További Tech cikkek
- Olyat hibát produkál a Windows, hogy garantáltan mindenki kiugrik a székéből
- Könnyen megeshet, hogy a Google kénytelen lesz eladni a Chrome-ot
- A Huawei hivatalosan is bejelentette, előrendelhető a Mate 70
- Lesöpörheti Elon Musk X-ét a Bluesky, már a Google is relevánsabbnak találja
- Ezek a leggyakrabban használt jelszavak – érdemes változtatni, ha ön is használja valamelyiket
Meglepő fordulat állt be csütörtökön Oroszországnak a Wikileakshez fűződő kapcsolatában: Dmitrij Medvegyev orosz elnök irodájának egyik munkatársa Brüsszelben azt nyilatkozta, hogy a civil szervezeteknek el kellene gondolkodniuk azon, hogyan segíthetnék Julian Assange-t, a titkos dokumentumokat szivárogtató szájt Nagy-Britanniában letartóztatott alapítóját. „Talán Nobel-békedíjra is lehetne jelölni” – mondta a meg nem nevezett belső forrás a Guardian szerint.
Korábban a Kreml meglehetősen ellenségesen viszonyult a Wikileakshez, főleg hogy a szájt olyan diplomáciai üzeneteket tett közzé, amelyekben Oroszországot korrupt maffiaállamnak nevezték, és Vlagyimir Putyin miniszterelnököt Batmanhez, Medvegyevet Robinhoz hasonlították. Putyin arrogánsnak és etikátlannak nevezte a kijelentéseket, de a további kiszivárgott információk ismeretében Oroszország védekezésből verbális offenzívába lendült. Szergej Lavrov külügyminiszter magyarázatot követel a NATO-tól arra, miért tartja számon titokban a szövetség Oroszországot ellenségként, miközben nyilvánosan stratégiai partnerként és szövetségesként beszél róla. Lavrov azt is tudni szeretné, miért dolgozott ki a katonai szövetség terveket arra, hogyan védje meg Lengyelországot és a balti államokat Oroszországgal szemben.
Ionágyúval a brit kormány ellen
Miközben a nagypolitika próbálja saját javára fordítani a nyilvánosságra került üzenetekből kihámozható információt, tovább folytatódik a Wikileaks védelmében indított, hackereket és netes aktivistákat felsorakoztató kiberháború. Az eddigi célpontok – a Wikileaks számláit befagyasztó PayPal, Visa és Mastercard – mellett a 4chan fórumból kinőtt Anonymous csoport célba vette az Amazon.com-ot is, amely szerződésszegésre hivatkozva nem hajlandó tárolni szerverein a Wikileaks anyagait. Az 1500 fősre becsült hadsereg közölte, hogy a brit kormány szervereit is megtámadja, amennyiben a hatóságok kiadják Assange-t Svédországnak. Az alapítót szexuális zaklatással vádolják, nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki ellene, és december 7-én Angliában előzetes letartóztatásba helyezték. Assange kalandjait kitűnően dolgozza fel a hírek számítógépes animációjára szakosodott tajvani NextMedia 3d alkotása:
A hacker-szabadcsapatok fő taktikája, hogy DoS-támadásokkal bombázzák, és így elérhetetlenné teszik a célba vett szervereket. A támadásokhoz használt első számú fegyver a LOIC (Low Orbit Ion Cannon, alacsony röppályájú ionágyú) , egy a 4chan-hez kötődő hackerek által írt alkalmazás, amely azért különösen veszélyes, mert használatához nem kell semmilyen technikai tudás. Elég a programot letölteni, megadni a célpontot (webcímet vagy IP-címet), és a számítógép azonnal bombázni kezdi az ellenséges szervert. A LOIC külön érdekessége, hogy a felhasználó dönthet úgy, hogy a célpont kijelölését a parancsnokságra bízza - ilyenkor a LOIC-ot az Anonymous IRC-szerverére irányítja, és az adminok az összes hadra fogható gép erőforrásait egyetlen célpontra tudják összpontosítani. Ez a módszer azért hatékony, mert a jól konfigurált szerverek megbénításához több ezer gép egyidejű támadása szükséges. A legjobbakkal így sem bírnak: az Amazon szervereit például éppen a hirtelen megnövekedő forgalom kezelésére tervezték, így ellenálltak az ostromnak. „Nem vagyunk hozzá elegen” - vallotta be a Twitteren az Anonymous.
Időközben a BoingBoing arról ír, hogy az Anonymous csapatainak megjött az esze, és az eszetlen szőnyegbombázás helyett, amit Operation: Paybacknek nevezetek el, elindíthatja az Operation: Leakspint. Egy a neten keringő, teljesen ellenőrizetlen forrásból származó, és feltehetően paródiának szánt röpirat szerint a DoS-támadások jók voltak arra, hogy rontsák az ellenség hírnevét, de a stratégiának meg kell változnia. A szerző arra szólítja fel a harcosokat, hogy essenek neki a Wikileaksen közölt anyagoknak, keressék meg a legérdekesebb üzeneteket, és tegyék őket közzé. „Nem a LOIC-tól félnek. A nyilvánosságtól félnek” – állítja a felhívás.
Assange legközelebb jövő kedden áll legközelebb bíróság elé. Ügyvédjei azt remélik, hogy sikerül majd elérniük, hogy a westminsteri bíróság óvadék ellenében szabadlábra helyezze.