Fél lábbal már ott van az olimpián a magyar női kosárválogatott
További Kosárlabda cikkek
- Egy időre hátat fordít a közösségi médiának a majdnem 160 millió követővel rendelkező sztár
- Feledhetetlen élményt adtak kosarasaink, pedig nem is pattogott a labda
- Varázslatos hajrával sokkolták francia riválisukat a soproni kosarasok
- A bajnok otthonában ért véget az elmúlt nyolc év legjobb szezonrajtja
- Bal karját amputálták, mégis eljuthat az NBA-be a 21 éves dominikai srác
Négy selejtezőcsoportban küzd 16 válogatott a 12-es olimpiai mezőnybe jutásért. Hszianban Kína, Franciaország, Új-Zéland és Puerto Rico, Antwerpenben az Egyesült Államok, Belgium, Nigéria és Szenegál, Belémben Brazília, Németország, Ausztrália és Szerbia, Sopronban Magyarország, Spanyolország, Kanada és Japán.
A selejtezőcsoportok furcsasága, hogy az Egyesült Államok és Franciaország már tét nélkül játszik, mert előbbi a világbajnok, utóbbi a házigazda jogán már eleve résztvevője a párizsi tornának.
Minden csoportból az első három jut tovább, de ha a franciák és az amerikaiak is közöttük lesznek (márpedig két forduló után mindkét válogatott két győzelemmel az élen áll), akkor az első és a második csoportban csak két-két továbbjutó hely szabad.
Logisztikai okokból (mivel minden helyszínen csak egy csarnok áll rendelkezésre) az utolsó fordulóban nem egyszerre lesznek a meccsek, hanem egymás után. Sopronban például 15:00 órakor Kanada–Japán-mérkőzést rendeznek, majd 17:30-kor Magyarország Spanyolországgal csap össze. Ergo az első meccs eredményének ismeretében elméletileg lehet úgy taktikázni, hogy a zárómeccs mindkét résztvevője továbbjusson.
Ez utóbbi körülmény valószínűsíti azt a kimenetelt, mely szerint már most továbbjutó mind a spanyol, mind a magyar válogatott. A történelmi tapasztalatok ugyanis arra engednek következtetni, hogy az az eredmény, amely mindkét csapatnak jó, rendszerint meg is születik.
Gondoljunk csak az 1982-es labdarúgó-világbajnokság NSZK–Ausztria-mérkőzésére, ami a 2. csoport utolsó összecsapása volt. Az ábra a következő: ha a németek egy vagy két gól különbséggel győznek, akkor mindkét csapat továbbjut. Osztrák siker vagy döntetlen esetén a németek kiesnek, háromgólos vagy nagyobb különbségű német győzelemnél az osztrákok búcsúznak. Nos, Horst Hrubesch révén az NSZK a 10. percben megszerezte a vezetést, hogy aztán a hátralévő 80 percben semmi se történjen. Mindkét válogatott továbbjutott, a szintén négypontos Algéria utazhatott haza.
De vissza Sopronba. A magyar válogatott az olimpiai ezüstérmes Japán 81–75-ös legyőzésével kellemes helyzetbe navigálta magát. Nota bene, ha kikaptunk volna, akkor is a saját kezünkben lenne a sorsunk, hiszen ha vasárnap megverjük a spanyolokat, akkor az egymás elleni eredménynek köszönhetően megelőzzük a hispánokat.
Így viszont nem is kell feltétlenül győznünk. Nézzük a lehetséges kimeneteleket:
- Ha vasárnap Kanada legyőzi Japánt, akkor mi akár ki is kaphatunk, mert abban az esetben Japánhoz hasonlóan egy győzelemmel és két vereséggel állunk, de mivel megvertük a távol-keletieket, mi vagyunk a harmadikok. Ha viszont megverjük Spanyolországot, akkor ezzel kiejtjük őket, és Japánt visszük magunkkal Párizsba, mivel az ázsiaiak megverték a spanyolokat. A mieink esküdöznek, hogy akkor is megszakadnak a győzelemért, ha délután Kanada megveri Japánt, és nem kötelező nyernünk. Meglátjuk.
- Ha vasárnap Japán legyőzi Kanadát, akkor nekünk mindenképpen meg kell vernünk a spanyolokat, különben kiestünk, mert Kanadával kerülünk pontegyenlőségbe, és ők az első körben legyőztek bennünket. Viszont könnyíti a helyzetünket, hogy a spanyoloknak nem létkérdés a győzelem, ugyanis vereségük esetén is megvan nekik a harmadik hely. A szintén egy győzelemmel álló Kanadát ugyanis pénteken megverték. Kíváncsiak vagyunk, hogy egy vasárnapi Japán győzelem esetén mennyire szakadnak meg a spanyolok ellenünk. De jobb lenne, ha ezt a forgatókönyvet nem kellene tesztelnünk, és délután Kanada elbúcsúztatná Japánt.
A soproni olimpiai selejtező eddigi eredményei:
1. forduló:
Japán–Spanyolország 86–75
Magyarország–Kanada 55–67
2. forduló:
Spanyolország–Kanada 60–55
Magyarország–Japán 81–75
3. forduló:
Kanada–Japán 15.00
Magyarország–Spanyolország 17.30
Mind a négy csapat egy győzelemmel, egy vereséggel áll.
A magyar női kosárlabda-válogatott eddig kétszer jutott ki az olimpiára.
1980-ban Moszkvában Kiss Lenkéék a negyedik helyen végeztek. A válogatott 1984-ben a negyedik, még továbbjutó helyet szerezte meg a kubai olimpiai selejtező tornán, de a keleti blokk egy részének bojkottja miatt nem utazhatott el Los Angelesbe.
(Borítókép: Juhász Dorka a kosárlabda olimpiai selejtező torna 2. fordulójában játszott Magyarország–Japán-mérkőzésen a soproni Novomatic Arénában 2024. február 9-én. Fotó: Tóth Zsombor / MTI)