Ami nem sikerült De Bruynének és Courtois-nak, megcsinálták a belga kosaras csajok
További Kosárlabda cikkek
- Szédületes meccseket hozott a Jézuska és Scherer Péter az ínyenceknek
- Csapatot váltana a Miami Heat legnagyobb sztárja, Jimmy Butler
- Ezt még senki sem csinálta meg a világ legszínvonalasabb kosárlabda-bajnokságában
- Felfüggesztett börtönt kapott a fiatal kosaraslány zaklatója
- A Golden State-hez igazolt a kosárlabda-világbajnokság legjobbja
Először volt Spanyolország–Belgium döntő a női kosárlabda Európa-bajnokságok történetében, ez is mutatja a kontinentális erőviszonyok lassú, de biztos átalakulását. A címvédő Szerbia a futottak még mezőnyben végzett, Oroszország a háború miatt itt sem lehetett, de ettől függetlenül sem játszik már komoly szerepet a földrész kosárlabdasportjában, Belgium viszont Franciaország elődöntőbeli legyőzésével bejelentette igényét az aranyéremre.
A hispánok eddig tíz érmet szereztek az Eb-ken: 4 arany, 1 ezüst és 5 bronz megoszlásban, a belgák nagy generációja a 2017-es és a 2021-es bronzérem után most csúcsra járatta magát.
Miguel Méndez spanyol szövetségi kapitány válogatottját jól ismerjük, velük csatáztunk a szombati elődöntőben, és vesztettünk 69 – 60-ra úgy, hogy akár nyerhettünk is volna. Sőt, előkészületi meccsen 12 ponttal meg is vertük őket.
Belga aranygeneráció
No de a belgák! Honnan bukkantak elő? Hát nem a semmiből, mert a kilencvenes, kétezres években volt már egy világklasszisuk Ann Wauters személyében, aki ugyan már 43 éves és visszavonult, a Chicago Sky másodedzője, de a pályafutása épp hogy összeért a mai aranygenerációéval. Hiszen 2017-ben még játszott az Eb-bronzérmes válogatottban.
Amelyben már ott volt Emma Meesseman, napjaink talán legnagyszerűbb európai kosarasa. Meesseman 30 éves és 193 centi magas, férfias power forward, aki kintről is bedobja a hármast, ha kell. Mögötte az irányító egy csinos, 26 éves szőke lány, Julie Allemand, a mostani Eb legjobb irányítója meccsenkénti 8,8 gólpasszával. Julie Vanloo és Kyara Linskens a további kulcsemberek, de az igazi vezér a kispadon ül a francia tréner, Rachid Meziane személyében.
A vasárnapi döntő első negyedében 24-15-re elhúztak a spanyolok elsősorban Queralt Casas kosaraival. Alba Torrens most nem volt olyan aktív, mint ellenünk, helyette is termelt viszont a kis Casas. Odaát Meessemannak most annyira nem ment, ezért maradt a kilencpontos spanyol vezetés szünet után is (34 – 25).
Spanyol villámrajt
A harmadik negyed roppant magas színvonalú kosárlabdát hozott, Julie Allemand főszereplésével. A kis szőke belga úgy tört be a spanyol tornyok közé, mint San Franciscóban Steph Curry, neki köszönhetően csökkentette ötpontosra a hátrányát Belgium (48 – 43).
Innen vágtak neki az utolsó negyednek. És amikor Meesseman triplájával 55 – 54-re átvette a vezetést Belgium, szinte felrobban a félig tele csarnok – ez már ebben a sportágban, a női kosárlabdában szinte telt háznak számít... A sztár hátára vette csapatát, ekkor már 19 pontnál, 8 lepattanónál és 4 labdaszerzésnél tartott.
És akkor Meesseman!
Remekül védekezett mindkét csapat, lejárt a belgák támadóideje, Torrens viszont betalált, ezzel 56 – 55 volt oda. Meesseman egy jó büntető, 56 – 56, és 02:50 volt hátra. Linskens ziccert dobott Meessemann labdalopása és gólpassza nyomán, kezdett felülkerekedni Belgium.
Messemann tarthatatlan volt, a végén mindent bedobott, Belgium 64–58-ra győzött, és ezzel először lett Európa-bajnok.
A torna legértékesebb játékosa, az MVP Emma Meesseman lett, teljesen megérdemelten. Azok után, hogy az idei Euroligának is ő lett a legértékesebb játékosa...
NŐI KOSÁRLABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG
Döntő
Belgium–Spanyolország 64–58 (13–17, 12–15, 18–16, 21–10)
Ld.: Meesseman 24, Linskens 18, Vanloo 13, Allemand 9, ill. Casas 14, Carrera 12, Ginzo 10.
(Borítókép: Emma Meesseman 2023. június 25-én. Fotó: Ales Beno / Anadolu Agency / Getty Images)