A tornagyőzelemmel ünneplő Federer átvette a világranglista vezetését

2018.02.19. 15:00 Módosítva: 2018.02.19. 16:30

Hétfőtől újra Roger Federer vezeti a férfi teniszezők világranglistáját, ez már akkor biztossá vált, amikor pénteken bejutott az elődöntőbe a rotterdami tornán. A svájci vasárnap meg is nyerte a tornát, a döntőben 6:2, 6:2-re győzte le a világranglista 4. Grigor Dimitrovot. Biztosan Federer marad a világelső legalább az Indian Wells-i torna végéig, vagyis március közepéig.

A húszszoros Grand Slam-győztes svájci sztár hollandiai sikerével 345 ponttal előzi meg a spanyol Rafael Nadalt a legfrissebb lista élén, és 36 és fél évesen minden idők legidősebb világelsője lett.

Ezt a címet eddig Andre Agassi birtokolta, aki 33 évesen vezette utoljára a világranglistát. A 36 éves Federer most megdöntött egy másik rekordot: 5 év és 106 nap után szerezte vissza a világelsőséget, mivel utoljára 2012 novemberében vezette a tenisz világranglistáját.

Federer most megdöntötte a régi nagy rivális, hétfőtől ranglista második Rafael Nadal rekordját is: a svájci először 2004 februárjában lett világelső, vagyis csaknem pontosan 14 év telt el az első és eddigi utolsó világranglista vezető pozicója között. Federer eddig összesen 302 héten át vezette a világranglistát, itt viszont már eddig sem volt ellenfele, ebben csak saját rekordját tudja felülmúlni.

A játékostársak külön videófelvételt készítettek Federernek a világelsőség visszaszerzésének alkalmából, ahol talán az olasz Fabio Fognini fogalmazott a legmeghatóbban: „Roger, ne hagyd abba, mindenkinek hiányoznál!”

A rotterdami győzelem Fererer 97. tornagyőzelme volt, egyben a 20. 500 pontos torna, amit megnyert karrierje során. A 20 Grand Slamje mellett 27 1000 pontos mestertornát is nyert, míg a legkevesebb pontot adó, 250-es ATP-tornákból 24-en győzött.

A 97 tornagyőzelem azon kevés kategóriák közé tartozik amit (még) nem a svájci vezet, mivel az amerikai Jimmy Connors 109 tornagyőzelemmel fejezte be pályafutását.

A top tízben a Rotterdamban döntős bolgár Grigor Dimitrov egy helyet előrelépve már negyedik, míg a New York-i tornagyőztes, dél-afrikai Kevin Anderson pályafutása legjobbjaként a kilencedik. A legjobb háromszázban szereplő magyarok közül a sérülésből lábadozó Fucsovics Márton (62.) és Balázs Attila (224.) helyezése nem változott.

Férfi tenisz-világranglista (az ATP honlapja alapján, zárójelben a legutóbbi helyezés):