Federer soha nem volt ilyen mélyen

2013.07.26. 12:56
Korai még temetni a 17-szeres Grand Slam győztes korábbi világelsőt, az azonban biztos, hogy idén nem találja nyerő formáját. A svájci csak egy tornát nyert eddig, 2007 óta először búcsúzott nyert szett nélkül egy tornáról, kiújult a hátsérülése és új, nagyobb ütőjét is szoknia kell.

Federer 2003-ban, 21 évesen nyerte első Grand Slamjét, 2004 februárjában már világelső volt, azóta 2008-ban kapott ki legtöbbször, 15 alkalommal, idén viszont már 10 vereségnél jár. A tornagyőzelmek szempontjából 2008, 2009 és 2011 volt a legrosszabb éve, mindegyikben csak négy sikere volt, 2011-ben ráadásul Grand Slam-győzelem nélkül maradt, ám lehet, hogy ezeket a számokat idén messze alulmúlja: csak Halléban tudott nyerni, ezen kívül Rómában volt még döntőben, de ott Nadal simán, 6-1, 6-3-ra verte.

2011-ben is csak egy győzelemmel állt a keménypályák előtt, akkor viszont sorban 17 győzelemmel zárt a szezont, wimbledoni győzelme után pedig újra világelső volt 2012 nyarán.

Az idei vereségei is jelzésértékűek, az első hét még top 40-es játékos ellen volt, utána azonban háromszor is kikapott olyan játékostól, aki nem volt benne a legjobb 50-ben (Sztahovszkij 116., Delbonis 114, Brands 55.), ilyen utoljára 1999-ben fordult elő vele, ám akkor 18 éves volt, kívül az ATP 100-as listáján.

Federer azonban optimista maradt a vereségek ellenére, kihangsúlyozva, hogy idő kell, amíg hozzászokik az új, 581 helyett 632 négyzetcentiméteres ütőjéhez. Hamburgban és Gstaadban is emiatt indult, a többi sztár ilyenkor már az észak-amerikai keménypályás tornákra készül, a svájci verseny után azonban elismerte, hogy ismét komoly hátfájdalmai vannak - emiatt hagyott ki komolyabb időt március végén és áprilisban.

Ha nem múlnak a fájdalmai, akkor a US Openre készülve kihagyhatja a montreali tornát, amit 2006-ban nyert meg utoljára, hogy Cincinnatiben kipihenten induljon, a világranglistán azonban nem tudja majd megelőzni a negyedik helyezett Nadalt, így Queensben már a negyeddöntőben összefuthat a spanyollal, Djokoviccsal vagy Murrayvel.

A 31 éves svájci további eredményei nem a tehetségen vagy a motiváltságon múlnak majd, hanem az egészségén. Ha 100%-hoz közeli állapotban tud játszani, akkor most is a világ egyik legjobbja, sérülten viszont lehet, hogy álom marad az újabb világelsőség a mostani ötödik számára.