További Tech cikkek
- Olyat hibát produkál a Windows, hogy garantáltan mindenki kiugrik a székéből
- Könnyen megeshet, hogy a Google kénytelen lesz eladni a Chrome-ot
- A Huawei hivatalosan is bejelentette, előrendelhető a Mate 70
- Lesöpörheti Elon Musk X-ét a Bluesky, már a Google is relevánsabbnak találja
- Ezek a leggyakrabban használt jelszavak – érdemes változtatni, ha ön is használja valamelyiket
Az amerikai újságírók már kaptak egy-egy készüléket, az ő tesztjeik alapján írtuk meg ezt a cikket, mert most csak a CDMA-változatot dobják piacra, a GSM/3G-változatot valamikor az év második felében hozzák be Európába. Reméljük addigra a főbb szoftveres hibákat kijavítják.
A Palm Pre abban az értelemben nem forradalmian újszerű készülék, hogy ott folytatja, ahol a legutóbbi iPhone abbahagyta a fejlődést. Ez pedig egyáltalán nem meglepő, mivel Jon Rubinstein, az iPod létrehozója irányította a fejlesztéseket. A Palm Pre érintőkijelzője is több ujjal vezérelhető, és van benne szélessávú mobilinternet, wifi, gps, és szabványos fülhallgatót lehet beledugni.
Kinézetre a Pre is csak egy műanyag szappantartó, aminek a felülete a kijelzőnél kemény, csillogó és karcmentes. Kikapcsolt állapotban nem is látszik, hogy hol van a kijelző és a fekete borítás határvonala. David Pogue, a New York Timesban azt írja, hogy a Pre telefonnak pont jó méretű – valamivel rövidebb és vaskosabb, mint az iPhone, és bár kisebb a kijelzője (3,1”), ugyanúgy 480x320 pixel jelenik meg rajta.
Az egyik legfontosabb hardveres újítás a qwerty gombkészlet, ennek a hasznosságáról azonban megoszlanak a vélemények. Pogue szerint még a kisméretű gombokkal is jobb szöveget írni, mint az iPhone üvegfelületén, ezzel szemben a Reuters és a PC World inkább azt emlegeti, hogy nagykezűeknek gondjuk lehet, és a felső gombsorhoz csak behajlított ujjakkal lehet hozzáférni.
Sokan egyetértenek abban, hogy a Pre sikere a szoftvereken múlik, és ezen a területen a Palm felmutat néhány olyan újdonságot, amik a boltból könnyen a zsebekbe röpíthetik a készüléket. A Web OS nevű operációs rendszere látványos, kényelmes és szép. Az érintőkijelzőn két irányba elmozdított ujjakkal lehet nagyítani a képet, de a Pre nem állt meg az iPhone utánzásánál: amikor aktív a kijelző, akkor az alatta lévő sáv is érintésre érzékeny, itt lehet például oldalirányú ujjmozdulattal visszalépni egy korábbi képre, míg az ujjat felfelé húzva egy szalagszerű gyorsindító menü jelenik meg.
A Pre egyszerre több programot tud futtatni, mint az iPhone kivételével az okostelefonok többsége. Magyarán össze lehet hasonlítani két dokumentumot vagy képet, a csevegőkliens és a zenelejátszó is futhat a háttérben böngészés közben. Egyedül a memória szab határt, a tesztelők szerint 8-10 program megnyitása után jelent meg a memória elfogyását jelző hibaüzenet. A kijelző alatt lévő gomb megnyomásakor a futó szoftverek kártyalap méretűvé zsugorodnak össze, és a lapok elmozdításával lehet programot váltani.
Sajnos azt írják, hogy a másolás, kivágás és beillesztés művelete sokkal körülményesebb, mint a Blackberryn, ahol egy gomb lenyomásával és a kurzor mozgatásával elintézhető. A Prén egy gomb lenyomása közben az érintőkijelzőn ki kell jelölni a szöveget, majd egy menü almenüjében kell kiválasztani a másolás parancsot.
A beépített programokban szerencsére vannak olyan apró újítások, amik ellensúlyozzák ezt a bénaságot. A teljes html-böngészőn szépen jelennek meg a tartalmak, bármennyi ablak megnyitható (amíg nem fogy el a memória), és elmenthetjük a weboldalakat, ha azokat később akarjuk elolvasni, ott, ahol nincs jó lefedettség (budapesti metrón, repülőgépen).
Mindegyik tesztelőnek bejött az online adatbázisok egységes kezelése. A Pre egyetlen naptárban kezeli a Google Naptárban tárolt személyes, az Exchange-szerveren tárolt céges naptárakat, de még a Facebookon bejelölt közösségi eseményeket is; egy helyen gyűlnek össze a telefonkönyvben, emailkliensben és csevegőhálózatokon elérhető ismerősök; ugyanabból a programból lehet sms-t vagy GTalk üzenetet küldeni. Sajnos Facebook-üzenet még csak böngészőből küldhető, és senki sem ír arról, hogy a legelterjedtebb üzenetküldőt, az MSN-t is kezeli-e a Pre.
Gyárilag YouTube-lejátszó, Google Térképek, Amazon mp3-bolt, pdf-olvasó, dokumentumnéző, számológép, feladatlista és jegyzettömb van feltelepítve a Prére, és a Palm App Catalog nevű online szoftverboltban lehet még több programot venni. Egyelőre kevés új szoftver kapható a boltban, de a Plam azt ígéri, hogy a következő hetekben több ezer program jelenik meg.
A Pre akkuja cserélhető, ami nélkül elég nagy gondban lennének a felhasználók. A tesztelők azt tapasztalták, hogy aktív használattal fél nap alatt lemerül a mobil, a gyártó pedig egyiküknek azt javasolta, hogy ha ez nem tetszik, akkor kapcsolja ki a csevegőklienst. Ez elég nagy szívás, hiszen pont a programok háttérben való futtatása miatt jobb a Pre, mint az iPhone. Van olyan terület, ahol a Pre még rosszabb is a riválisánál: a Reuters cikke szerint a fényképek betöltése másodpercekig tart, miközben az iPhone egy szempillantás alatt elvégzi ugyanezt a műveletet.