Mellkasára tetováltatta, bajnokok lettek

2009.11.23. 09:26

A végig egyenletes teljesítményt nyújtó AIK Solna nyerte a svéd bajnokságot, a stockholmi környéki klub 11. bajnoki címét szerezte. 1998 után tudott megint első lenni, pedig márciusban az Allsvenskan 16 edzője közül 12 úgy vélte, az Elfsborg idén simán nyer.

A bajnokság szeptembertől gyakorlatilag kétesélyes volt, ekkor már csak az AIK és az IFK Göteborg harcolt az első helyért. A két város csapatai nem csak a bajnoki címért, hanem a kiesés elkerüléséért is nagy harcot vívtak: az újonc göteborgi Örgryte mellett a stockholmi Hammarby is búcsúzott, ez utóbbi az utolsó 17 fordulóból 14 meccset veszített és a biztos középmezőnyből az utolsó helyre csúszott vissza.

Oda, ahol nagyon sokáig 2005 bajnoka, a Djurgardens IF állt. Az utolsó fordulókban fontos győzelmeket aratott, de így is csak az osztályozós helyig jött fel. Ott az első meccsen 2-0-ra nyert a második ligában harmadik Assyriskával szemben, a visszavágón a hosszabbításban, a 116. percben lőtt góllal maradt élvonalbeli. Az első osztályt érő találatot az egykori svéd válogatott Mattias Jonsson fejelte.

Nem akármilyen körülmények között dőlt el a bajnoki cím sorsa. Az utolsó forduló előtt az egy ponttal vezető AIK a második IFK Göteborg vendége volt. A hazaiak a 32. percben megszerezték a vezetést, de a második félidőben előbb egyenlített, majd a 85. percben a győztes gólt is belőtte az AIK.

A stockholmi csapat egyik játékosa, Martin Mutumba már két nappal a mindent eldöntő meccs előtt a mellkasára tetováltatta: az AIK 2009 bajnoka. Az IFK Göteborg a kupadöntőben vághatott volna vissza, de Stockholmban 2-0-ra nyert az AIK, amely sosem tudott még duplázni.

Az IFK legalább az év játékosát adhatta, Tobias Hysént választották a legjobbnak, a gólkirály is a 27 éves csatár lett. 18 gólt szerzett, csakúgy, mint a GAIS Göteborg támadója, a brazil Wanderson.

Az év felfedezettje a 18 éves Viktor Noring, aki 29 meccsen védett a Trelleborg kapujában, nyolc meccsen nem kapott gólt. Az év pozitív meglepetése a BK Häcken szereplése, amely ötödik lett, csak két ponttal maradt le az európai kupát érő negyedik helyről.

16. Hammarby IF 30 6 4 20 22-44 22

Kiesett az Örgryte és a Hammarby. A Djurgardens IF osztályozót játszott. Ennek eredménye: Assyriska–Djurgarden 2-0 és 0-3. Feljutott a Mjällby és az Atvidabers FF.