Másnak lehetetlen, a szlovén fenoménnek gyerekjáték

2023.10.28. 07:50 Módosítva: 2023.10.28. 11:41
Luka Doncic a nyarat kemény kondicionáló edzésekkel töltötte otthon, Szlovéniában, dietetikust és személyi trénert fogadott, hogy ledolgozza fölös kilóit. Sikerült, és a 24 éves kosaras jobb, mint valaha: a New Jersey Nets elleni, a Dallas Mavericks álltal 125–120-ra megnyert NBA-kosármeccsen 49 pontot dobott, és volt néhány olyan kosara, amilyenre csak ő képes.

A mérkőzésből már csak 12.5 másodperc van hátra, az állás 120–120. Doncicnál van a labda, de kezd lejárni a támadóidő, ráadásul a Mavericks sztárját kiszorítják a sarokba.

Megoldhatatlan szituáció mindenki másnak, kivéve a szlovén zsenit. Fél kézzel elhajítja a labdát, valahogy úgy, ahogy az amerikai futballban, és az a palánkról a gyűrűbe hullik.

123–120, megvan a meccs, Doncic a mennybe megy.

Láttam, hogy már csak két-három másodpercem van a támadóidőből, rá kellett dobnom — mondta a meccs után Doncic, aki az utolsó negyedben 14 pontot dobott, közte négy hármast az utolsó három percben.    Arra gondoltam, legaléább a gyűrűt találjam el, és akkor lesz esélyünk a lepattanó megszerzésére. De nem volt lepattanó... Fogalmam sincs, hogyan csináltam.

A kosaras egyébként ilyen könnyed kis reggeli sétákat tett a szlovén hegyekben:

Le is mentek a fölös kilók.

Szükség lesz Doncic kiemelkedő teljesítményére, a Mavericks nem maradhat le ezúttal is a rájátszásról. A szlovén ász statisztikája félelmetes volt a Nets ellen: 49 pont, 10 lepattanó, 7 gólpassz, 16/25 mezőnyből, 9/14 triplából, 8/10 büntetőből, és ami a legszokatlanabb, 0 eladott labda!

A másik nagy közönségkedvenc, Steph Curry is remekelt. A nyugati főcsoport elődöntőjének visszavágóján a Goladen State Warriors idegenben 122–114-re legyőzte a Sacramento Kings csapatát, főként Curry 41 pontjának köszönhetően.

A lassan 36 éves varázsló statisztikája: 41 pont, 14/19 mezőnyből, 7/10 triplából, 6/6 büntetőből, 4-4 lepattanó és gólpassz, 2 labdaszerzés.

Ellenlábasa, De 'Aaron Fox is kitett magáért, de a 39 pont nem volt elég az üdvösséghez. Egy kis ízelítő Curry mutatványaiból, a végén a győzelmet bebiztosító hármas:

Ahogy a clevelandi Donovan Mitchell 43 pontja sem az Oklahoma City Thunder ellen.

Pedig 1:56 perccel a lefújás előtt a Cavaliers még 102–93-ra vezetett, de innen is sikerült kikapni.

A 20 éves, 216 centis Chet Holmgren vezérletével kivágott egy 11–0-s sorozatot a Thunder, és 108–105-re győzött.

Holmgren 16 pontja, 13 lepattanója és 7 (!) blokkja nagyon kellett.

No és végül az idény szenzációja, Victor Wembanyama, a San Antonio Spurs 224 centis, 19 éves francia csodagyereke! Wembynek megvan az első NBA-győzelme, a Spurs otthon 126–122-re hosszabbításban megverte a Houstont, a cingár óriás 21 pontot, 12 lepattanót, 2 labdalopást és 3 blokkot termelt, és volt egy-két filmre kívánkozó megoldása.

Az milyen, amikor háttal zsákolja be az alley-oop passzt?!