Nincs újabb bravúr, a Sopron elveszítette az Európai Szuperkupa-meccset
További Kosárlabda cikkek
- Egy időre hátat fordít a közösségi médiának a majdnem 160 millió követővel rendelkező sztár
- Feledhetetlen élményt adtak kosarasaink, pedig nem is pattogott a labda
- Varázslatos hajrával sokkolták francia riválisukat a soproni kosarasok
- A bajnok otthonában ért véget az elmúlt nyolc év legjobb szezonrajtja
- Bal karját amputálták, mégis eljuthat az NBA-be a 21 éves dominikai srác
A soproniak a szuperkupa-szereplés előtt már azzal is sporttörténelmet írtak, hogy áprilisban első magyar együttesként megnyerték az Euroligát, míg a Bourges másodszor hódította el a serleget a második vonalnak számító Európa-kupában.
A Párizstól 200 kilométerre található kisváros csapata 1997-ben, 1998-ban és 2001-ben diadalmaskodott az Euroligában, jelenlegi keretéből pedig Laëtitia Guapo emelkedik ki, aki idén az év játékosa lett hazájában, majd 3x3-as világ- és Európa-bajnoki címet szerzett, emellett a vb legjobbja lett.
Mivel a francia pontvadászat jövő hétvégén kezdődik, a Bourges még nem vívott tétmeccset ebben az idényben. Az Euroliga küszöbön álló évadában amúgy a franciák a Szekszárd csoportjába kerültek, így a szezon során kétszer még biztosan összecsapnak magyar csapattal.
Érdekesség, hogy az elmúlt szezonban a francia és a magyar bajnok is a 15. aranyérmét gyűjtötte be a saját pontvadászatában.
A két nagy múltú gárda 1999 óta 24-szer csapott össze, 15-ször soproni siker született, kilencszer pedig a franciák ünnepelhettek.
A 25. csatára a Prado Arénában került sor, ahol mintegy négyezer hazai és 50 magyar szurkoló bíztatta kedvenceit. A találkozó idény eleji formában indult, öt perc alatt mindössze hét pont született, több rossz passz árulkodott a keretek összeszokatlanságáról. Az NB I jelenlegi idényét 6/0-val kezdő zöld-sárgák 7–4 után két dobott pontra kilencet kaptak, így a nyitónegyed 15–11-es hazai vezetéssel zárult.
A folytatásban elkapta a fonalat a Sopron, és főként a nyáron érkezett, szélvészgyors Brittney Sykes, valamint Jelena Brooks kosaraival öt pontra meglépett. Olivier Lafargue együttese a félidő hajrájában megrázta magát, és hárompontos előnnyel vonult a nagyszünetre (29–26).
Térfélcsere után a vendégek bő négy percen át nem találtak a gyűrűbe, ezalatt tízpontos hátrányba kerültek, ekkor 11 triplakísérletükből csak egy volt pontos. A Bourges ugyanakkor hárompontosok nélkül is tartotta a különbséget, és hiába tartott Brooks 30 perc után 18 pontnál, az utolsó játékrész 43–34-ről indult.
Ebben Sykes és Brooks sportszerűtlen hibái borzolták a kedélyeket, de a magyar dobóforma továbbra sem javult, így a vége a vártnál simább vereség lett, a soproniak a második félidőben csupán 18 pontot hoztak össze.
A Sopron az idén így maradt két trófeánál az NB I és az Euroliga megnyerésével, sorozatban 30. európai idényét pedig jövő csütörtökön kezdi meg a belga Mechelen csarnokában.
Az Európai Szuperkupát 2009-ben hívta életre a nemzetközi szövetség, az első két trófea a Szpartak Moszkva vitrinjébe került. Tavaly a Valencia hódította el a serleget, mivel a fináléban óriási meglepetésre megverte a négyszeres győztes orosz Jekatyerinburgot. Ezzel a spanyol csapat lett az első a szuperkupa történetében, amely EK-bajnokként ért fel a csúcsra, a Bourges pedig hétfőn megismételte ezt.
Európai Szuperkupa-mérkőzés:
Bourges (francia)–Sopron Basket 65–44 (15–11, 14–15, 14–8, 22–10)
A magyar csapat legjobb dobói: Brooks 20, Sykes 10, Magbegor 8
Az Európai Szuperkupa eddigi győztesei:
- 2009: Szpartak Moszkva (orosz)
- 2010: Szpartak Moszkva
- 2011: Salamanca (spanyol)
- 2012: - (nem rendezték meg a mérkőzést)
- 2013: Jekatyerinburg (orosz)
- 2014: -
- 2015: USK Praha (cseh)
- 2016: Jekatyerinburg
- 2017: Dinamo Kurszk (orosz)
- 2018: Jekatyerinburg
- 2019: Jekatyerinburg
- 2020: -
- 2021: Valencia (spanyol)
- 2022: Bourges (francia)
(: