jobb kondicionális állapotban vannak, és dinamikusabban mozogtak, mint a mieink, így könnyebb volt gyorsan áthámozniuk magukat a magyar falon.
Ennek egyik oka, hogy a svéd válogatott most játszott először európai válogatott ellen, csoportjában pedig egyik ellenfele sem állította nagy kihívás elé, így Glenn Solberg szövetségi kapitány jobban el tudta osztani a játékperceket. Hazai pályán ráadásul ez nem ütött vissza, holott talán még abban bízhattunk az összecsapás előtt, hogy meg lehet lepni ezt a svéd csapatot, akik esetleg nem elég élesek a csoportküzdelmek után.
A különbség ugyanakkor valóban nagyobb volt, mint amit a statisztikák és a játék képe alapján várni lehetett. A várható gólok száma (xG) alapján hatgólos különbség lett volna reális, a magyar válogatottnál 29,4, a svédeknél 35,3 volt ez a mutató. A nagyobb vereséget az okozta, hogy
a magyar válogatott a várthoz képest sokkal gyengébb százalékkal fejezett be, emellett a várható védések számához képest Palicka 28,7 százalékkal védett jobban.
Overall great performance by Sweden. High scoring efficiency due to very good opportunities, few turnovers and good goalkeeping once again.#POLSWE2023 #handball pic.twitter.com/Ee1MkPdR2b
— Handballytics (@handballytics) January 18, 2023
Ez azt jelenti, hogy sokszor tiszta ziccerekből nem tudtunk gólokat lőni, ami mentális okokra vezethető vissza, ez pedig szorosan összefügg a kondicionális állapottal. A női válogatott kapcsán is írtunk már arról, hogy a kialakított helyzetek megvoltak, csak nem sikerült jól befejezni őket.
Egyébként ha a befejezések eloszlása és a végső helyezés közti összefüggést nézzük, akkor a statisztikák alapján a decemberi Európa-bajnokságon hatodik helyen kellett volna végeznie a magyar válogatottnak, azonban ha a befejezések eloszlását a gólok pozíciónkénti eloszlásával cseréljük föl, akkor tökéletes a becslés, hiszen így már a 11. helyre lő be minket az elemzés.
Természetesen az ilyen statisztikák valamilyen szinten önmagukat magyarázzák, hiszen a női kézilabda-Európa-bajnokságon is a végső győztes a viszonyítási alap, és mind a gólok, mind a befejezések eloszlásánál Norvégiánál jön ki magasan a legjobb mutatószám és ezzel együtt a megkérdőjelezhetetlen első helyezés.
Ami viszont mindenképpen leszűrhető a svédek elleni mérkőzés és a női kézilabda-Európa-bajnokság adataiból, hogy
a magyar válogatott mindkét szakágban ki tudja alakítani a ziccereket, azonban a befejezésekbe hiba csúszik,
ami mentális, ezzel együtt pedig kondicionális tényezőkre vezethető vissza.
Érdemes egyébként megnézni az előző mérkőzések hasonló statisztikáit. A Dél-Korea elleni összecsapást leszámítva a magyar együttes mindhárom európai ellenfelével szemben kevesebb gólt dobott, mint amit az xG mutató alapján várni lehetett, tehát lövéshatékonysága elmaradt a várttól.
Ezzel szorosan összefügg az is, hogy
az izlandi, a portugál és a svéd kapusok is sokkal nagyobb hatékonysággal fogtak labdákat a vártnál.
Utóbbi két esetben ez a mutató majdnem elérte a 30 százalékot, de még az izlandi Björgvin Páll Gústavsson is közel 20 százalékkal több védést mutatott be, mint amit várni lehetett.
Even though the shooting numbers for Portugal weren't good they took much better care of the ball had an outstanding Miguel Fereira in their goal which left Hungary no chance.#POLSWE2023 #handball pic.twitter.com/K5P0k2NQ8p
— Handballytics (@handballytics) January 16, 2023
What a comeback by Hungary! Overall, the stats are very similar besides one thing: While Iceland had 0 offensive rebounds, Hungary remained in possession after 31.6% of their missed attempts.#handball #POLSWE2023 pic.twitter.com/ffBz6gvEIx
— Handballytics (@handballytics) January 14, 2023
Nemcsak sportszakmai, hanem kulturális kérdés is
A másik ok sokkal inkább kulturális. Arról már a női kézilabda-Európa-bajnokság kapcsán is írtunk, hogy Skandináviában az alapvetően amatőr szemléletből kiinduló, életvitelszerű sportra nevelnek, míg nálunk a versenysportra. A különbség pedig ott ütközik ki legjobban, hogy Magyarországon a játékosok sokkal inkább munkának fogják föl a kézilabdázást, ami – a civil szférához hasonlóan – az edzések és mérkőzések idejére korlátozódik.
