Egy ezredmásodpercen múlt a valaha volt leghihetetlenebb egyenlítés

afp.com-20230226-PH-GTY-1247489582-highres
2023.02.26. 10:46
A Boston Celtics 110–107-re legyőzte a Philadephia 76ers csapatát az NBA vasárnap hajnali rangadóján. A győztes triplát 1,3 másodperccel a befejezés előtt szerezte Jayson Tatum, aki már elkönyvelte csapata győzelmét, hátra sem fordulva kocogott saját palánkja felé, amikor átsüvített a feje fölött a labda, be a gyűrűbe! Felrobbant a Wells Fargo Center, tombolt a 21 000 néző, de kiderült, egy ezredmásodperccel később hagyta el Joel Embiid, a hazai center kezét a saját palánkja alól eldobott labda, és maradt a hosszabbítás helyett a 110–107-es vendéggyőzelem.

Az NBA keleti főcsoportjának két gigásza csapott össze magyar idő szerint vasárnap hajnalban, amikor a Philadelphia 76ers (39 győzelem, 19 vereség) fogadta az éllovas Boston Celtics (43/17) kosarasait. Félidőben még 56-50-re vezettek a Testvéri Szeretet Városának kedvencei a csodálatos kameruni center, Joel Embiid vezérletével, de aztán feljött a rekordbajnok Celtics, és 1,3 másodperccel a vége előtt 107–107 volt az állás.

Ekkor a minapi All-Star mérkőzés MVP-je, Jayson Tatum kezébe került a labda, aki visszalépős triplával látszólag megnyerte a meccset csapata számára, 110–107-re alakítva az állást.

Embiid azonban másképp gondolta. Az alapvonali bedobás után hozzá került a labda, és az addig 41 pontot szerző klasszis jó huszonkét méterről elhajította.

Közben Tatum mit sem sejtve, hátra sem fordulva baktatott saját palánkja felé, észre sem véve, hogy a labda ágyúgolyóként átsüvít a feje fölött, és csont nélkül a gyűrűbe vágódik. Egy pillanatra megfagyott a levegő a Wells Fargo Centerben, majd kitört a féktelen ünneplés: Embiid kiharcolta a hosszabbítást hárompontosával.

De mégsem. A játékvezetők visszanézték a jelenet videóját, és kiderült, egy ezredmásodperccel később hagyta el Embiid kezét a labda, mint hogy kigyulladt volna a palánk peremén a meccs végét jelző piros lámpacsík, illetve egyidejűleg megszólalt volna a duda.

Embiid így is emberfelettit játszott: 41 pont, 12 lepattanó, 5 gólpassz, 3 blokk, 12/21 mezőnyből, 17/18 büntetőből.

Továbbra is potyognak a negyvenpontos egyéni teljesítmények, számolatlanul zuhognak a kosarak, még mindig az előző napi Sacramento Kings–Los Angeles Clippers meccsről beszél mindenki.

A Királyok 176–175-re nyertek a Crypto.com Arenában, a kétszeri hosszabbításban közösen betermelt 351 pontnál több csupán egyszer esett NBA-mérkőzésen.

1983. december 13-án, a feledhetetlen Detroit Pistons Denver Nuggets mérkőzésen, amelyet 186-184-re nyertek meg Denverben a vendégek háromszori hosszabbításban. (Isaiah Thomas 47, John Long 41, illetve Kiki Vandeweghe 51 pontot szerzett, Alex English 47-et. Ez volt az egyetlen mérkőzés a liga történetében, amikor négyen is átlépték a negyvenpontos álomhatárt. A meccs érdekessége, hogy 40 éve mindössze két triplával próbálkoztak a csapatok, és abból csak egy ment be.)

A mostani Kings–Clippers meccs megannyi kuriózummal szolgált. A győztes csapatból  De'Aaron Fox 42, Malik Monk 45 pontot szórt, utóbbi csereként (!) ért el karriercsúcsot. A veszteseknél Kawhi Leonard 44 pontjával szezonrekordot produkált. A két csapat által betermelt 44 tripla NBA-rekordbeállítás.

Óriási fordítás volt ez a Kings részéről: a rendes játékidő vége előtt 4 perc 25 másodperccel még a Clippers vezetett 145–131-re, de innen is hosszabbításra mentette a meccset a Sacramento.

A Clippersben bemutatkozott a Lakerstől érkezett 34 éves új szerzemény, Russell Westbrook.

Az ellentmondásos megítélésű veterán kezdett, és 39 perc alatt 17 pontot, 14 gólpasszt és 5 lepattanót szerzett, de 1:49-cel a második hosszabbítás vége előtt kipontozódott.

(Borítókép: Joel Embiid 2023. február 25-én. Fotó: Mitchell Leff / Getty Images)