Törökország

Semmi sem állíthatja meg a bostoni gőzhengert

GettyImages-2157377890
2024.06.13. 06:27
Hiába volt tele drámai fordulatokkal az észak-amerikai profi kosárlabda-bajnokság (NBA) döntőjének harmadik mérkőzése, a Boston Celtics egyszerűen túl erős csapat ahhoz, hogy a Dallas Mavericks fogást találjon rajta. Szerda este, közép-európai idő szerint már csütörtök hajnalban Jayson Tatumék Texasban is győztek, méghozzá 106–99-re, és már csak egyetlen győzelem választja el őket a franchise 18. bajnoki címétől.

Az NBA döntője átköltözött Bostonból Dallasba, és nagyon úgy néz ki, hogy már nem is költözik vissza. A bostoniak pedig akár hűthetik is a pezsgőt, mert 0–3-as állásról még senki sem fordított az NBA történetében.

Merthogy a sorozat harmadik meccsét is megnyerte a massachusettsi gárda, 106–99-re, és már 3–0-ra vezet összesítésben a négy nyertes meccsig tartó döntőben – ilyen hátrányból még senki sem tudott fordítani, amióta NBA az NBA. Azaz 1946 óta.

Pedig nem volt jó előjel Joe Mazzulla edző társulatának, hogy az első két meccs hőse, Kristaps Porzingis sérültet jelentett.

Az utolsó szalmaszálba kapaszkodó Dallas 25–12-vel kezdett, de aztán gyorsan korrigált a vendég (25–23), és innen már nagyon sokáig az történt, amit Jaylen Brownék akartak. Brown zsákolása egy kissé demoralizálta a házigazdát:

Egészen 91–70-ig, amikor már csak 10 perc 18 másodperc volt hátra a meccsből.

Csakhogy a dramaturg beleírt a történetbe még egy fordulatot. A káprázatosan játszó Kyrie Irving kosaraival 93–90-ig feljött a Mavericks, azaz kivágott egy 20–2-es szériát.

És ekkor következett a meccs, és talán a bajnoki cím sorsát eldöntő bírói hiba (?), 4:12 perccel a vége előtt Doncic kipontozódott, pedig úgy tűnt, hogy belemenés volt Brown részéről. Hiába kérte a Dallas a játékvezetői döntés felülvizsgálatát (challenge), Doncic először életében a playoffban begyűjtötte a hatodik személyi hibáját.

Ez megpecsételte a hazaiak sorsát. Ugyan Irving duplájával még feljöttek 93–92-re, de a hajrá perceiben már érvényesült a vendégek nagyobb tudása. Győzelmével a Boston 3–0-ra vezet, innen még egyetlen csapat sem tudott fordítani.

Az idei rájátszásban 15–2 a Celtics mérlege, jelenleg 10–0-s sorozatnál tartanak, és idegenben még veretlenek, hétszer győztek.

Ha péntek este nyolcadszor is sikerül, akkor megnyerik a döntőt, és meglesz a 18. Larry O'Brien serlegük. Pillanatnyilag 17–17-es holtversenyben állnak a Los Angeles Lakersszel.

NBA, döntő, 3. mérkőzés

• Dallas Mavericks–Boston Celtics 99–106
  • Legjobb dobók: Irving 35, Doncic 27, Washington 12, Lively 11 (13 lepattanó), illetve Tatum 31, Brown 30, White 16.

Az egyik fél negyedik győzelméig tartó párharc állás: 3–0, a Celtics javára.

(Borítókép: Jaylen Brown, a Boston Celtics játékosa és P.J. Washington, a Dallas Mavericks játékosa a 2024-es NBA-döntő harmadik mérkőzésén az American Airlines Centerben 2024. június 12-én Dallasban, Texasban. Fotó: Stacy Revere / Getty Images)