Skandináviában azonban az sem igazán jellemző, hogy valaki ne vállaljon munkát, vagy ne tanuljon a sport mellett. Ez amiatt is sokkal jobban kivitelezhető, mivel a sport, így a kézilabda sem munkaként van kezelve, hanem az életvitel része, és sokkal jobban benne van a kultúrában az egyéni edzésmunka, amit általában pluszban is elvégeznek a játékosok.
Amit még szintén érdemes kiemelni, hogy
a skandináv szemlélet teljesítmény-, és nem eredményközpontú.
Emellett mindenképp meg kell említeni Palicka nyilatkozatát, aki hangsúlyozta, élvezni szeretnék a hazai pályát és a játékot Svédországban. Ezzel szemben nálunk mindenki ennek hiányát emelte ki, és a tavalyi, hazai rendezésű Európa-bajnokság sem fölszabadultságot váltott ki a játékosainkból.
Ez természetesen visszavezethető oda, hogy már utánpótlásszinten is nagyon sokszor úgy alakul, hogy eredményhez kötődnek a támogatások, így az edzők, ezáltal pedig a gyerekek is kényszer alatt vannak. Ehhez képest Svédország legjelentősebb kézilabdaklubja, az IK Sävehof klubigazgatója, Stefan Albrechtsson tavaly januárban így fogalmazott az Indexnek:
„A célunk nekünk is az, hogy minél több gyerek kezdjen el kézilabdázni, ugyanakkor úgy próbáljuk megoldani a kiválasztást, hogy a lakhelytől való távolság ne jelentsen problémát.
11-12 éves korig kizárólag az a cél, hogy élvezzék a játékot,
ezután kezdünk egyre többet tanítani nekik. (...) Ebben a korban még nem szabad különbségeket tenni a játékosok között. Nem mondhatjuk azt a gyereknek, hogy ha nem vagy elég jó, akkor kikerülsz a csapatból.”
Az Albrechtssontól idézett gondolatok egyébként az akadémiai szemléletek közötti különbségekre is rámutatnak. Látszólag ugyanaz az elképzelés, mint Magyarországon a nagy kézilabda-akadémiáknál, azonban a Sävehof klubigazgatója kiemelte, próbálnak arra törekedni, hogy a lakóhelytől való távolság ne jelentsen problémát.
Ehhez képest Magyarországon az akadémiák földrajzi elhelyezkedése rendkívül aránytalan, és ezzel a potenciális játékoskínálat is korlátozottabb az egyes műhelyek számára, bármennyire is országos szintű a kiválasztás. Nem lehet elmenni szó nélkül amellett sem, hogy a távolság nemegyszer jelent problémát a kiválasztásnál, így pedig sok tehetséget veszíthet el a magyar kézilabdasport.
Ami a legfontosabb, hogy a klub családias és emberközpontú, és bármennyire profin működik az akadémián az utánpótlás-nevelés,
az alap még mindig az amatőr személetre épül.
Különböző besorolású csapatokban 19 éves korig bárki játszhat az egyesületben, azt pedig ezen sorok írója is megerősítheti, hogy a tavaly februári, Sävehof–Győri ETO-mérkőzés után is rendkívül barátságos volt a légkör, a svéd csapat játékosai pedig szívélyesen beszélgettek barátokkal, családtagokkal, szurkolókkal és újságírókkal egyaránt.
A vereséggel azonban még nem úszott el minden. Amennyiben Magyarország legyőzi Brazíliát és a Zöld-foki-szigeteket, és Svédország is hozza a két pontot Izland, valamint Portugália ellen, akkor a magyar együttes bejut a nyolc közé. Ha viszont a svédek mégis botlanának, akkor is valószínű a harmadik hely megszerzése, amennyiben megnyerjük a hátralévő két összecsapást, ami szintén eredményezhet olimpiai selejtezőt.
Ugyanakkor egy dolog biztosnak tűnik akkor is, ha végül meglesz a legjobb nyolcba kerülés:
a magyar válogatott jelenleg nagyon messze van a közvetlen világelittől.
A középdöntő küzdelmeit a magyar együttes pénteken 18 órakor folytatja Brazília ellen, a mérkőzést az M4 Sport élőben közvetíti.
(Borítókép: Bodó Richárd a férfi kézilabda olimpiai kvalifikációs világbajnokság középdöntőjének első fordulójában 2023. január 18-án. Fotó: Kovács Tamás / MTI)