Kiszúrtak a berliniek a Google-lel
További Tech cikkek
- Könnyen megeshet, hogy a Google kénytelen lesz eladni a Chrome-ot
- A Huawei hivatalosan is bejelentette, előrendelhető a Mate 70
- Lesöpörheti Elon Musk X-ét a Bluesky, már a Google is relevánsabbnak találja
- Ezek a leggyakrabban használt jelszavak – érdemes változtatni, ha ön is használja valamelyiket
- Azonnal cserélje le, ha ilyen routert használ!
Saját fegyverét, a Google Mapset fordították a Google ellen egy berlini művészcsoport tagjai, akik a múlt hét végén gps-es nyomkövetőt csempésztek a Street View-felvételeket készítő autóra. A műholdas helyzetmeghatározó jeleit a Google Mapsen jelenítették meg, és a Twitteren is folyamatosan posztolták, így a városban élők nyomon követhették, merre jár éppen az utcákról panorámaképeket készítő jármű. (A térkép és a Twitter-feed érdemben vasárnap frissült utoljára.)
„Segíts nekünk te is megtalálni, és mondd el a barátaidnak, milyen gonoszságokat követ el a Goolge-autó és annak személyzete” – áll a felszólítás a csoport, a F. A.T. Lab (Free Art and Technology) szájtján, és néhányan a berliniek közül lelkesen engedelmeskedtek a felszólításnak.
A F.A.T egyik videóján látszik, hogy amikor az autó a közelükbe ér, elkezdik visszakamerázni, majd vidám „Fuck Google” kiáltások közepette, nadrágjukat letolva, középső ujjukat feltartva haladtak az autó mellett. Egy másik videón sikerült megörökíteni, ahogy az autó sofőrje egy taxidrosztnál megáll, egy lámpavas tövében könnyít magán, és amikor továbbindul, az autó kap egy hógolyót is.
Sérti a privacyt
Bár a F. A. T. mindeddig nem adott magyarázatot az akcióra, nyilvánvalóan az dühítette fel, hogy a Google az utcák lefényképezésével megsérti a járókelők magánszférához fűződő jogait. A Google Mapsen elérhető utcaképeken hiába takarják ki szoftverrel az arcokat és az autók rendszámait, az eredeti felvételek a cég szerverein megvannak, és még azt sem lehet tudni, meddig őrzik őket.
A Street View ellen múlt szombaton tiltakozott a német fogyasztóvédelmi miniszter, Ilse Aigner, aki a Focus magazinnak azt nyilatkozta, hogy jogi lépéseket fontolgat, és talán törvénymódosítást is szükségesnek tart, hogy megakadályozza a Google által készített fotók közzétételét. Egy 2009-ben született megállapodás szerint a német állampolgároknak jogukban áll tiltakozni, ha nem szeretnék, hogy a Street View-n szerepeljenek (ez az opt-out-rendszer), míg Aigner szerint a Google-nek kellene engedélyt kérnie a járókelőktől, hogy lefényképezhesse őket (opt-in).
A Google a Street View-val „milliószorosan megsérti a privacyhez fűződő jogokat” – mondta Aigner. A Focus online-on egyébként a szavazók 63 százaléka gondolja úgy, hogy a Google-t szigorúbban kordában kellene tartani, míg 37 százalékuk elveti az ötletet.
A Google a Street View-val eddig több ország jogvédőit is magára haragította. Magyarországon Jóri András adatvédelmi biztos még tavaly májusban aggályosnak nevezte az utcák lefényképezését, mire a Google felfüggesztette a fotózást, és azóta sem lehet tudni, újrakezdi-e, és ha igen, változtat-e eddigi módszerein.