Először Euroliga-döntős a Sopron

2009.02.20. 20:27 Módosítva: 2015.05.21. 01:10
Az MKB-Euroleasing Sopron hazai pályán legyőzte a francia Bourges-t a női kosárlabda Euroligában. A negyeddöntő második mérkőzésén végig vezetve nyert a Sopron, és először jutott be a sorozat négyes döntőjébe. A nyolcadik próbálkozás hozta meg a sikert. A Pécs megint kikapott a Salamancától és kiesett.

A kedden aratott, bravúros diadal (65-68) után a soproniak ott folytatták, ahol Bourges-ban abbahagyták: Honti Kata triplát, Horti Dóra duplát dobott, míg az ellenfél csak a 3. percben talált először a gyűrűbe. Innen 10-10 lett, főként a kőkemény francia védekezés miatt.

A második negyedben Eördögh Edit triplájával 6 ponttal elhúzott Székely Norbert csapata, sőt a Bourges-ban 25 pontot szóró Jelena Milovanovics bekapcsolódásával 24-16, majd 29-21 lett az állás, a félidőben 32-25.

A fordulás után még jobban nőtt a különbség, Honti egymás után 7 pontot szórt, Milovanovics "bevágott" egy hármast, így lett 42-29. A háromszoros Euroliga-győztes Bourges-ban csak Emmeline Ndongue remekelt, aki valóságos dobópárbajt vívott a meccs hősévé előlépő Hontival, miközben 17 pontra nőtt az előny.

Amikor a Sopron átmenetileg visszaesett, akkor 8 pontra olvadt a különbség, és a zárónegyedben sem forgott veszélyben a győzelme.

A Sopron 2-0-ás összesítéssel jutott be az április 3-5. között, az egyik résztvevő otthonában sorra kerülő Final Fourba, ahol a magyar csapatok közül eddig csak a Pécs járt 2001-ben, 2004-ben és 2005-ben. Egy vitatott bírói ítélet miatt a Bourges a lefújás után jelezte: megóvja az összecsapást. Ha helyben hagyják a végeredményt - erre komoly esély van -, akkor az orosz Jekatyerinburggal játszik a Sopron.

Székely Norbert vezetőedző: "Ilyen közegben nem veszíthettünk, egy pillanatra sem inogtunk meg. Olyan csapatokat előztünk meg Európában, amelyek sokkal nagyobb lehetőségekkel rendelkeznek."

Török Zoltán ügyvezető: "Sok szenvedésen és még több munkán át vezetett az út idáig. Megvizsgáljuk, hogy pályázunk-e a négyes döntő rendezésére."

A MiZo Pécs 2010 hazai pályán is kikapott a spanyol Salamancától, ezzel 2-0-ra elbukta a párharcot.

A keddi 22 pontos nem sok jót jósolt Füzy Ákos tanítványainak, akik Raksányi Krisztina és a kapitány Iványi Dalma kosarai ellenére sem tudtak meglépni riválisuktól az első percekben. A második negyedben megrázta magát a Pécs, három perc alatt csak egy pontot kapott, közben 26-22-re módosította az állást.

Iványi és a szurkolók által Európa legjobbjává választott Vajda Anna vitte vállain a csapatot, amely 20 perc elteltével 41-39-re vezetett.

A térfélcsere után maradt az öldöklő küzdelem, felváltva vezettek a csapatok, az utolsó negyedre döntetlennel mentek. A hajrára elfogyott a hazaiak ereje, és kiestek.