Érem nélkül zárták a glasgow-i Eb első napját a magyar úszók

2018.08.03. 18:25

A glasgow-i 34. úszó Európa-bajnokság első napján rögtön négy döntőt rendeznek: női 400 méter vegyesen, férfi 400 méter gyorson, illetve női és férfi 4x100 méter gyorsváltóban. A magyarok közül Jakabos Zsuzsanna kezdett a női 400 vegyesen, később Szilágyi Liliánának lehetett szurkolni a női 100 méteres pillangóúszás elődöntőjén, a napot pedig a Kozma Dominik, Németh Nándor, Holoda Péter, Bohus Richárd 4x100-as gyorsváltó fináléja zárta.

Jakabos Zsusanna lazán kezdett pillangón, első forduló után az ötödik helyen úszott. A második 50 méter már jobban sikerült neki, fel is jött a második helyre, és még háton is jól úszott, harmadikként kezdte a mellrészt. Itt várható volt a visszaesés tőle, de végül olyan szinten elmaradt a többiektől, hogy az utolsó száz méter gyorsra már két testhosszal lemaradva csak a nyolcadik helyen úszott.

Egy jó hajrával Jakabos végül az ötödik helyen végzett, 4:38.48-as ideje közel egy másodperccel volt jobb a délelőtti teljesítményénél.

Nagyon örülök az időeredménynek. Két évvel ezelőtt hasonló idővel lettem érmes, most ez erre volt elég, nem volt benne több. Annyit éreztem, hogy a hát valahogy nem jött össze, sokkal könnyebb érzés szokott lenni. Egész évben kevés hátat úsztam.

A versenyt a francia Fantine Lesaffre nyerte meg 4:34.17-es idővel (Hosszú Katinka 4:26.36-os világcsúcsa egy pillanatig nem volt veszélyben), az olasz Ilaria Cusinato lett a második (4:35.05), a brit Hannah Miley pedig a harmadik (4:35.34).

Szilágyi Liliána jól kezdett a 100 m pillangó első elődöntőjén, a végére azonban elfáradt és az 58.53-as idejével csak az ötödik helyen ért célba. Ennél a második elődöntőn hat úszó is jobb időt ért el, így Szilágyi végül csak a 11. helyen végzett,  nem jutott be a döntőbe.

Sokáig szoros volt a férfi gyorsváltó

A férfi 4x100 méteresen gyorsváltó döntőjében Németh Nándor kezdett, az első forduló után 4. helyen úszott, de végül behozta a lemaradását, a magyar csapat egyszerre váltott a németekkel. Kozma Dominik is remek volt, de pár századdal végül az orosz és a német csapat is megelőzte.

Kozmát Holoda Péter váltotta, akinek sikerült megtartania a harmadik pozíciót. Bohus Richárd így jó helyzetben kezdhette meg az utolsó 100 métert, de végül esélye sem volt a végig domináló oroszok és nagyot hajrázó olaszok ellen, az utolsó métereken pedig Lengyelországnak is sikerült előznie:

1. Oroszország – 3:12.23
  2. Olaszország – 3:12.90
  3. Lengyelország – 3:14.20
  4. Magyarország – 3:14.51

A magyar úszók érem nélkül zárták az Eb első napját, illetve Szilágyi Liliánának még a döntőbe jutás sem sikerült.

Ukrán és francia érem

A férfi 400 gyors döntőjét az ukrán Mihajlo Romancsuk nyerte nagyon simán 3:45.18-cal, 1,89 másodperccel előzte meg a norvég Henrik Christansent, a harmadik helyet pedig a német Henning Muehlletner szerezte meg.  A női 4x100 méter gyorsváltóban a francia csapat győzött 3:34.65-ös idővel, Hollandia ezüstérmes, Dánia bronzérmes lett.