További Tech cikkek
- Olyat hibát produkál a Windows, hogy garantáltan mindenki kiugrik a székéből
- Könnyen megeshet, hogy a Google kénytelen lesz eladni a Chrome-ot
- A Huawei hivatalosan is bejelentette, előrendelhető a Mate 70
- Lesöpörheti Elon Musk X-ét a Bluesky, már a Google is relevánsabbnak találja
- Ezek a leggyakrabban használt jelszavak – érdemes változtatni, ha ön is használja valamelyiket
- Az Optic Nerve-öt tömeges adatgyűjtésre tervezték.
- Az Egyesült Királyságban alig hat hónap alatt legalább 1,8 millió célzott behatolás történt.
- Az egészet a GCHQ intézte, de az amerikai hírszerzés, az NSA támogatásával.
- A kémek és elemzők a Yahoo csevegőprogramjának webkamera-funkcióját használták ki. A Yahoo szerint a GCHQ pofátlansága új szintre emeli a magánszféra megsértésének fogalmát.
- A begyűjtött képek között sok explicit fotó is volt; ez meztelenségtől internetszexig bármi lehet.
Az Optic Nerve prototípusát 2008-ban mutatták be, és még 2012-ben is használták. Az így begyűjtött adatokat arcfelismerő technológiákkal párosítva is használták: így a megfigyelt személyekről készült képeket össze lehetett venni az adatbázisban szereplő fotókkal. Röviden: a rendszer jelezte, ha a megfigyeltek egy terroristagyanús személyre hasonlítottak.
A kémprogram minden ötödik percben készített egy képet a felhasználó hírfolyamáról. Vagyis nem a beszélgetések naplófájljait lopták ki, hanem a képernyőfotót - ez tömeges adatgyűjtés volt, nem célzott megfigyelés. Ezzel a módszerrel a GCHQ viszonylag olcsón megúszhatta a magánszféra megsértésére vonatkozó vádakat, és még a szervereiket se kellett túlterhelniük.
Az akciókhoz szükséges eszközöket részben az amerikai hírszerzés, az NSA biztosította. Olyan emberektől gyűjtöttek be több millió webkamera-képet, akiket egyébként semmivel sem gyanúsítottak.
Magánélet? Le van szarva
A GCHQ 2008 és 2010 között begyűjtött fájljai egyértelműen bizonyítják, hogy az Optic Nerve nagy tömegben gyűjtött be képernyőfotókat, amiket a Yahoo webkamerás csevegőprogramjából szereztek meg. Ezek a fotók mind bekerültek az ügynökség központi adatbázisába, még akkor is, ha az érintetteket nem gyanúsították semmivel.
2008-ban, egy alig féléves periódus alatt az Optic Nerve több mint 1,8 millió felhasználótól gyűjtött be webkamera-képeket – ezek között szexuális tartalmú fotók is voltak. A leleplező dokumentum szerint a GCHQ sokat foglalkozott azzal, hogy a meztelen fotókat eldugja a személyzet elől, bár azzal nem sokat törődtek, hogy egyébként könyékig vájkálnak mások magánéletében.
Nagy tételben, legálisan
Az Optic Nerve-höz hasonló programokat kimondottan tömeges adatgyűjtéshez tervezték, így nem lehet kifinomult munkát végezni vele - vagyis válogatás nélkül figyelhet meg amerikai és angol állampolgárokat is.
- Viszont 1: az NSA-vel szemben a GCHQ-t semmilyen törvényi szabályozás nem kötelezi arra, hogy törölje, vagy legalább minimalizálja a felhasználókról begyűjtött személyes adatokat.
- Viszont 2: ahhoz már további jogi engedélyekre van szükség, hogy az elemzők hozzáférhessenek az azokkal kapcsolatos adatokhoz, akik az adatlekérés idején a Brit-szigeteken tartózkodnak.
- Viszont 3: ez a megkötés viszont nem érvényes a többi Five Eyes-állam lakosaira – vagyis nyugodtan megfigyelhetnek bárkit, aki az Egyesült Államokban, Kanadában, Új-Zélandon vagy Ausztráliában él.
A GCHQ azt állítja: a tevékenységükre szükség van, a megfigyelések célzottan zajlanak, és minden, amit csinálnak, összhangban van a brit törvényekkel.
A Yahoo kiborult
A Yahoo azt állítja, semmit sem tudtak az egészről. Pontosabban: amikor a Guardian újságírója megkereste őket, igen dühösen reagáltak. Cáfolták, hogy bármit tudtak volna a kémkedésről, de úgy láták, az ügynökségek egészen új szintre emelték a magánszféra megsértését.