Napelemes drónt fejleszt a Google a wifilufi mellé
További Tech cikkek
- Hatalmas bejelentéssorozatra készül az Apple
- Új válság fenyeget: a B-vitamin-hiány már itt van a sarkon, az italpolcok is kiürülhetnek
- Fontos változás jön a Google keresőjében, érdemes résen lenni
- Beperelték a YouTube-ot, súlyos vádakat fogalmaztak meg
- Háborognak a játékosok, órákra leállt a PlayStation szolgáltatása
Napelemes drónokkal, a levegőből sugárzott jellel juttatná el az 5G-s internetet a Google olyan helyekre, ahol a hálózat kiépítése más módszerekkel nehézkes lenne, írja az Endgadget. A Project Skybender kódnevű fejlesztésen ugyanaz a csapat dolgozik, akik a Project Loon keretében már évek óta építgetik a wifilufit, amivel szintén a levegőből biztosítanák a hálózati lefedettséget az internetezőknek.
A Project Skybender a tesztekhez a Kentaur nevű drónt használja, ami a Titan Aerospace Solara 50 típusú drónja (a vállalatot 2014-ben direkt emiatt vásárolta meg a Google).
A Google a Virgin Galactic űrállomásán, az új-mexikói Spaceport America telephelyén fogott bele a fejlesztésbe, itt egészen júliusig csak a drónos internetet tesztelik. Az új technológia negyvenszer gyorsabb adatátviteli sebességre lesz képes, mint a negyedik generációs vezeték nélküli adatátviteli szabvány, az LTE.
Hasonló ötleten dolgozik egyébként 2012 óta a DARPA, azaz az amerikai Védelmi Minisztérium alá tartozó Fejlett Védelmi Kutatási Projektek Ügynöksége is. Az új technológiára azért volna égető szükség, mivel a mobiltelefonok által lefedett spektrum túlzsúfolt, ezzel viszont nem tudnak minden potenciális piacon jelen lenni a legnagyobb tech cégek.
Természetesen a Google nagy riválisa, a Facebook is fejleszti már a saját napelemes drónját, az Aquilát, hogy minél több olyan térségbe eljuttathassák az internetet, ahol az jelenleg még nincs. Mark Zuckerberg tervei szerint a Facebook-drónok egy kisebb autó súlyával és a Boeing 767-esek szárnyfesztávolságával épülnek majd meg. A napenergia segítségével egy felszállással akár három hónapon át fogják tudni folyamatosan 18-27 ezer méteres távolságba sugározni lézerrel az internetet.